سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران:

سیاست های اخیر بانك مركزی موجب بازگشت اعتماد به بخش خصوصی شده است

سیاست های اخیر بانك مركزی موجب بازگشت اعتماد به بخش خصوصی شده است

به گزارش گل چرم سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: سیاست های اخیر بانك مركزی درست تر از گذشته است و سبب شده كه اعتماد به بخش خصوصی و صادركنندگان برگردانده شود.


محمدرضا مودودی در گفت و گو با ایسنا، درباب راه اندازی بازار متشكل ارزی اظهار نمود: این بازار در نظر دارد به صورتی فضای مبادله پول و ارز را تسهیل كند و آن را از بند بروكراسی های اداری همچون بازگشت ارز به سامانه نیما و نرخ تعیینی كه سبب دغدغه صادركنندگان و تولیدكنندگان است، خارج كند.
وی ادامه داد: این بازار تلاش دارد كه جریان بازار را به سمت بازار آزاد هدایت كند و میان ارز حاصل از صادرات، تقاضا برای این ارز و نحوه تامین آن ارتباط برقرار كند و به صورتی این ارتباط را تسهیل كند، بیشترین هدف این بازار خروج ارز از چند نرخی و حركت به سمت شفافیت است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به این پرسش كه برخی منتقدین معتقدند ایجاد این بازار به چند نرخی شدن ارز دامن می زند، اشاره كرد: سیاست های اخیر بانك مركزی درست تر از گذشته است و سبب شده كه اعتماد به بخش خصوصی و صادركنندگان برگردانده شود.
مودودی اشاره كرد: خبر خوبی كه رئیس بانك مركزی اعلام نمودند این است كه در سال ۹۷ حدود ۶۲ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور بازگشته و اگر در سیاست های ارزی اصلاحاتی ایجاد شود، دیگر نیازی به تشكیل بازار متشكل ارزی نیست.
وی افزود: در حقیقت ما نباید وارد چند نرخی شدن ارز شویم، برای اینكه زمینه ایجاد فساد، رانت و انحراف از برنامه های كلان اقتصادی را فراهم می آورد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به این پرسش كه عده ای معتقدند كه این بازار نیز مشابه بازار آتی سكه بوده و نتیجه ای نخواهد داشت، اظهار داشت: تا زمانی كه دولت به بخش خصوصی ورود كند و به صورت تكلیفی و دستوری عمل كند، این جریانات وجود دارد. در حقیقیت بازار باید تعیین كننده باشد و هرچه فضا برای هم پوشانی عرضه و تقاضا فراهم تر باشد، این اتفاقات خطرناك كمتر رخ خواهد داد.
منبع:

1398/05/30
22:13:13
5.0 / 5
5406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم