رئیس سازمان ملی استاندارد پاسخ داد

استانداردهای 85 گانه خودرویی به کجا رسید؟

استانداردهای 85 گانه خودرویی به کجا رسید؟

به گزارش گل چرم، رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به تهیه تقویم برای اجرای استانداردهای 85 گانه اظهار داشت: تلاش ما این است که خودروهایی که در شرف اجرای کامل استانداردها هستند، تا انتهای سال به این هدف برسند.


مهدی اسلام پناه در گفت و گو با ایسنا، درباره ی تازه ترین وضعیت اجرای استانداردهای ۸۵ گانه، اظهار داشت: در مصوبه شورای عالی استاندارد قرار شد رییس سازمان ملی استاندارد و وزارت صمت تقویم اجرای استانداردها را تهیه کنند و در این تقویم اشاره شده که بازه های زمانی طراحی شود که در این جهت برنامه ریزی ها انجام شده است.
بگفته وی گروههای زیادی از خودرو ها شامل این مساله می شوند که برخی از آنها هم اکنون استانداردهای ۸۵گانه را پاس می کنند و برخی هم درحال برنامه ریزی با همکاری وزارت صمت هستند تا برای اجرای کامل آنها اقدام نمایند.
اسلام پناه با اعلان اینکه مصوبه مربوط به زمان بندی اجرای استانداردهای ۸۵ گانه دارای چهار بند بوده، اشاره کرد: تلاش ما این است که خودروهایی که در شرف اجرای کامل استانداردها هستند، تا انتهای سال به این هدف برسند. البته خودرو های کار، سواری، سنگین و غیره دسته بندی های متفاوت دارند و برای اجرای استانداردهای ۸۵ گانه برای آنها بصورت جداگانه با همکاری وزیر صمت برنامه ریزی شده است.
گفتنی است؛ اسفند سال ۱۳۹۵ سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۵ به ۸۵ مورد آگاهی داد و قرار شد که تا دی ماه سال ۱۳۹۷، تعداد استانداردهای الزامی خودرو های سواری به ۸۵ مورد افزایش یابد. اما فروردین ۱۴۰۰ شریعتی، رییس وقت سازمان ملی استاندارد، از تعلیق ۹ مورد استانداردهای ۸۵ گانه به سبب مشکلات ناشی از تحریم ها آگاهی داد. تا حالا تولید خودرو های پراید، تیبا، ساینا، پژو ۴۰۵ glx و slx و سمند به سبب ناتوانی در رعایت استانداردهای ۸۵ گانه و همین طور نبود امکان ارتقای کیفیت آنها متوقف شده اند.
اوایل امسال با جدول ارائه شده از طرف دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، زمانبندی اجرای استاندارهای ۸۵گانه به تفکیک گروههای خودرویی اعلام شده که طبق آن، استانداردهای جدید برای گروه خودرو های سواری (گروه خودرویی M۱) تعریف شده و نهایت زمان اجرائی شدن آنها تیر ماه ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده بود؛ بدین سبب خودرو های سواری باید تا پایان تیر ماه، تمام موارد استانداردهای ۸۵گانه را پاس می کردند. ولی حالا بنظر می رسد این مهلت تا انتهای سال تمدید شده است. چونکه قبل تر هم معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد گفته بود برمبنای توافق بین وزیر صمت و رییس سازمان ملی استاندارد، قرار شده تا انتهای سال هر خودرویی که توانست استانداردهای ۸۵ گانه را بگذراند تاییدیه استاندارد دریافت کند و شماره گذاری شود.
اما نکته قابل تامل این است که خرداد ماه امسال قیمت محصولات گروه صنعتی ایران خودرو مشمول تغییرات قیمتی شد و علت آن هم افزوده شدن استانداردهای الزامی و اختیاری از تیر ماه عنوان شد.
منبع:

1402/08/23
12:35:45
5.0 / 5
93
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم