یك مقام مسئول اعلام كرد؛

برداشت سالانه 6 میلیارد متر مكعب از ذخایر استراتژیك آب

برداشت سالانه 6 میلیارد متر مكعب از ذخایر استراتژیك آب

به گزارش گل چرم مدیركل دفتر حفاظت از منابع آب با اشاره به اینكه سالانه ۶میلیارد متر مكعب از ذخایر استراتژیك آبی كشور برداشت می شود، اظهار داشت: ۴۰۸ منطقه بعنوان منطقه ممنوعه برداشت آب زیرزمینی در كشور معرفی شده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمدعلی مصطفوی مدیركل دفتر حفاظت و بهره برداری از منابع آب ایران امروز در یك كارگاه آموزشی، «آب قابل برنامه ریزی» را آبی معرفی نمود كه می توان از منابع آبهای زیرزمینی و خوان های مختلف برداشت كرد.
وی با اشاره به اینكه ۴۰۸ منطقه در كل كشور بعنوان منطقه ممنوعه برای برداشت آب از منابع آب زیرزمینی كل كشور اعلام شده است، اضافه كرد: در تمام استانهای كشور حتی استانهای شمالی و غربی كشور كه اغلب اوقات بارش مطلوبی را تجربه می كنند، میزان برداشت ازمنابع آب های زیرزمینی در محدوده غیرمجاز قرار دارد.
این مقام مسئول با بیان اینكه سالانه ۶ میلیارد متر مكعب از ذخایر استراتژیك آب كشور برداشت می شود افزود: به صورت میانگین سالانه در كشور شاهد افت ۵۵ سانتیمتری سطح آب هستیم. این در شرایطی است كه ۱۳۰ میلیارد متر مكعب كسری ذخایر آبهای زیرزمینی كشور است.
به گفته مصطفوی آثار كاهش سطح آبهای زیرزمینی را می توان در فرونشست دشت های مختلف كشور مشاهده كرد.
گفتنی است این فرونشست ها حدودا قابل برگشت نیستند.
مدیركل دفتر حفاظت و بهره برداری از منابع آب ایران، مجموعه اقدامات، قوانین و تصمیم گیری هایی را بر چنین اتفاقی موثر دانست و اظهار داشت: انتقال صنایع آب بر به مناطق كویری، كشت های آب بر بالا، مجانی كردن آب زیرزمینی برای بعضی از بهره برداری های كشاورزی كه به صورت سنتی این اقدام را انجام می دهند همچون اقداماتی است كه تاثیر منفی بر ذخایر آب های زیرزمینی دارد.
وی یكی دیگر از اقداماتی كه تاثیر خوبی بر كاهش سطح آب های زیرزمینی می گذارد را مجاز كردن چاه های غیرمجاز عنوان نمود و افزود: بیشتر از ۱۵۰ هزار پروانه برای چاه های غیرمجاز صادر شد كه این اقدام كاهش سطح آب های زیرزمینی بی تاثیر نیست.
مصطفوی خاطرنشان كرد: ۱۵ پروژه برای نجات آب های زیرزمینی تعیین شد كه اجرای ۱۱ پروژه آن بر عهده وزارت نیرو است.

1398/07/10
23:08:09
5.0 / 5
5192
تگهای خبر: تجربه , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم