مشاور وزیر جهاد كشاورزی خبر داد

صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری سامانه های نوین آبیاری

صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری سامانه های نوین آبیاری

به گزارش گل چرم، خراسان رضوی مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: سال قبل نسبت به سالهای قبل، صادرات در حوزه سامانه های نوین آبیاری، لوله و مشتقات آن دو برابر بوده است و نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار صادرات به ۱۹ کشور جهان انجام شده است.فریبرز عباسی در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه تخصصی گلخانه و کشت گلخانه ای تجهیزات و صنایع وابسته که از شامگاه ۹ خرداد در نمایشگاه بین المللی مشهد شروع به کار کرد و در جمع اصحاب رسانه اظهار نمود: در کشور حدود ۲۵ هزار هکتار توسعه کشت های گلخانه ای داشته ایم. یکی از برنامه ها و نگاههای وزارت جهادکشاورزی توسعه کشت های گلخانه ای بوده است و بحمدلله در این امر موفق عمل کرده است.

وی بیان نمود: کشت های گلخانه ای مزیت های بسیاری همچون کاهش مصرف آب، ارتقای بهره وری و.. دارند. به همین علل الزاماتی در برنامه های بالادستی برای ارتقای بهره وری وجود دارد. یکی از راهکارهای آن ارتقا و توسعه کشت های گلخانه ای است که در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری افزود: این توسعه در سالهای اخیر سبب شده است که تاکید بر انتقال کشت به خصوص انتقال سبزی و صیفی جات به محیط های گلخانه ای در برنامه ها قرار گیرد و مورد توجه واقع شود. یکی از چالش های اصلی در این عرصه مبحث اعتبارات است. رشد قابل توجه در زمینه دانش فنی و تکنولوژی که از چالش های سالهای گذشته بوده است، امروز بگونه ای است که خیلی از عوامل کشت گلخانه ای که در سالهای گذشته وارد می شده است، حالا به همت شرکتهای دانش بنیان و صنعت گرایان به تولید رسیده است و در این حوزه خودکفا شده ایم. ازاین رو امیدواریم که در زمینه اعتبارات هم در سالهای آینده پیشرفت خوبی داشته باشیم و با توجه به حمایت های دولت بتوانیم اعتبارات و بودجه خوبی برای این کار دریافت نماییم.

کشت گلخانه ای صنعت پر هزینه ای است

مشاور وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر حمایت های دولتی افزایش یابد، بهره برداران ایرانی که اغلب افرادی کم بضاعت هستند، می توانند درآمد بهتری کسب کنند، چونکه کشت گلخانه ای صنعت پر هزینه ای است که امروزه نیازمند حمایت های بیشتر دولتی است. دومین مبحث استفاده از گلخانه های کوچک مقیاس است، چونکه امروزه بهره بردارانی وجود دارند که در روستاهای کوچک هستند و نیازمند حمایت های گوناگونی هستند تا بتوانند کار خویش را گسترش دهند و اشتغال زایی و تولید مناسبی را انجام دهند.

عباسی در مورد افق کشت های گلخانه ای در برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: در برنامه ۱۰ ساله ای که در گذشته توسط وزارت جهادکشاورزی و معاونت باغبانی تهیه شده است، توسعه کشت های گلخانه ای با مقدار ۴۶ هزار هکتار در کشور بوده است و الان به عدد ۲۵ هزار هکتار در کشور رسیده ایم. بخشی از این هدف گذاری به علت تأمین منابع اعتباری تحقق نیافته است که نیازمند توجه بیشتری از سمت نهادهای دولتی است.

وی در مورد آخرین وضعیت توسعه سامانه های نوین آبیاری اظهار داشت: حالا حدود ۳ میلیون هکتار توسعه سامانه داریم و حدود ۲.۶ میلیون هکتار پتانسیل توسعه در آینده را داریم. در برنامه هفتم توسعه سالانه ۳۵۰ هزار هکتار پیشبینی شده است و اگر منابع مالی این امر تامین گردد، با توجه به ظرفیتهای خوبی که در کشور داریم، امکان توسعه سالانه حدود ۴۰۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در کشور را داریم. سالهای گذشته به علت کاهش اعتبارات نتوانسته ایم از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نماییم. ازاین رو امیدوار هستیم که مشارکت های جدیدی از سمت دستگاههای حاکمیتی شامل جهاد کشاورزی شود و با امید به شعار سال رهبری که جهش تولید با مشارکت مردم است، بتوانیم اقدامات خوبی را رقم بزنیم. ظرفیتهای کشور شامل ۹۰۰ پیمانکار، ۳۵۰ مشاور، ۳۰۰ تولیدکننده قوی و.. است که پتانسیل سرمایه گذاری را دارد.

برگزاری نمایشگاه ها، یکی از طریق های صادرات است

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی اظهار نمود: با عنایت به این که ظرفیتهای بسیار زیاد و بیشتر از نیاز در کشور در این عرصه وجود دارد، بعضی از این ظرفیت ها در حوزه صادرات به کار گرفته شده اند. یکی از طریق های صادرات، برگزاری نمایشگاه های مختلف است که در آن محصولات معرفی می گردند و ظرفیت ها به نحو احسنت عرضه می شوند. بنابراین از تمامی پیمانکاران، مشاوران و افرادی که در این عرصه فعالیت دارند، دعوت می نماییم که در این نمایشگاه ها حاضر شوند و محصولات و خلاقیت های خویش را به نمایش بگذارند تا بازدیدکننده های خارجی با این پتانسیل ها آشنا گردند و صادرات مطلوبی صورت گیرد.

وی بیان نمود: در معاونت آب و خاک، کمیته صادرات لوازم و تجهیزات آبیاری راه انداخته ایم و با این کار توانسته ایم مشکلات و چالش های این مورد را شناسایی نماییم و با مسئولین ذی ربط جلساتی برگزار کرده ایم تا بتوانیم مشکلات را کاهش دهیم.

صادرات سامانه های نوین آبیاری به ۱۹ کشور

عباسی افزود: بر مبنای آمار رسمی که از گمرک به دست آورده ایم، سال قبل نسبت به سالهای قبل، صادرات در حوزه سامانه های نوین آبیاری، لوله و مشتقات آن دو برابر بوده است و نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار صادرات انجام شده است که به ۱۹ کشور جهان و بخش عظیمی از آن به کشور عراق صادر گردیده است.

وی اضافه کرد: برپایه گزارش ها و منابع داخلی و خارجی این امر تبیین شده است که سامانه های نوین آبیاری در افزایش راندمان آبیاری حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در افزایش عملکرد حداقل ۳۰ درصد، و ارتقای بهره وری ۳۰ تا ۴۰ درصد اثرگذار است. همینطور توسعه سامانه های آبیاری یکی از روش های امنیت غذایی در کشور و دنیا به حساب می آید.

وی افزود: در ۱۰ سال قبل در ایران با این که مصرف آب در حوزه کشاورزی کمتر شده است، اما تولیدات کشاورزی در این عرصه کم نشده، بلکه افزایش هم یافته است. این موفقیت حاصل توسعه سامانه های نوین آبیاری است که در کشاورزی و امنیت غذایی تأثیر مطلوبی داشته است و استان خراسان رضوی هم در این حوزه پیشرو است و مطلوب واقع شده است.

کاهش استفاده از کودها و سموم شیمیایی از مزایای سامانه های نوین آبیاری است

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: توسعه سامانه های نوین آبیاری در کیفیت تولیدات تاثیری نداشته است، چونکه در کشور بازرسان فنی وجود دارند که آزمایشات گوناگونی بر روی تولیدات انجام داده و کیفیت آنها را تایید می کنند. یکی از مزایای غیرقابل انکار سامانه های نوین آبیاری کاهش استفاده از کودها و سموم شیمیایی است. همین مساله سبب شده کیفیت محصولات تولیدات کشاورزی افزایش یابد. هم چنین طی بررسی های انجام شده در زمینه کیفیت لوازم و تجهیزات مشکلی بیان نشده است.
1403/03/10
11:23:46
5.0 / 5
156
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گل چرم
گل چرم