رئیس سازمان جهاد كشاورزی اردبیل:

ساماندهی الگوی بهره برداری آب در اردبیل اولویت است

ساماندهی الگوی بهره برداری آب در اردبیل اولویت است

به گزارش گل چرم، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: ساماندهی الگوی بهره برداری و ارتقای راندمان آب در بخش کشاورزی جزو رویکرد های اصلی در استان اردبیل است.



نادر تقی زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: برمبنای تفاهم نامه سه جانبه همکاری بین سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، تعاون روستایی و شرکت آب منطقه ای اردبیل تلاش بر بهبود مدیریت توزیع آب در شبکه آبیاری و زهکشی، پیاده سازی الگوی کشت بهینه و راه اندازی تحویل حجمی آب با استقرار تشکل های آب بران در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی است.
وی اشاره کرد: موضوع این تفاهم نامه ارتقای راندمان آب کشاورزی با ایجاد تشکل های آب بران، ساماندهی الگوی نظام بهره برداری، برقراری تحویل حجمی آب و پیاده سازی الگوی کشت بهینه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: تلاش ما بر این است تا از ظرفیت سازمان و آب منطقه ای با هدف ارتقای مدیریت و راندمان آب کشاورزی، ایجاد وحدت رویه در نظام مند کردن و بهبود پروسه تحویل حجمی آب اقداماتی را انجام دهیم تا با پیاده سازی الگوی کشت اهداف توسعه ای و تحولی در این عرصه محقق شود.
تقی زاده اضافه کرد: در الگوی کشت تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار مبتنی بر سیاست های کلان در این عرصه مدنظر است تا کشاورزان با مدنظر قرار دادن ظرفیت های آبی و خاکی استان دانش بومی کشاورزان و بهره گیری بهینه از ظرفیت های منطقه ای تولید محصولات را انجام دهند.
وی افزود: در این جهت شایسته است آب مورد نیاز کشاورزان بصورت حجمی و برمبنای سند ملی آب و الگوی تراکم کشت مناسب در زمان و مکان مورد توجه قرار گرفته و تحویل منابع آب را به بهره برداران شاهد باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: در این تفاهم نامه ضمانت نامه های اجرائی، تعهدات آب منطقه ای و تعهدات سازمان بصورت روشن تبیین شده و مقرر است تعاون روستایی نیز در ایجاد تشکل های آب بران حمایت های لازم را انجام دهند.
تقی زاده انجام آزمایش های تخصصی، همکاری با سازمان جهاد کشاورزی در توانمندسازی فنی تشکل ها با الگوی مدیریت مشارکتی، نگهداری، تعمیر، حفاظت و بهره برداری از منابع آب و تأسیسات شبکه های آبیاری و زهکشی، محاسبه آب بها برمبنای قانون تثبیت آب بهای زراعی و … را همچون تعهدات شرکت آب منطقه ای اردبیل اعلام نمود.
وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی نیز در قالب این تفاهم نامه به تعهدات خود در زمینه های مختلف همچون مشخص کردن محدوده و وسعت اراضی تحت پوشش مدیریت تشکل های بهره برداری، اعلام کاداستر و حدود مزارع، توجه به مدیریت یکپارچه اراضی و صیانت از ابزارهای اندازه گیری در این عرصه مدنظر است.

1401/06/28
12:14:43
5.0 / 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گل چرم