مقایسه قیمت میوه در سطح شهر و میادین

اختلاف قیمت همچنان زیاد است!

اختلاف قیمت همچنان زیاد است!

به گزارش گل چرم بررسی قیمت میوه در سطح شهر تهران حكایت از آن دارد كه قیمت بعضی از اقلام میوه در نقاط مختلف شهر متفاوت می باشد. این در شرایطی است كه اختلاف قیمت میوه در سطح شهر و میادین هم چندان منطقی نیست.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، یكی از موضوعاتی كه اصناف همواره با آن درگیر بوده مبحث تفاوت قیمت قابل تأمل میوه در سطح شهر و میادین میوه و تره بار است كه دو طرف در زمینه قیمت گذاری حق را به خود می دهند. فروشندگان سطح شهر معتقدند كه قیمت خرید آنها بگونه ای است كه آنها فقط سود قانونی بر قیمت خرید اضافه می كنند. از سوی دیگر عرضه كنندگان میوه در سطح میادین اعتقاد دارند كه قیمت میوه آنها گران نیست و این تفاوت قیمت به علت گرانفروشی بعضی از میوه فروشان سطح شهر است.
البته در این میان برخی افراد در دو گروه برای كسب سود بیشتر دست به برخی اعمال می زنند و حتی دیده شده كه برای فروش محصول خود فاكتور صادر نمی كنند و حتی میوه فروشان سطح شهر قیمت بسته بندی محصولات را به نرخ میوه اضافه می كنند كه این موارد بر قیمت میوه می افزاید. همینطور اگر میوه دستچین شده باشد و مشتری بخواهد خودش میوه را انتخاب نماید، باید مبلغ بیشتری بپردازد.
با این تفاسیر بررسی قیمت میوه در سطح شهر تهران حكایت از آن دارد كه هر منطقه برای خود قیمت متفاوتی دارد و بعضی از اقلام میوه، قیمت های بسیار بالایی دارند.
قیمت میوه در سطح شهر
بررسی قیمت میوه در محدوده خیابان ونك و شیرازی تهران حكایت از آن دارد كه هر كیلو گوجه سبز به قیمت ۱۹ هزار و ۸۰۰ تا ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان، توت فرنگی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تا ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان، زردآلو ۱۸ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان، ملون ۸۹۰۰ تومان، كیوی ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان، خیار ۲۹۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان، سیب قرمز و زرد ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان، گوجه فرنگی ۶۹۰۰ تا ۷۹۰۰ تومان، هندوانه ۳۹۵۰ تومان، كاهو پیچ ۵۹۰۰ تومان، سیب سبز ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان، گلابی ۴۹ هزار تومان، پرتقال والنسیا ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان، آناناس (دانه ای) ۴۵ هزار تومان، موز ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان، هلو ۲۴ هزار تومان، هلو هسته جدا ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان و لیموترش ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می شود.
قیمت میوه در میادین
اما بررسی قیمت تعیین شده در سطح میادین میوه و تره بار حكایت از آن دارد كه هر كیلو گوجه سبز ۷۰۰۰ تا ۱۳ هزار تومان، توت فرنگی ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار تومان، زردآلو ۱۳ هزار تومان، ملون ۴۰۰۰ تومان، كیوی ۱۰ هزار تومان، خیار ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، سیب ۱۱ هزار تومان، گوجه فرنگی ۵۰۰۰ تومان، هندوانه و كاهوپیچ ۲۵۰۰ تومان، گلابی جنگلی ۱۲ هزار تومان، پرتقال ۷۰۰۰ تومان، آناناس ۱۳۰ هزار تومان، موز ۱۳ هزار تومان، هلو ۱۲ هزار تومان و لیموترش ۱۳ هزار تومان قیمت دارد.
بررسی ها حكایت از آن دارد كه سیب سبز و هلو هسته جدا در فهرست قیمت میادین میوه و تره بار نیست و از جانب دیگر گلابی اعلامی در فهرست میادین از نوع گلابی جنگلی است.
ضرورت نظارت بیشتر واحد بازرسی اصناف
حال با این شرایط به نظر می آید كه واحد بازرسی و نظارت اصناف باید نظارت خویش را بیشتر كند تا مشخص شود كه چرا این تفاوت قیمت وجود دارد! البته در بعضی اقلام، قیمت ها كاملاً همخوانی دارد اما در مورد میوه ای همچون گلابی یا سیب سبز كه قیمتی برای آن در فهرست میادین وجود ندارد سوالاتی مطرح است.1398/03/14
15:49:47
5.0 / 5
5910
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم