ماهانه ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود

ماهانه ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود

به گزارش گل چرم، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن اظهار داشت: ماهانه از آغاز سال بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا ۳ تا ۵ درصد افزایش داشته است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، حمیدرضا کاشانی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران میهن در رابطه با وضعیت تولید تخم مرغ در ۳ ماهه نخست سال به مهر اظهار داشت: ماهانه از آغاز سال بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا ۳ تا ۵ درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: صادرات هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش پیدا کرده و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.
نرخ تخم مرغ در بازار
وی با اشاره به اینکه هم اکنون هر کیلو گرم تخم مرغ درب مرغداری ها ۴۰ هزار تومان است، افزود: هفته گذشته این عدد تا هر کیلو گرم ۳۰ هزار تومان هم کاهش پیدا کرد یعنی پایین تر از نرخ مصوب؛ ازاین رو اتحادیه ورود کرده و ۳ هزار تن خرید تضمینی انجام شد.
کاشانی ضمن اشاره به قیمت این محصول پروتئینی در میادین میوه و تره بار اظهار داشت: هم اکنون هر کیلو گرم تخم مرغ ۲۵ هزار تومان پایین تر از قیمت واقعی به بازار عرضه می شود و این قلم از سبد غذایی خانوار در میادین میوه و تره بار به هر کیلو گرم ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان بسته به وزن آن، عرضه می شود. در دو سال گذشته تخم مرغ در میان کالاهای اساسی کمترین نوسان قیمتی را داشته است.
تثبیت قیمت در دو سال
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران میهن افزود: آخرین قیمت گذاری مصوب در ارتباط با اسفند ۱۴۰۱ است و از این تاریخ نرخ تخم مرغ با وجود افزایش حقوق و دستمزد، هزینه حمل و نقل، انرژی، نرخ نهاده های دامی و… تغییری نکرده است.
وی با اشاره به اینکه انجام نشدن همسان سازی امکان دارد پایداری تولید را با خطر مواجه کند، اظهار نمود: در دو سال گذشته ایران از کشوری واردکننده به کشوری صادرکننده تبدیل گشته و برای تداوم مسیر احتیاج به حمایت دارد. در یک سال گذشته در خرید تضمینی از جانب وزارت جهاد کشاورزی حمایتی نشده و نهاده ای در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفته است. این امر برای حفظ گله ها و تولید در نیمه دوم چالش ساز است.
کاشانی در قسمتی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: با وجود کاهش قیمت در این کالای اساسی اما مردم خیلی احساس نمی کنند چونکه تخم مرغ های توزیع شده در سطح خرده فروشی ها و فروشگاه های زنجیره ای با کاهش قیمت، کاهش نیافته و با نرخ مصوب فروش صورت می گیرد.
افزایش تولید و صادرات
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغداران میهن در رابطه با پیشبینی تولید سال جاری تخم مرغ بیان نمود: سال قبل یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد و پیشبینی می شود سال جاری این عدد به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن برسد.
کاشانی خاطرنشان کرد: تولید تخم مرغ خطی است در حالیکه بازار مصرف نوسان دارد و معمولا در نیمه دوم سال، تقاضا افزایش پیدا می کند؛ ازاین رو در نیمه اول مازاد تولید ذخیره شده تا بازار بدون تنش مدیریت شود.

1403/04/12
18:50:58
5.0 / 5
122
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم