سامانه تكمیلی نیما راه اندازی می شود

دفاع تمام قد بانك مركزی از سامانه نیما

دفاع تمام قد بانك مركزی از سامانه نیما

به گزارش گل چرم رئیس كل بانك مركزی بار دیگر از سامانه نیما دفاع كرد و از طریق اندازی سامانه تكمیلی نیما با عنوان سامانه ایفای تعهدات واردات اطلاع داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بانك مركزی از آغاز سال گذشته، راه اندازی سامانه نیما را در دستور كار قرار داد و از همان زمان از صادركنندگان خواست تا ارز خویش را برای فروش به این سامانه بیاورند و در نهایت این سامانه در ۱۵ مرداد ماه سال قبل به صورت رسمی شروع به فعالیت كرد.
اما بعد از مدتی كه بانك مركزی عدم اقبال صادركنندگان به این سامانه را مشاهده كرد، قوانین جدی تری را برای ورود ارز صادركنندگان به این سامانه وضع كرد تا آنها را مجاب به ورود ارز صادراتی خود به این سامانه كنند.
بانك مركزی تصریح كرد كه صادركنندگان باید ارز حاصل از صادرات خویش را به چرخه اقتصادی كشور بازگردانند و در همین راستا باید یا بخشی از ارز خویش را در این سامانه بفروشند، یا از آن بعنوان واردات در مقابل صادرات استفاده كنند.
با این وجود بازهم بخشی از صادركنندگان از ورود ارز خود به این سامانه خودداری كردند تا زمزمه های عدم موفقیت این طرح بانك مركزی و تعطیلی سامانه نیما شنیده شود.
اما عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی بر ادامه فعالیت این سامانه تاكید دارد و با عرضه آماری از ارز واردشده به این سامانه، اعلام نموده كه این سامانه كمك زیادی به تأمین ارز واردات كشور كرده و فعالیت خویش را ادامه خواهد داد.
وی شب گذشته در برنامه نگاه یك، اظهار نمود: در سه ماه اولین سال جاری، ۱۱ میلیارد دلار تأمین ارز برای واردات از جانب بانك مركزی انجام شده كه پنج میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین كالاهای اساسی از این رقم بود و مابقی نرخ نیمایی بوده است.
به قول همتی، الان بازار آزاد به نرخ نیما بسیار نزدیك است و اختلاف حدود ۲۰۰۰ تومانی بین این دو نرخ مشاهده می شود.
رئیس كل بانك مركزی درباره این تفاوت نرخ، توضیح داد: اگر بخواهید پولی را از یك بانك خارجی خارج كنید و به دست صادركننده یا فروشنده برسانید، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه صادراتی دارد، ازاین رو اگر نرخ نیمایی با این افزایش قیمت به نرخ بازار آزاد می رسد.
وی با اشاره به اینكه در سامانه نیما حواله های ارزی خرید و فروش شده و در بازار متشكل ارزی، اسكناس معامله خواهد شد، اظهار نمود: هدف ما در بین مدت آن است كه سامانه نیما و بازار متشكل ارزی روی یك پلتفرم قرار گیرد.
همتی در ادامه با اشاره به فشارهای زیاد برای تعطیلی سامانه نیما، اظهار داشت: بانك مركزی برای تعطیل نشدن سامانه نیما مقاومت كرد و از آغاز سال تا الان هم در این سامانه مقدار قابل توجهی پول جابه جا شده است.
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به انتقادهایی كه به سامانه نیما می شد، اضافه كرد: برخی مدعی بودند كه نرخ در این بازار بسته است، اما امروز می بینیم كه صادركننده و واردكننده روی نرخ ها با هم توافق می كنند، ازاین رو یكی از اقدامات موفق بانك مركزی راه اندازی سامانه نیما بود.
او همینطور از طریق اندازی سامانه تكمیلی نیما با عنوان سامانه ایفای تعهدات واردات اطلاع داد و توضیح داد كه این سامانه به سامانه جامع تجارت وصل خواهد بود و سبب شفافیت خواهد شد.
به این ترتیب، به نظر می آید كه بازار ارز نیمایی كماكان به فعالیت خود ادامه می دهد و امكان دارد در آینده نزدیك این بازار در كنار بازار متشكل ارزی روی یك پلتفرم كار كند.
همتی قبل از این هم گفته بود كه آمارهایی كه از فعالیت سامانه نیما توسط سایر مراجع داده می شود، درست نیست و هنوز برخی صادركنندگان برای ورود ارز خود به چرخه اقتصاد فرصت دارند.1398/04/02
14:09:40
5.0 / 5
5347
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم