در گفت وگو با گل چرم اعلام شد

ایجاد سازمان توسعه و سرمایه گذاری برای پشتیبانی از دانش بنیان ها در دانشگاه ها

ایجاد سازمان توسعه و سرمایه گذاری برای پشتیبانی از دانش بنیان ها در دانشگاه ها

به گزارش گل چرم، معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به سازمان توسعه و سرمایه گذاری در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اظهار داشت: راه اندازی این سازمان برمبنای قانون جهش تولید دانش بنیان است و بخشنامه آن به هیات وزیران ارسال شده است.


دکتر علی خیرالدین در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید، اضافه کرد: طبق ماده ۱۴ این قانون به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری اجازه داده است که شرکت های "سازمان توسعه و سرمایه گذاری" ایجاد کنند و ماهیت این شرکتها ۱۰۰ درصد باید دولتی باشند.
وی افزود: اما از طرف دیگر یکی از مشکلاتی که در دانشگاه ها برای اجرای این بند قانونی داشتند این بود که دانشگاه ها به لحاظ قانونی نمی توانستند کار اقتصادی انجام دهند که خوشبختانه با این ماده قانونی، بستر کارهای اقتصادی این مراکز فراهم گشته است.
خیرالدین افزود: بر این اساس دانشگاه ها می توانند سازمان توسعه و سرمایه گذاری راه اندازی کنند.
معاون فناوری وزیر، تحقیقات و فناوری درباب تدوین بخشنامه های این بند قانونی اشاره کرد: قرار بود بخشنامه آن از طرف وزارت علوم و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و ظرف ۳ ماه از طرف هیات وزیران مصوب شود که خوشبختانه در وزارت علوم این بخشنامه با همکاری وزارت بهداشت و معاونت علمی تهیه و به هیات دولت ارسال شده است.
وی با ابراز امیدواری از این که این بخشنامه به زودی مصوب شود، اظهار داشت: پیشنهاد ما این بود که کارگروهی در دانشگاه ها تشکیل گردد و این کارگروه ها برای این منظور به وزارت علوم مراجعه کنند و همین طور پیشنهاد می شود که دانشگاه هایی که قابلیت راه اندازی این سازمان را دارند، در اولویت قرار داده شودد.
وی پیشنهاد کرد: دانشگاه های کوچک مبادرت به راه اندازی این سازمان نکنند.
خیرالدین "سازمان سرمایه گذاری و توسعه" را سازمانی دانست که محوریت کارهای آن اقتصادی در زمینه های دانش بنیان، فناوری و فروش محصولات است.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بنا بر ماده ۱۴ قانون جهش تولید دانش بنیان، به هیأت امنای دانشگاه ها، موسسات آموزش ­عالی و پژوهشی، جهاددانشگاهی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود تا در امتداد تحقق و توسعه اهداف و ماموریت های علمی، آموزشی و پژوهشی بوسیله توسعه منابع مالی و مدیریت متمرکز و یکپارچه سرمایه گذاری ها، دارایی ها، اموال و موقوفات (با رعایت موازین شرعی)، "سازمان توسعه و سرمایه گذاری" وابسته به خودرا در قالب قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی و با رعایت قوانین و مقررات مربوط تاسیس کنند.
طبق تبصره یک این ماده قانونی، سازمان توسعه و سرمایه گذاری با تصویب هیأت امناء و زیر نظر رؤسای دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک های علم و فناوری فعالیت می کند و ۱۰۰ درصد مالکیت آن متعلق به آن دانشگاه، مؤسسه پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری است.
در تبصره ۲ این ماده آمده است: درآمد سازمان توسعه و سرمایه گذاری با رعایت اصول پنجاه و دوم (۵۲) و پنجاه و سوم (۵۳) قانون اساسی منحصراً در امتداد تحقق اهداف آن دانشگاه، مؤسسه آموزش عالی و پژوهشی، جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری صرف خواهد شد.
برمبنای تبصره ۳، اساسنامه این سازمان شامل ارکان، وظایف، اختیارات، نحوه فعالیت، مدیریت و نظارت در قالب این قانون، حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
منبع:

1401/06/16
11:01:30
5.0 / 5
1143
تگهای خبر: آموزش , تولید , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گل چرم