توسعه ارقام روغنی زیتون در باغات کشور

توسعه ارقام روغنی زیتون در باغات کشور

گل چرم: به گزارش گل چرم، میرعرب، از ورود 110 نوع از ارقام مناسب توسعه کشت زیتون به کشور آگاهی داد و اظهار داشت: ارقام متنوعی از زیتون در کشور کشت می شود که رویکرد جهاد کشاورزی توسعه ارقام روغنی و باغات متراکم است.


به گزارش گل چرم به نقل از صدا و سیما، مجری طرح توسعه کشت زیتون، از ورود ۱۱۰ نوع از ارقام مناسب توسعه کشت زیتون به کشور آگاهی داد.

میرعرب اضافه کرد: ارقام متنوعی از زیتون در کشور کشت می شود که رویکرد جهاد کشاورزی در توسعه ارقام روغنی و باغات متراکم است.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی هم در این زمینه اظهار داشت: امسال با حمایت های دولت از توسعه کشت زیتون، میزان تولید زیتون و روغن استحصالی از این میوه نسبت به سال قبل بیش از دو برابر خواهد بود.

برومند با بیان اینکه: سال قبل حدود ۱۰۰ هزار تن میوه زیتون در کشور تولید شد اضافه کرد: امسال تولید از ۲۰۰ هزار تن عبور خواهدنمود و پیش بینی می شود روغن زیتون از مرز ۱۵ تا ۱۷ هزار تن نیز خواهد گذشت.

نقش و اهمیت زیتون در تولید روغن موجب شده، شواری قیمت گذاری کشاورزی زیتون را جز محصولات اساسی و مشمول حمایت های یارنه ای قرار دهد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه، با خرید تضمینی می توان سطح زیر کشت این محصول را افزایش داد، اشاره کرد: در این زمین سیاست ترکیبی اعمال می شود، همزمان هم خرید توسط سازمان تعاون روستایی و هم صنایع فراوری شروع شده، یک تسهیلاتی هم تحت عنوان سرمایه در گردش هم در بعضی استانها توسط سازمان های جهاد کشاورزی از محل بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات ارزان در اختیار صنایع قرار داده شده که باغداران از تولید مازادی خود، زیان نبینند. قربانی در ادامه اضافه کرد: بر طبق دستورالعملی که تدوین شده به نسبت روغنی استحصالی از زیتون، قیمت خرید از ۱۶ هزار تومان آغاز می شود تا ۲۵ هزار تومان، یعنی سقف عددی که تعیین شده ۲۵ هزار تومان است. سطح زیر کشت زیتون در کشور ۷۵ هزار هکتار است که استان قزوین با ۱۰ هزار هکتار بیشترین میزان سطح زیر کشت زیتون را داراست.


منبع:

1401/08/30
13:04:05
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم