گلوگاه های اقتصاد ایران،

باید بپذیریم كه در جنگ اقتصادی هستیم

باید بپذیریم كه در جنگ اقتصادی هستیم

به گزارش گل چرم نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اعتقاد دارد كه برای پیگیری اولویت های مهم و بنیادین همچون كاهش اتكا به نفت یا كم شدن نفوذ دولت در اقتصاد احتیاج به یك ثبات نسبی در شرایط كشور خواهد بود.


مجیدرضا حریری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: نظریه كاهش نقش دولت در اقتصاد بعنوان یك طرح كلان در خیلی از كشورهای دنیا اجرایی شده و نتایج خاص خویش را هم به دنبال داشته است. با این وجود چگونگی برنامه ریزی در این زمینه و اجرای این سیاست ها در دوره های زمانی خاص اهمیت زیادی دارد.
به گفته وی، وقتی اقتصاد كشور یك دوره ای از بحران یا جنگ را تجربه می كند، شاید فكر كردن به مسائلی همچون كاهش نقش دولت در اقتصاد ممكن نباشد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به تجربه دولت ایالات متحده آمریكا در بحران اقتصادی سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، تصریح كرد: حتی در اقتصادی همچون اقتصاد آمریكا هم وقتی یك بحران رخ می دهد دولت در تلاش است تا نقش خویش را افزایش داده و یا در راه پشتیبانی از بخش های مختلف كار كند. در اقتصاد ما هم باید این نظریه در نظر گرفته شود كه امروز ما با یك جنگ یا بحران اقتصادی روبرو می باشیم كه شاید نتوان انتظار داشت كه در كوتاه مدت مسائل كلانی همچون كاهش نقش دولت در اقتصاد پیگیری شود.
حریری با اشاره به اینكه مبحث كاهش اتكا به درآمد نفت هم باید در یك چارچوب منطقی در نظر گرفته شود، توضیح داد: اینكه ما یك نعمت خدادادی داریم كه می تواند برای ما به یك منبع درآمدی قابل اتكا تبدیل گردد، اساسا مبحث بدی نیست اما آنچه كه كار را برای اقتصاد ما خطرناك می كند، دریافت درآمد نفت و خرج كردن آن در كوتاه مدت بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده است.
وی افزود: متأسفانه در ایران دولت ها تا زمانی كه تحریم وجود نداشته باشد یا امكان فروش نفت با وجود محدودیت ها حفظ شود، یادی از ضرورت كاهش اتكا به درآمدهای نفتی در بودجه جاری نمی كنند، اما به محض اینكه دست ما از این درآمدها كوتاه می شود بار دیگر مساله كاهش اتكا به نفت مطرح می شود و عملاً در بلندمدت امكان اجرای آن به وجود نمی آید.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینكه خصوصی سازی در اقتصاد ایران جز با شفاف سازی و آزادسازی اتفاق نمی افتد، ابراز عقیده كرد: وقتی با یك اقتصاد پر از رانت مواجه می باشیم، نمی توان انتظار شفافیت داشت. در چنین فضایی حتی وقتی دولت اعلام می كند كه میلیاردها دلار را خصوصی سازی كرده است آنچه كه در عمل اتفاق می افتد سپردن این شركت ها به خصولتی ها و شبه دولتی ها است كه حتی امكان نظارت برای آنها هم وجود ندارد.
حریری در بخش دیگری از صحبت های خود، افزود: اقتصاد ما بسیار متأثر از سیاست ما است و همین مساله سبب می شود كه در بعضی از مواقع عملاً طرح های كلان اقتصادی به فراموشی سپرده شود. اگر بنا است بخش خصوصی افزایش نفوذ داشته باشد، این امر تا وقتی آزادسازی و شفاف سازی صورت نگیرد امكان پذیر نخواهد بود.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا از اردیبهشت ماه سال قبل با بیان خروج كشورش از برجام دور جدیدی از تحریم ها را ضد اقتصاد ایران به وجود آورد. بعد از این اتفاق محدود كردن درآمدهای نفتی و كاهش دسترسی كشور به ارز در دستور كار دولت آمریكا بوده است.
مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان از رونق تولید، ارزش پول ملی، جدا كردن اقتصاد كشور از فروش نفت خام و تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت بعنوان مهمترین مسائل اقتصادی كشور یاد كرده بودند.1398/03/22
15:26:29
5.0 / 5
6253
تگهای خبر: تجربه , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم