رئیس موسسه تحقیقات كشاورزی دیم:

نزدیک شش میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی زیر کشت دیم قرار دارد

نزدیک شش میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی زیر کشت دیم قرار دارد

به گزارش گل چرم، رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار انتشار یافته نزدیک شش میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی کشور، زیر کشت دیم قرار دارد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، خشنود علیزاده روز چهارشنبه در بیست و هشتمین همایش سالیانه مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که در مراغه درحال برگزاری است، اضافه کرد: متوسط تولید همه محصولات زراعی دیم از سال ۱۳۹۰ به بعد روند صعودی داشته و برمبنای آخرین آمارها، متوسط تولید گندم به یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار رسیده است.
رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با اعلان اینکه کشت دیم می تواند در صورت رعایت تعدادی از اصول پایدار بوده و در تامین امنیت غذایی مؤثر باشد، بیان کرد: سهم غلات در کشت دیم کشور زیاد است و پژوهشگران سهم ۸۶ درصدی آنرا مجاز نمی دانند برای اینکه این سهم به جاکشت و رعایت نشدن تناوب کشت منجر می شود.
علیزاده با تأکید بر این که محصولات مختلف در تناوب صحیح باید کشت شود، گفت: پیشنهاد مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور سطح ۶۳.۵ درصدی برای کشت غلات دیم در سطح کشور است.
به گفته وی این سهم در طرح جهش تولید در دیم زارهای کشور که توسط وزارت جهاد کشاورزی و با حمایت ستاد اجرائی فرمان امام (ره) درحال اجرا بوده، نیز هدفگذاری شده است تا طی اجرای پنج ساله این سطح تحقق یابد.
وی افزود: خاکورزی های گوناگون خصوصاً در زمینهای شیب دار، بهره برداری غیراصولی، پایین بودن ماده آلی خاک و تغییر اقلیم نیز به عدم پایداری در کشت دیم منجر می شود که رویکرد مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم در این خصوص شناسایی و مدیریت عوامل محدودکننده در مناطق مختلف است.


منبع:

1401/06/18
11:30:50
5.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم