مهر بررسی كرد؛

۱۸۱ میلیارد تومان درآمد بخش کشاورزی از محل دانش بنیان ها

۱۸۱ میلیارد تومان درآمد بخش کشاورزی از محل دانش بنیان ها

گل چرم: بخش کشاورزی در یک سال اخیر 181 میلیارد تومان از محل فناورها و دانش بنیان ها درآمد داشته در صورتیکه سهم بخش مکانیزاسیون از این آمار صفر است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، امسال به نام «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» بود. نقش و سهم شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی چقدر بود؟ حمیدرضا نامی، رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین کشاورزی درباره ی عملکرد شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی به مهر اظهار داشت: نقش و تأثیر شرکت های دانش بنیان در تولید ماشین آلات و ادوات کشاورزی به یک درصد هم نمی رسد. در عرصه تولید ادوات کشاورزی دو شرکت دانش بنیان فعالیت دارند که درگیر مشکلات بسیار هستند.
وی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان در زمینه ابزار کشاورزی خیلی اثربخش نبوده برای اینکه تولیدکنندگان در مجموعه خود دارای مرکز تحقیق و توسعه (R&D) قویتر از این شرکتها هستند. فعالان این حوزه سرمایه گذاری سنگین می کنند که خیلی بیشتر از تسهیلات ارزان قیمتی است که دولت برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است.
ایده ها قابلیت اجرا ندارند
رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین کشاورزی با تأکید بر این که شرکت های دانش بنیان در بخش مکانیزاسیون کشاورزی کارایی نداشته اند، عنوان کرد: محوریت طراحی ماشین آلات برمبنای نیاز بومی کشور بوده و به عنوان مثال تولیدکننده داخلی باید ماشین آلات و ادواتی مختص به کشت و برداشت زعفران برای کشاورزان داشته باشد.
وی اضافه کرد: یک سلسله از ادوات هم برمبنای تکنولوژی نوین طراحی می شوند. این ابزار کار با فناوری نوین از طرف فعالان صنعت در نمایشگاه خارجی تهیه می شود. صنعتگران چند نمونه از ماشین آلات را خریداری و در داخل با مهندسی معکوس باتوجه به نیاز بومی کشور تغییر اعمال شده و ابزار ایجاد می شود.
نامی افزود: کشت برنج در ایران با کشت آن در چین متفاوت می باشد یا زیتون در ایران با کاشت زیتون در ترکیه متفاوت است.
این فعال در زمینه کشاورزی تصریح کرد: دانش بنیان ها به عنوان موتور پیش برنده حتی در وضعیت عادی هم کمکی به ساخت ادوات و ابزار کشاورزی نداشته اند. در این عرصه کسانی که از دانشگاه فارغ تحصیل می شوند و ایده دارند شرکتی با عنوان دانش بنیان راه اندازی می کنند این در شرایطی است که اگر ایده قابلیت اجرا داشته باشد صنعتگر با حقوق بالا اقدام به استخدام فرد می کند. شاید در زمینه هایی مثل IT یا شیمی و نفت شرکت های دانش بنیان کاربرد بیشتر داشته باشد اما در صنعت خصوصاً صنایع فلزی افراد باید ۷ تا ۱۰ سال تجربه کسب نمود تا دانش خودرا به روز کنند.
جای خالی نسل چهارم دانشگاه
نسل چهارم دانشگاه در جهان مربوط به کمکی است که دانش به صنعت دارد. صنعتگران در کشورهای پیشرفته در دانشگاه ها سرمایه گذاری می کنند تا دانش مورد نیاز تولید و نیروی مورد نظر تربیت شود. اما این ارتباط در ایران بین صنعت و دانشگاه برقرار نشده بدین جهت نتوانسته ایم به نتایج مطلوب دست پیدا نماییم.
نامی اظهار داشت: بخش زیادی از ایده ها حالت تجاری ندارد؛ تحصیل کرده صاحب ایده است اما ایده ای که قابلیت تجاری سازی ندارد. قبلاً افراد فارغ تحصیل صاحب ایده و بیکار بودند اما هم اکنون با راه اندازی شرکت های دانش بنیان بیشتر این افراد به بیکاران بدهکار تبدیل گشته اند.
رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین کشاورزی با اعلان اینکه بودجه دانش بنیان ها فقط خرج می شود و خروجی مطلوب و مورد انتظار را ندارد، اشاره کرد: منابع مالی و غیرمالی کشور محدود بوده و ضروریست استفاده بهینه از این منابع محدود داشته باشیم.
هدررفت سرمایه ها
امنیت غذایی کشور بطور مستقیم به تولیدات بخش کشاورزی وابسته است و هرگونه اختلالی در روند تولید این بخش امنیت غذایی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشور را تهدید می کند. کشاورزی پایدار نوعی از کشاورزی است که کیفیت زندگی نسل های فعلی و آینده را بوسیله حفظ و بهبود فرآیندهای اکولوژیکی بهبود بخشیده است. یکی از اهداف اساسی توسعه کشاورزی پایدار، ایجاد درآمد و اشتغال در نواحی روستایی در راستای افزایش رفاه و کاهش فقر روستاییان شناخته شده است. در این جهت اهمیت ایجاد کسب وکار دانش بنیان یا یک شرکت دانش بنیان در زمینه کشاورزی نقش مؤثری بر مؤلفه های توسعه پایدار دارد. شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی با مشکلات مختلفی مواجه اند، بطوریکه برخی از این شرکتها ورشکسته شده و یا در مراحل ورشکستگی قرار دارند.
فعالیت ها در تامین زیرساخت ها
در ادامه مهر موضوع عملکرد شرکت های دانش بنیان را از طرف وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کرد. الهام ایمانیان، مشاور فناوری و نوآوری رییس پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی کشور درباره ی عملکرد شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی به مهر اظهار داشت: یکی از بزرگ ترین اقدامات زیرساختی در زمینه دانش بنیان ها ایجاد پارک های فناورانه است. در این پارک ها شرکتها و واحدها مراحل رشد خودرا طی می کنند.
وی اضافه کرد: مجوز اولیه ایجاد پارک فناوری کشاورزی پنجم اردیبهشت سال ۱۴۰۰ ابلاغ گردید. ۲۷ مهر ۱۴۰۱ این مجوز از طرف وزارت جهاد کشور تأیید شد تا ذیل پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی که خود زیرمجموعه سازمان تات (تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) است فعالیت خودرا شروع کند. با این مجوز رییس سازمان ۱۰ درصد از کل اراضی تات را به دهکده ها، پردیس ها و دانش بنیان ها اختصاص داد. بدین سان هسته و واحدهای دانش بنیان شکل گرفتند.
ایمانیان اشاره کرد: در بخش هسته، ایده ها داده می شود، مراحل اولیه طی و بلوغ شرکتها رقم می خورد. قبل تر ساختارها برای حضور شرکت های دانش بنیان به وجود آمد اما خیلی خوب پیش نرفت برای اینکه اولویت ها، نیازها و مسائلی همچون تجاری سازی محصولات به درستی دیده نشده بودند. باتوجه به تجربه های قبلی فعالیت سازمان تات با اولویت بندی و تجاری سازی هدف گذاری و برنامه ریزی شده است.
شکل گیری ۱۳ دهکده تخصصی کشاورزی
مشاور فناوری و نوآوری رییس پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اعلان اینکه هنگامی که هسته ها از سطحی بیشتر رشد می کنند تبدیل به شرکت های فناور و نیز دانش بنیان می شوند، عنوان کرد: هم اکنون ۱۳ دهکده تخصصی در زمینه کشاورزی به راه افتاده است. از این تعداد ۷ دهکده مجوز گرفته و باقی تا آخر سال راه اندازی خواهند شد.
ایمانیان با تأکید بر این که مراکز رشد و دانش بنیان یک زیست بوم است، اظهار داشت: تمام ابعاد در زیرساخت ها باید به موازت هم پیش بروند و قرار نیست فقط بودجه هزینه شود بدون خروجی بلکه مولدسازی ضرورت این امر است.
او اشاره کرد: پارک ملی کشاورزی بناست با برنامه هایی که تدوین کرده دیپلماسی و امنیت پایدار غذایی را تضمین کند. بدین سبب در دهکده های فناوری با تمام ابعاد بهداشتی، ایمنی، مسائل زیستی و… تولید فناورانه صورت گیرد. همین طور فعالیت ها در زمینه آموزش در کانون ترویج جوانان کشاورزی با این هدف است تا از مهاجرت جوانان از روستا به شهر جلوگیری شود، روستاهایی زیبا نه با شاخصهای شهری بلکه با فاکتورهای یک روستا شکل گیرد.
ایمانیان با اشاره به کشاورزی هوشمند و ایجاد مزرعه های نوآور افزود: ۳۲ مرکز رشد با ۴۷۱ هسته و واحد فناور شکل گرفته (آمار آنها تا بهمن) که در مساحت ۱۴۳.۵ هکتار فعالیت خواهند داشت.
درآمد دانش بنیان ها در بخش کشاورزی
مشاور فناوری و نوآوری رییس پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی کشور درباره ی درآمد حاصل از محل دانش بنیان ها عنوان کرد: بخش کشاورزی در یک سال اخیر ۱۸۱ میلیارد تومان از محل فناورها و دانش بنیان ها درآمد داشته که در عرصه تولید و فروش محصولات ارگانیک، گیاهان دارویی، سرم گیاهی، افزایش ضریب تولید زالو و… بوده است.
وی افزود: در زمینه پالایش گیاهان دارویی خراسان رضوی به عنوان پایلوت انتخاب شده و در ادامه، این زنجیره ارزش در سایر استانها نیز پیگیری خواهد شد. بدین جهت آمایش منطقه ای در حال انجام می باشد.
ایمانیان در آخر تصریح کرد: بناست در کل دهکده ها با ضریب نفوذ فناوری، درآمدزایی شده و برای سال آینده نتایج کمی و کیفی اقدامات ۲ تا ۳ برابر شود.


منبع:

1401/12/26
23:53:43
5.0 / 5
25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم