مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان:

دستمزد پایین كارگر در ایران سبب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است

دستمزد پایین كارگر در ایران سبب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است

به گزارش گل چرم مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار داشت: نرخ دستمزد در ایران پایین ترین نرخ دستمزد در دنیا است كه سبب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است.


به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن نیرومند امروز (چهارشنبه) در كارگروه اشتغال شهرستان در فرمانداری اردستان، اظهار نمود: كارگروه اشتغال شهرستان اردستان در كل استان فعال ترین است. اگر همه فرمانداران كل استان این گونه پیگیر مبحث اشتغال در كل استان بودند استان اصفهان در جذب تسهیلات در كشور رتبه برتر را داشت.

وی با اشاره به اینكه كسانی كه می گویند تحریم صدمه ای در جامعه ایجاد نكرده واقع گرا نیستند، اضافه كرد: باید صادق باشیم و بگوییم تحریم ها به جامعه ضربه زده و البته مزایایی هم داشته است.

مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به مزایای تحریم، افزود: در سال های ۹۶ و پیش از آن تجمعات كارگری جلوی استانداری و ادارات به شدت زیاد بود. تحریم سبب افزایش قیمت ارز و غیره شده و در نتیجه كالای قاچاق كمتر وارد كشور و واحدهای داخلی ما فعال شد.

نیرومند با اشاره به رشد بیمه شدگان در تأمین اجتماعی استان و شهرستان اردستان، خاطرنشان كرد: در سال های ۹۶ و پیش از آن با كاهش بیمه شده مواجه بودیم ولی در سال ۹۷ رشد بیمه شده را نشان داده است كه نتیجه می گیریم اگر یكسری واحدها به واسطه تحریم تعطیل شد بخش دیگری از واحدها هم فعال تر شدند.

وی با اشاره به اینكه بزودی در شهرستان های اصفهان و كاشان دو شهرك بزرگ پوشاك ایجاد می شود و زمینه ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می شود، اظهار داشت: نرخ دستمزد در كشور ایران پایین ترین نرخ دستمزد در دنیا و یك سوم پایین ترین نرخ دستمزد در كشورهای آفریقایی است كه سبب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است.

مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینكه در منطقه اردستان با فعالیت ها و استقبالی كه از سرمایه گذار شده است بزودی شاهد كمبود نیروی كار خواهیم بود، اظهار داشت: شهرستان های دیگر استان می توانند از شهرستان اردستان بعنوان یك الگو در بخش جذب سرمایه گذار استفاده كنند. خوشبختانه پارسال در منطقه اردستان هیچ واحد صنعتی تعطیل نشده است.

نیرومند با اشاره به نرخ بیكاری استان اصفهان اظهار داشت: نرخ بیكاری در سال ۹۷ از ۱۵ درصد آغاز شد ولی آخر سال به میزان ۱۳.۷ درصد كاهش پیدا كرد. خوشبختانه شهرستان هایی در سطح استان وجود دارد كه نرخ بیكاری آنها بسیار پایین است.

مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینكه نرخ بیكاری در افراد تحصیل كرده استان ۲۱ درصد است، اظهار داشت: نرخ بیكاری در افراد غیر تحصیل كرده ۹ درصد است كه به علت مهاجرپذیری استان معقول است. همینطور نرخ تحصیل كرده های بانوان در استان ۳۳ درصد است. نرخ بیكاری در جوانان ۲۰ ساله كه بیشتر در خانواده ها وجود دارد ۲۸ درصد است كه شاید مهم ترین دلیل آن فرهنگ است كه جوانان ما را به سمت تحصیل كشانده است.

وی با اشاره به اینكه نرخ بالای بیكاری در جوانان تحصیل كرده یك اخطار می تواند باشد، اظهار داشت: شاید عمده دلیل آن این است كه خانواده ها هدفی برای فرزندان ندارند. بعضی از رشته های تحصیلی فقط اسم قشنگی دارند و گاهی حجم عظیمی از بیكاران از همین رشته ها هستند.

نیرومند با اشاره به اینكه مهم ترین موضوعی كه در بحث اشتغال مطرح است بحث فرهنگ كار است، اظهار داشت: بعضی از فرمانداران شهرستان های استان به علت اینكه فرهنگ كار در آن منطقه وجود ندارد به شدت پیگیر هستند كه سهمیه نیروهای اتباع را بگیرند. فرهنگ كار در شهرستان بسیار مؤثر است كه باید نهادینه شود.
1398/02/18
22:52:56
5.0 / 5
5199
تگهای خبر: كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گل چرم