بزرگترین برنج كاران جهان كدامند؟

بزرگترین برنج كاران جهان كدامند؟

به گزارش گل چرم برنج یكی از كالاهای غذای اساسی به حساب می آید كه توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان مصرف می شود.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در هر جامعه ای یك بشقاب برنج یكی از متداول ترین غذاهای روی میز به حساب می آید. برنج دهه هاست كه تولید می شود و محبوبیت مصرف آن روز به روز افزوده می شود. طبق اعلام مؤسسه بین المللی پژوهش برنج، تولید این كالای غذایی در اغلب كشورهای جهان به اشكال مختلف انجام می شود كه به شرایط آب و هوایی و شیوه كشاورزی بستگی دارد. عوامل مختلفی هم عامل از بین رفتن محصول در فرایند زراعت یا برداشت هستند. پایگاه خبری دیلی ركوردز در گزارشی به بررسی ۱۰ كشور تولید كننده بزرگ برنج در سال ۲۰۱۹ پرداخته است. این كشورها عبارتند از:

۱- چین

چین در زمینه تولید برنج در سراسر جهان پیشرو است. این كشور برنج را در مزارع تحت آبیاری كشت می كند كه بیشتر از ۹۰ درصد از تولیدش را می سازند. این كشور با موقعیت خود بعنوان بزرگترین تولیدكننده برنج، حدود ۳۵ درصد از كل برنج جهان را تولید می كند. موفقیت چین در تولید برنج به استفاده از برنج هیبریدی نسبت داده می شود كه بازدهی بالاتری در مقایسه با محصولات سنتی دارد. تولید سالانه برنج در چین هم اكنون ۱۹۵.۷۱۴ میلیون تن است و حدود ۲۹.۴۹۳ میلیون هكتار از خاك این كشور تحت كشت برنج قرار دارد.

۲- هند

هند از نظر وسعت مناطقی كه تحت كشت برنج قرار دارند، بزرگترین تولید كننده برنج به حساب می آید. تولید برنج در هند بیشتر از ۴۰ درصد از كل تولیدات غذایی این كشور را تشكیل می دهد. با عنایت به اینكه برنج یكی از كالاهای غذایی اساسی در هند به حساب می آید این كشور مصرف كننده بزرگ برنج هم هست اما در تولید مازاد برتری دارد. برآورد می شود كه زراعت برنج در هند برای بیشتر از ۵۰ میلیون خانوار اشتغال بوجود آورده و تأثیر بزرگی در كل اقتصاد كشور دارد. مجموع تولید برنج در هند هم اكنون ۱۴۸.۲۶ میلیون تن بوده و در زمینی به وسعت بیشتر از ۴۴.۱ میلیون هكتار كشت می شود.

۳- اندونزی

اندونزی یك مصرف كننده بزرگ به حساب می آید. طبق برآورد مؤسسه بین المللی پژوهش برنج، در اندونزی هر خانوار سالانه بیشتر از ۱۳۹ كیلوگرم برنج مصرف می كند. انتظار می رود با رشد جمعیت اندونزی، نرخ مصرف این كشور حداكثر ۳۸ درصد در ۲۵ سال آینده افزایش پیدا كند. با عنایت به این یافته ها، اندونزی به منظور تأمین تقاضای پیش بینی شده باید بازدهی تولید خویش را به ۶ تن افزایش دهد. هم اكنون تولید سالانه برنج در اندونزی به ۶۴.۳۹۹ میلیون تن بالغ می شود و زمینی به وسعت ۱۲.۸۸۴ میلیون هكتار در این كشور تحت كشت برنج قرار دارد.

۴- بنگلادش

بنگلادش یك تولید كننده بزرگ برنج است كه در بین كشورهای تولید كننده بزرگ از نظر ظرفیت تولید، در جایگاه چهارم قرار دارد. برخلاف اغلب كشورهای دیگر، زراعت برنج در بنگلادش توسط كشاورزان كوچك انجام می گیرد كه معمولاً به حد كفایت مصرف داخلی، برنج تولید می كنند. برآورد می شود كه بنگلادش در بین كشورهایی قرار دارد كه بالاترین سرانه مصرف برنج را دارند. بیشتر از ۷۰ درصد از جمعیت این كشور به شكلی در زراعت برنج مشاركت دارند. تولید سالانه برنج در اندونزی هم اكنون ۴۷.۷ میلیون تن برآورد شده كه در زمینی به وسعت ۱۱۳ میلیون هكتار انجام می گیرد.

۵- ویتنام

اقتصاد ویتنام وابستگی بالایی به تولید برنج دارد. بیشتر از ۸۲ درصد از زمین های زراعی این كشور تحت كشت برنج قرار دارند. رودخانه سرخ و می كانگ، دو دلتای اصلی هستند كه مناطق اصلی تحت كشت برنج در این كشور را می سازند. دلتای می كانگ بزرگترین منطقه تولید برنج در ویتنام است كه در بیشتر از ۵۲ درصد از تولید محصول برنج این كشور سهم دارد در حالیكه سهم دلتای رودخانه سرخ ۱۸ درصد است و سایر مناطق این كشور سهم كمتری در تولید دارند. ظرفیت سالانه تولید برنج ویتنام ۳۸.۷۲۵ میلیون تن است. این كشور بیشتر از ۷.۴۱۴ میلیون هكتار زمین را به كشت برنج مختص كرده است.

۶- تایلند

تایلند هم اكنون یكی از بزرگترین صادركنندگان برنج در جهان است. برنج كالای غذایی اساسی در تایلند به حساب می آید كه به معنای بالا بودن میزان مصرف در این كشور است. با این وجود مصرف این كشور از تولید فراتر نمی رود. تولید سالانه برنج در تایلند ۳۰.۴۶۷ میلیون تن برآورد شده است كه از این میزان، مجموعاً ۱۰.۴ میلیون تن به مصرف داخلی می رسد و بیشتر از ۲۰ میلیون تن برای بازار صادراتی می ماند. بیشتر از ۲.۴۸ میلیون هكتار زمین در تایلند به كشت برنج اختصاص یافته كه بیشتر از ۵۵ درصد از كل زمین های زراعی این كشور به حساب می آید.

۷- میانمار

میانمار به مدت بیشتر از یك قرن در بین بزرگترین تولیدكنندگان برنج قرار داشته است. در اوایل دهه ۱۹۰۰ ویتنام بزرگترین تولید كننده برنج در جهان بود اما این وضعیت بعد از جنگ جهانی دوم تغییر نمود. بیشتر از نیمی از زمین های زراعی این كشور تحت كشت برنج قرار دارد كه ضامن حفظ تولید بالای این كشور است. تولید سالانه برنج در میانمار هم اكنون به ۳۲.۶ میلیون تن بالغ می شود و ۸.۱ میلیون هكتار از زمین های این كشور به تولید برنج اختصاص یافته است.

۸- ژاپن

ژاپن یك فرهنگ غنی از زراعت برنج دارد كه قدمت آن به حدود ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد كه این محصول از چین به این كشور ارائه شد. ژاپن یكی از صنعتی ترین كشورهای جهان است كه وابستگی عمیقی به زراعت برنج دارد و در نتیجه كشاورزان ژاپنی از روش های زراعی مكانیزه در كشت برنج استفاده می نمایند. این كشور در جایگاه هشتمین تولیدكننده بزرگ جهان قرار دارد و سالانه ۸.۴۷۴ میلیون تن برنج تولید می كند كه اندكی پایین تر از میزان مصرف داخلی است و ۱.۶۲۴ میلیون هكتار از زمین های این كشور تحت كشت برنج قرار دارند. مصرف برنج در ژاپن هم اكنون به ۸.۷۹۷ میلیون تن در سال می رسد. در نتیجه این كشور برای جبران كمبود تولید، به واردات پرداخته است.

۹- فیلیپین

برنج یك كالای غذایی اساسی در فیلیپین است كه نهمین تولیدكننده بزرگ برنج در جهان به حساب می آید. تولید سالانه برنج این كشور به ۱۶.۲ میلیون تن می رسد و مجموعاً ۴.۵۳ میلیون هكتار از زمین های این كشور به كشت برنج اختصاص یافته است. با وجود بازدهی بالای تولید فیلیپین، میزان مصرف این كشور نسبتاً بالا شده و از تولید فراتر می رود. به منظور تأمین تقاضای بالا برای برنج، این كشور سالانه ۱.۸ میلیون تن برنج وارد می نماید كه فیلیپین را به بزرگترین واردكننده برنج در جهان تبدیل نموده است.

۱۰- برزیل

برزیل در بین بزرگترین تولیدكنندگان برنج جهان در رتبه دهم قرار دارد. این كشور كه شهرت روزافزونی در زمینه زراعت مدرن پیدا كرده، موفق شد در سال ۲۰۰۴ به خودكفایی غذایی برسد و با افزایش تولید در بین بزرگترین صادركنندگان قرار گرفته است. تولید سالانه برنج در برزیل ۱۲.۶۵ میلیون تن برآورد شده كه در زمینی به وسعت ۲.۹ میلیون هكتار انجام می گیرد.

استفاده از برنج بعنوان یك كالای اساسی و ادامه رشد جمعیت جهان، همچون عوامل عمده ای هستند كه حفظ تقاضا برای برنج در دهه های آینده را تضمین می نماید. این به معنای لزوم بكارگیری تدابیر لازم مانند افزایش سطح زمین زیركشت، استفاده از روش های نوین زراعت و بهبود بازده محصول است. ۱۰ تولیدكننده برتر برنج در جهان احتمالاً اولین كشورهایی هستند كه از این تدابیر استقبال خواهند كرد تا موقعیت برترشان را حفظ كنند.
1398/01/16
17:28:09
5.0 / 5
5377
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم