رئیس سازمان ملی استاندارد:

ایران رتبه ۲۱ استاندارد ایزو را در جهان دارد

ایران رتبه ۲۱ استاندارد ایزو را در جهان دارد

گل چرم: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: ایران رتبه 21 استاندارد بین المللی ایزو را در میان 163 كشور دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، نیره پیروزبخت امروز در آئین تكریم و معارفه مدیركل استاندارد قم اظهار نمود: استاندارد جایگاه مهم و حساسی در ارزیابی تولیدات و خدمات دارد.
رئیس سازمان ملی استاندار ایران با اشاره به اینكه این سازمان، فرابخشی، حاكمیتی و غیر سیاسی است و برای حفظ ایمنی و سلامت جامعه حركت می كند، اظهار نمود: جهان با نظمی عظیم آفریده شده است اما انسان نظم آفرینش را بر هم می زند، یكی از وظایف مهم استاندارد این است كه مانع از بی نظمی شویم.
پیروزبخت بیان كرد: هر كالایی و خدماتی و فرآیندی كه با آن سر و كار داریم، دارای استاندارد است و در جامعه جهانی مقوله استاندارد فراتر رفته است و رویكرد فرآیندمحور دارد.
وی با اشاره به اینكه همه مؤلفه های مؤثر از زمان تولید تا مصرف و خدمات از نظر كیفیت، توسط استاندارد ارزیابی می شوند، بیان كرد: یكی از دغدغه های جدی در پروسه تولید، تقلب است، در این راستا در جهت ارتقای كیفیت پیشنهاد تدوین استانداردهای اصالت مواد را داده ایم.
رئیس سازمان ملی استاندار ایران افزود: در خیلی از كشورهای در حال توسعه و توسعه یافته مواد غذایی تقلبی تولید می شود و اصالت مواد غذایی مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. وقتی تولید داخل از تقلب رنج می برد، باید به افزایش نظارت ها و پروسه استانداردسازی روی آورد.
وی اظهار داشت: در حوزه خدمت نیز ایستگاه های سی ان جی و شهربازی ها و تله كابین ها و مهد كودك ها و زمین های بازی و… در شورای استاندارد مورد ارزیابی قرار می گیرند.
پیروزبخت اضافه كرد: امسال نخستین قدم را در خیلی از بخش ها همچون بخش حلال برداشتیم و در قانون جدید استاندارد، تنها مرجع صدور گواهینامه حلال با حضور یك فقیه دارای شرایط هستیم؛ اولین گواهی استاندارد حلال نیز در دو سال قبل در حوزه تولیدات دامی در قم صادر گردیده است.
وی عنوان كرد: نخستین گواهی در مورد قانون ذبح و صید نیز در قم صادر گردیده است، با عنایت به ظرفیت هایی كه وجود دارد قم می تواند موسس خیلی از مسائل باشد.
رئیس سازمان ملی استاندار ایران اظهار نمود: بحث توریسم مذهبی در قم فراگیر است و باید بیشتر به زوایای آن پرداخت و بدان اهمیت داد، در ارتباط با گردشگر مذهبی و رونق گردشگری، سازمان ملی استاندارد و قم می توانند با توجه ظرفیت عظیم استان، تعاملات خوبی را شكل دهند.
وی افزود: ۳۰۰۰ نیرو در سازمان ملی استاندارد به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند و با عنایت به سیاست برون سپاری، بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر در خارج از سازمان با ما همكاری دارند و ما به ازای فعالیت ها در بخش خصوصی نیز اشتغال زایی داریم.
پیروزبخت اظهار داشت: ایران رتبه ۲۱ استاندارد بین المللی ایزو را در میان ۱۶۳ كشور دارد و یك نماینده در هیأت مدیره فنی داریم كه برای نخستین بار اتفاق افتاده است.
گفتنی است در این آئین از تلاش های منصور فرزانه مدیركل سابق استاندارد قم تقدیر و مجید آوری فرد بعنوان مدیركل جدید اداره استاندارد استان ارائه شد.
منبع:

1398/04/09
01:22:09
5.0 / 5
5386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم