یك تولیدكننده تخم مرغ:

صادرات تخم مرغ با قیمت های فعلی صرفه اقتصادی ندارد

صادرات تخم مرغ با قیمت های فعلی صرفه اقتصادی ندارد

به گزارش گل چرم، یک تولیدکننده تخم مرغ اظهار داشت: قیمت تخم مرغ در بازارهای هدف مثل عراق و افغانستان الان حدود 37 تا 38 هزار تومان است و برای صادرکننده اصلاً نمی صرفد تا با این ارقام تخم مرغ صادر کند.تقی عادلی از تولیدکنندگان تخم مرغ در کشور درمورد قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ به خبرنگار مهر اظهار داشت: در خوشبینانه ترین حالت قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ حدود ۴۰ هزار تومان است، چون قیمت خرید پولت می تواند متفاوت باشد و هر روز رو به افزایش و هر کیلو تخم مرغ با قیمت پولت چهار ماه پیش برای مرغی که آماده به تولید باشد ۴۲ هزار تومان است. اگر قیمت ۶ ماه پیش را در نظر بگیریم در آن زمان قیمت پولت ده هزار تومان ارزان تر بود، بدین سبب قیمت هر کیلو تخم مرغ ۴۰ هزار تومان درمی آید.
این تولیدکننده درباره ی خرید تضمینی اظهار داشت: هم اکنون پشتیبانی مقداری خرید می کند، ولی هرکسی توان ارسال بار به پشتیبانی را ندارد، چون بازپرداخت در سه ماه است و مرغداران لنگ بار روز هستند و برای تهیه ذرت و سویا باید هر روز تخم مرغ بفروشند و پول نقد بگیرند که بتوانند نهاده تهیه کنند.
وی اضافه کرد: تنها مرغدارانی که مزرعه بزرگ و توانایی مالی زیادی دارند هم اکنون به پشتیبانی محصول می دهند که اکثراً بالای ۲۰۰ هزار قطعه مرغ دارند. حالا قیمت خرید تضمینی ۳۵ هزار تومان است. آخرین فروش درب کارخانه در روز گذشته ۳۳ هزار تومان بوده و سه روز است که نرخها کمی بهبود پیدا کرده و هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفته است.
عادلی درباره ی پابرجا بودن مشکلات صنعت تخم مرغ با وجود آزاد شدن صادرات اضافه کرد: قیمت تخم مرغ در بازارهای هدف مثل عراق و افغانستان الان حدود ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان است و برای صادرکننده اصلاً نمی صرفد تا از ما تخم مرغی که حدود ۳۳ هزار تومان است بخرد و باری را آماده کند که برایش حدود ۴۰ هزار تومان در می آید. تنها در صورتی صادرات می تواند راهگشا باشد و صورت گیرد که مشوق صادراتی به صادرکننده بدهند و حدوداً کیلویی هفت تا هشت هزار تومان باید پرداخت کنند تا ضرر جبران شود و با سود کم بتوان تخم مرغ صادر کرد.
او درباره ی ریشه نارضایتی های موجود در اعضای اتحادیه ها از دولت و وضع موجود اظهار داشت: ظاهراً در جلسه ای از اتحادیه خواستند که قیمت ۳۵ هزار تومان فروش هر کیلو تخم مرغ را خودشان به مرغداران اعلام کنند و گفتند تا شهریور ماه باید به این قیمت بفروشید و از اواخر شهریور اجازه می دهیم تا نرخها را بالا ببرید. آن زمان تازه ارز آزادسازی شده بود و هنوز نمی توانستیم به قیمت های امروز محصول خودرا بفروشیم. میانگین قیمت فروش ما از ۲۱ اردیبهشت تا الان به ۳۰ هزار تومان نمی رسد. در جلسه گفته بودند درحال حاضر تقاضای افزایش قیمت نداشته باشید تا مردم بتوانند خودشان را با نرخها وفق بدهند، بعد ما به شما مجوز می دهیم تا قیمت را بالا ببرید؛ ولی متأسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده یعنی هنوز به قیمت ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان که آقای مخبر قول داده نرسیدیم و ۱۰ شهریور است.
این تولیدکننده تخم مرغ درباره ی اقدامات ضروری دولت برای بهبود وضعیت مرغداران اظهار داشت: بهترین و تنها کاری که می تواند سریع به نتیجه برسد و همین طور مصرف کننده و تولیدکننده از قیمت محصول رضایت داشته باشند کاهش قیمت نهاده ها است؛ یعنی هزینه تولید پایین بیاید بعد با همین قیمت ۳۵ هزار تومان بخواهیم تخم مرغ را بفروشیم و ضرر نکنیم.
وی در این خصوص بیان کرد: الان که تخم مرغ کیلویی ۳۲ هزار تومان شده، به ازای هر کیلو ۷ تا ۸ هزار تومان ضرر می نماییم، ولی در میانگین چهارماهه در هر کیلو تخم مرغ بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان ضرر می دهیم. اگر قیمت نهاده ها حداقل ۲۰ درصد کاهش پیدا کند، آن موقع قیمت تمام شده تخم مرغ بین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است و آن زمان می توانیم با همین نرخها و با سود حداقلی تخم مرغ را بفروشیم و ضرر نکنیم، از آن سو به مصرف کننده هم فشار وارد نشود.
عادلی درباره ی کیفیت تخم مرغ بازار ایران و نحوه سهیم شدن در بازار منطقه اظهار داشت: درباره ی کیفیت باید از مصرف کننده تخم مرغ های ایرانی بپرسید؛ ولی ما سوال کردیم و وقتی تخم مرغ در خودرا با تخم مرغ ترکیه مقایسه نماییم عراقی ها می گویند طعم تخم مرغ ایرانی دلچسب تر است و نزدیک به مزه ای است که از تخم مرغ انتظار دارند؛ همین طور افغانستان، آنها نیز تخم مرغ ایران را بیشتر می پسندند.
او افزود: برای ایجاد بازار در منطقه باید بتوانیم از نظر قیمتی رقابت داشته باشیم؛ از طرفی متأسفانه طبق تجربه سالهای قبل وقتی بازار صادرات راه می افتد و مصرف کننده ها می آیند به تخم مرغ ما عادت کند قیمت داخل بالا می رود و صادر کننده نمی تواند تخم مرغ را تحویل مصرف کننده خارجی دهد. از طرفی ترکیه بصورت رقابتی قیمت را پایین می آورد. آنها اینکار را چندین بار انجام دادند و تا ایران بازار خودرا پیدا می کند این اقدام را بوسیله مشوق های صادراتی انجام می دهند. تشکلی که این کار را انجام می دهد همیشه بازار را حفظ می نماید. آنها مثل ما نیستند که بازار خودرا بصورت مقطعی و فصلی باشد. ما گاهی در بازار هستیم و بیشتر اوقات نیستیم؛ اما کشوری مثل ترکیه روز فروش و بازار دارد.


منبع:

1401/06/20
23:02:29
5.0 / 5
168
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم