تشریح دلیلهای افزایش قیمت كنجاله سویا در بازار

تشریح دلیلهای افزایش قیمت كنجاله سویا در بازار

گل چرم: این روزها قیمت كنجاله سویا كه مصرف بالایی در مرغداری ها دارد، به بیشتر از 4500 تومان در هر كیلوگرم رسیده و تا چندی قبل از مرز 5500 تومان در هر كیلوگرم باز گذشته بود، این در شرایطی است كه متولی تأمین و توزیع كنجاله سویا نهادهایی همچون وزارت جهاد كشاورزی و اداره كل پشتیبانی دام در استان مازندران هستند.


طبق بررسی های میدانی خبرنگار ایسنا از بنادر جنوبی كشور، كنجاله سویا به قیمت ۲ هزار و ۴۵۰ تومان در هر كیلوگرم وارد می شود كه با احتساب هزینه حمل تا مازندران نهایتاً بین ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت گذاری می شود اما قیمت این محصول كه یكی از نیازهای اصلی دامداری ها، مرغداری ها و كارخانه های خوراك دام و طیور بوده در بازار بیشتر از ۴، ۵۰۰ تومان در هر كیلوگرم است.
بررسی های ایسنا از سرنخ های موجود قیمت این محصول نشان داد افزایش قیمت بیش از اندازه به دنبال یك تصمیم اشتباه و غیر كارشناسی مسئولان بوده است. اسفندماه سال ۹۷ مسئولان امر در ستاد تنظیم بازار برای نمایش مرغ با قیمت دستوری و به اصلاح مصوب، تصمیمی را اتخاذ كردند كه ضررهای هنگفتی در هزینه تمام شده تولید و نهایتاً قیمت مرغ وارد كرد كه آثار آن یقیناً در آینده نمود بیشتری خواهد داشت.
ستاد تنظیم بازار تصمیم می گیرد به ازای هر كیلو مرغی كه كشتارگاه ها به قیمت مصوب دولتی به بازار عرضه می كنند كنجاله سویا در اختیار آنان قرار دهد و كشتارگاه ها باز مجاز هستند كنجاله یارانه ای خودرا به قیمت آزاد در بازار به فروش برسانند تا قسمتی از ضرری كه متحمل شده اند جبران شود.
هر چند تشكل های تولیدی واقف به این مساله بوده و اعضای خودرا از خرید كنجاله سویا در بازار آزاد منع كرده اند.
* مرغداران كنجاله سویا را از بازار آزاد خریداری نمی كنند
عطاالله حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه به مرغداران اعلام شده كه به هیچ وجه كنجاله سویا از بازار آزاد خریداری نكنند، اظهار نمود: با كمك مسئولان، مرغداران می توانند با نمایش تعهد سهم كنجاله خودرا دریافت نمایند و برمبنای شاخص تولید هر قطعه مرغ تقریباً ۱ كیلو و ۳۰۰ گرم به آنها تعلق می گیرد.
وی به این پرسش كه چرا كشتارگاه ها، كنجاله سویا را به قیمت آزاد در بازار می فروشند پاسخی نداد و بیان كرد: اتحادیه های تعاونی های تولیدی مرغداران در سراسر استان به هیچ وجه نمی توانند و حق ندارند كنجاله سویا را در بازار آزاد بفروشند چون به آن نیاز دارند و عرضه این محصول در بازار آزاد متوجه مرغداری ها نیست.
*فروش كنجاله در بازار آزاد قسمتی از ضرر كشتارگاه ها را جبران می كرد
محمد كاوه، مدیرعامل انجمن همیاری كشتارگاه های صنعتی طیور استان مازندران باز در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برمبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار، كشتارگاه ها قبل از عید مرغ را كیلویی ۱۱ هزار تومان از درب مرغداری خریداری و به همان قیمت به بازار عرضه می كردند.
ایشان سپس اضافه كرد: یقیناً مسئولان باید راهكاری برای جبران این ضرر در نظر می گرفتند، اجازه فروش كنجاله سویا در بازار آزاد به كشتارگاه ها این امكان را داد تا قسمتی از هزینه های تحمیل شده را جبران كنند.
* خریداران كنجاله سویا در بازار آزاد چه كسانی هستند؟
اما نكته قابل تأمل اینجاست وقتی مرغداران كنجاله سویا به نرخ یارانه ای دریافت می كنند پس خریداران این محصول در بازار آزاد چه كسانی هستند؟
با بررسی های صورت گرفته از بازار این محصول در استان متوجه شدیم بسته به عدم تخصیص كنجاله سویا به كارخانجات خوراك دام و طیور، خریدار این محصول در بازار آزاد، تولیدكنندگان صنعتی خوراك دام هستند كه مجبورند برای تهیه ماده اولیه محصولی به نام "پلت" كنجاله را به قیمت گزاف تهیه كنند.
خوراك صنعتی دام و طیور مصرف بالایی در مرغداری ها دارد و هرگونه افزایش قیمت این محصول منجر به افزایش هزینه تولید می شود و بدین جهت بازار را تحت تأثیر خود قرار می دهد.
بررسی خبرنگار ایسنا حكایت از این دارد كه كارخانه های خوراك دام و طیور چند ماهی در چاله ای افتادند كه راه پس و پیش ندارد، چونكه مرغداران با دریافت كنجاله یارانه ای دیگر این محصول را با قیمت بالاتر از این كارخانه ها نخواهند خرید بدین جهت واحدهای تولیدی خوراك دام مجبور به نمایش محصولات با نرخ ارزان هستند و با وجود بالا رفتن مواد اولیه و هزینه تولید هیچ گونه تغییری در قیمت خروجی آنها به وجود نیامده است.
تصمیم ستاد تنظیم بازار دست اندازی به چرخه تولید مرغ بود به شكلی كه با تضعیف یك صنعت یا به اصطلاح به كنار رینگ بردن آن توانست نبض بازار و قیمت را از دست مرغداری ها و كشتارگاه ها بگیرد و كنترل كند.
تحمیل فشار به كارخانجات خوراك دام و طیور سبب شد تا مسئولان امر قسمتی از نیاز این واحدهای تولیدی به كنجاله سویا را تأمین كنند كه همین امر موجب كاهش قیمت این محصول به زیر ۴ هزار و ۵۰۰ تومان در هر كیلوگرم شد، اما انتقال فشار هزینه در چرخه تولید مرغ بین اعضای تشكیل دهنده، در آینده بحرانی را به وجود می آورد كه قابل كنترل نخواهد بود، به شكلی كه باید گفت كاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش پیش از طوفان است.
گزارش از حسین زحمتكش، خبرنگار ایسنا مازندران


منبع:

1398/02/25
13:12:40
5.0 / 5
5139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم