معاون حجتی عنوان كرد:

لزوم مشاركت بخش خصوصی و دولتی برای توسعه گلخانه های كشور

لزوم مشاركت بخش خصوصی و دولتی برای توسعه گلخانه های كشور

گل چرم: معاون وزیرجهاد كشاورزی بر لزوم مشاركت بخش خصوصی و دولتی در توسعه گلخانه های كشور تاكید نمود.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد كشاورزی در اولین نشست هم اندیشی «سرمایه گذاری با سازوكار مشاركت عمومی-خصوصی در توسعه گلخانه های كشور»، علت عدم رشد گلخانه ها در سال های گذشته را اقلیم متنوع كشور، عدم آشنایی و تخصص كارشناسان، ضعف در طراحی ساخت و صنعت گلخانه عنوان نمود و اظهار داشت: خوشبختانه در سال های اخیر نقطه عطفی در صنعت گلخانه سازی و تولید محصولات گلخانه ای و پذیرش محصولات گلخانه ای توسط مردم بوده است.
وی با اشاره به انتخاب مجری طرح برای توسعه گلخانه ها توسط وزیر جهاد كشاورزی در دولت تدبیر و امید، اشاره كرد: توسعه گلخانه همچون برنامه های مصوب اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد كشاورزی است.
طهماسبی با بیان این كه تربیت نیروی انسانی در دانشكده های كشاورزی برای تولید محصولات گلخانه ای توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پذیرفته شده است، اظهار داشت: همین طور دانش بخش خصوصی در فناوری های ساخت سازه های گلخانه ای نیز بومی شده و الان سازه های گلخانه ای به سایر كشورها صادر می شود.
وی افزود: گلخانه های شیشه ای نیز با مهندسی معكوس و نوآوری در حال ساخت است و پلاستیك گلخانه ها كه در گذشته وارد می شد، الان با كیفیت محصولات وارادتی در داخل كشور تولید می شود.
طهماسبی با اشاره به پرداخت تسهیلات از بند الف تبصره ۱۸ با اولویت توسعه گلخانه، اظهار داشت: به منظور رفع موانع توسعه گلخانه ها، با دستور وزیر جهاد كشاورزی دستورالعملی به استان ها و استانداری ها برای حذف استعلامات غیرضروری صادر گردیده است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد كشاورزی با بیان این كه تشكیل زنجیره تولید گلخانه ها به صورت فراگیر و ملی در حال انجام می باشد، اظهار داشت: در گذشته برای صادرات محصولات گلخانه ای محدودیت أعمال شد كه با دستور وزیر جهاد كشاورزی هم اكنون هیچ گونه محدودیتی برای صادرات محصولات گلخانه ای وجود ندارد.
طهماسبی با تاكید بر این كه ایجاد گلخانه، تغییر كاربری محسوب نمیشود، در جمع سرمایه گذاران بخش خصوصی اشاره كرد: همچنان به دنبال روان سازی ایجاد گلخانه ها در كشور هستیم چونكه توسعه گلخانه ها فرصت های شغلی و سرمایه گذاری مناسبی به وجود می آورد و امید می رود با مشاركت بخش خصوصی و با همراهی دولت شاهد توسعه سریعتر گلخانه ها در كشور باشیم.
وی درباره سایه بان ها اظهار داشت: برای راه اندازی سایه بان ها در باغ ها نیز تسهیلات پرداخت می شود و در مناطق گرمسیری توسعه سایه بان ها مورد استقبال قرار گرفته و این مساله سبب شده تا بهره وری تولید و آب افرایش یابد.


منبع:

1398/07/16
15:25:20
5.0 / 5
5271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم