حرکت به سمت افزایش تولید آبزیان در کشور

حرکت به سمت افزایش تولید آبزیان در کشور

به گزارش گل چرم، برای افزایش تولید از راه آبزی پروری و منطبق با استراتژی های جهانی اقدمات موثری در سازمان شیلات شروع شده است.به گزارش گل چرم به نقل از سازمان شیلات ایران، سید حسین حسینی، رئیس سازمان شیلات ایران اظهار داشت: بر مبنای سالنامه آماری، کل تولیدات آبزیان در سال گذشته، یک میلیون و ۲۵۸ هزار تن بوده است که ۵۵۶ هزار تن از آبزی پروری بوده که معادل ۴۴ درصد، ۷۰۲ هزار تن از صید و صیادی یعنی معادل ۵۶ درصد از کل تولید را شامل می شود که برای ۲۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال بوجود آورده است.
وی اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته همچون چین تنها ۱۵ درصد سهم صید و صیادی است و بیشتر تولیدات شیلاتی از طریق آبزی پروری است.
وی تصریح کرد: استراتژی سازمان شیلات حرکت به سمت آبزی پروری منطبق با مسیر جهانی است.
حسینی افزود: ایران با تولید ۲۱۴ میلیون تن دارای رتبه بیست و دوم جهان در کل تولیدات شیلاتی است درحالی که در حوزه قزل آلا و صید در اقیانوس هند در میان سی و دو کشور دنیا، مقام اول را دارا هستیم، در قسمت میگوی وانامی که از موضوعات مهم می باشد رتبه نهم را به خود اختصاص داده ایم.
وی به بحث ارزش افزوده اشاره نمود و اظهار داشت: تولید یک میلیون و ۲۵۸ هزار تنی شیلات کشور، دارای ارزش صادراتی معادل ۵۵۴ میلیون دلار و تراز تجاری معادل ۵۲۰ میلیون دلار است که توان بازسازی ذخایر معادل ۳۱۴ میلیون قطعه بوده و مصرف سرانه ۸/۱۳ کیلوگرم در سال رسیده است.
حسینی افزود: در ۱۰ ماهه اخیر با عنایت به چندوجهی بودن بخش های تصمیم گیری در حوزه شیلات، شورایعالی راهبری شیلات تشکیل شد و با حمایت هایی که از جانب وزیر اتفاق افتاد، شیلات کارت و بازارگاه برای فعالان حوزه شیلات به وجود آمد.
وی افزود: تسهیلات یارانه دار با بهره ۱۲ تا ۱۴ درصدی برای فعالیتهای شیلاتی فراهم گردید که تابحال بیشتر از ۹۸ میلیارد تومان در چارچوب شیلات کارت پرداخت گردید و در چارچوب سامانه بازارگاه هم بیشتر از ۱۲۵ میلیارد تومان با بانک کشاورزی عقد قرارداد شد.


منبع:

1401/11/01
12:20:45
5.0 / 5
360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم