وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

از ممنوعیت صادرات گوجه رنج بردم و بی خوابی گرفتم

از ممنوعیت صادرات گوجه رنج بردم و بی خوابی گرفتم

گل چرم: وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: از اینكه بگوییم گوجه فرنگی صادر نشود، رنج بردیم و به علت این موضوع، بی خوابی گرفته بودم تا اینكه تصمیم گرفتم. اما اگر صادرات ممنوع نمی شد، قیمت به ۷۰۰۰تومان می رسید.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمود حجتی در نشست صبحانه كاری با برخی اعضای اتاق تعاون و تشكل های تعاونی حوزه كشاورزی اظهار داشت: در بخش كشاورزی، سیستمی كه پاسخگوی زنجیره «تولید از مزرعه تا سفره» است، تعاونی ها هستند؛ در دنیا هم چنین وضعیتی وجود دارد.
وی افزود: زمانی كشاورزی معیشتی داشتیم كه دامدار تعداد محدودی دام داشت و بخشی از تولیدات دامی را به مصرف شخصی رسانده و بخشی دیگر را هم در محدوده سكونت خود می فروخت تا بتواند سایر ملزومات زندگی خویش را تأمین كند؛ ازاین رو حتی در روش كشاورزی معیشتی هم زنجیره تولید رعایت می شد.
وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: وقتی دام ها به چند صد رأس رسیدند، نگرانی ها آغاز شد كه تولیدات دامی را چه فردی خریداری می كند و چگونه می توان آنرا در بازار به فروش رساند؟ در سایر محصولات كشاورزی هم همین مشكل را داریم؛ ازاین رو هیچ راهی نداریم جز اینكه كشاورزان و دامداران برای حل مشكلات موجود در نظام تولید و توزیع، به زنجیره تولید «از مزرعه تا سفره» رجوع كنند؛ رعایت این زنجیره در همه دنیا موفق بوده و كشورهای توسعه یافته هم همین مسیر را طی كرده اند.
حجتی خاطرنشان كرد: به صورت مثال در كشور فرانسه همه فعالیت های زنجیره تولید تا مصرف در بخش كشاورزی و دامداری را تعاونی ها انجام می دهند. من شخصاً از نظام تولید و توزیع گل و لبنیات در هلند یا نظام تولید و مصرف زیتون در ایتالیا بازدید میدانی داشته ام؛ همه كارهای زنجیره تولید تا مصرف را تعاونی ها انجام می دهند.
وی تصریح كرد: در كشور هم نمونه موفق برای این زنجیره چند مورد وجود دارد. به صورت مثال تعاونی مرغداران رفسنجان كه ۲۰۰ فروشگاه مرغ در سطح استان كرمان دارند و از ابتدا تا انتهای فعالیت خویش را در قالب زنجیره انجام داده اند و قرار بود تأمین نهاده های مرغ را هم خودشان پیگیری كنند.
وزیر جهاد كشاورزی با تاكید بر اینكه نقاط ضعف زیادی در اجرای این نظریه داریم، اضافه كرد: تعاونی های تولید یا حتی توزیع ما در میادین میوه و تره بار چقدر حضور دارند؟ تأمین میادین میوه و تره بار در اختیار سه نهاد وزارت جهاد كشاورزی، وزارت كشور و شهرداری ها است و نباید اجازه بدهیم دلالان در این میدان باشند؛ این در شرایطی است كه ۳۰ درصد محصولات دامی و كشاورزی كشور در میادین میوه و تره بار تهران مصرف می گردد.
حجتی با اشاره به وجود دلالان در بخش زنجیره تأمین محصولات كشاورزی اظهار داشت: دلالان محصول گوجه فرنگی را كیلویی ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان از كشاورزان در جنوب می خرند و ۱۲۰۰ تومان در تهران به فروش می رسانند، این فاصله تولید تا مصرف را با تعاونی ها می توانیم كاهش دهیم. فاصله زیاد تولید تا مصرف، یكی از رنج های تاریخی بخش كشاورزی است چون كالای كشاورزی پایداری كمی دارد و فسادپذیر است.
وی تاكید كرد: باید هزینه هایی مانند مالیات، بیمه كه به تولیدكننده وارد می شود، در كنار سودهایی كه می برد، دیده شود.
وزیر جهاد كشاورزی به مبحث كشت فراسرزمینی اشاره و تصریح كرد: ما ناچار به پرداختن به این نوع كشت هستیم، هیچ كشوری هم برای ما فرش قرمز پهن نكرده است كه چرا دیر آمده اید. ما هم نیروی كار مجرب داریم و از جانب دیگر محصولاتی داریم كه امكان كشت آنها به علت محدودیت منابع آب وجود ندارد؛ ازاین رو باید به سراغ كشت فراسرزمینی برویم.
حجتی افزود: به صورت مثال محصول ذرت هم به صورت علوفه ای و هم دانه ای تولید می گردد و محصولی است كه در بهار و تابستان كشت شده و آب بر است اما با عنایت به اینكه كیلویی ۳۰۰ تومان برای آن هزینه می شود، امكان واردات آن از خارج وجود ندارد بنابراین اجازه كشت ذرت علوفه ای را صادر كرده ایم اما به علت گران بودن ذرت دانه ای، كشت آن در داخل و آب بر بودن این محصول، اجازه كشت نداریم و آنرا وارد می كنیم؛ ازاین رو می توان این محصول را به صورت كشت فراسرزمینی هم تولید كرد.
وی اضافه كرد: بیشتر از ۳۰۰ هزار هكتار اراضی كشاورزی در كشورهای دیگر یا در تملك ایرانی ها است یا ایرانی ها قراردادهای اجاره ۲۵ تا ۴۵ ساله با كشورهای مقصد امضا كرده اند. برای ورود به دو تا سه میلیون هكتار زمین دیگر هم مذاكره شده است.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، كشورهای هدف كشت فراسرزمینی ما، قزاقستان، روسیه، آذربایجان، اوكراین و برزیل است و در كشور غنا هم قرارداد بستیم اما هنوز حضور فیزیكی نداریم. بعضی از این كشورها مانند غنا و برزیل در ذرت حرف اول دنیا را می زنند.
حجتی خاطرنشان كرد: یك شركت تعاونی خراسان جنوبی در اوكراین قرارداد كشت ذرت به امضا رسانده و یك تعاونی در یكی از شهرهای استان اصفهان، قرارداد مشابهی در قزاقستان بسته است. یكی از ایرانی ها مقیم برزیل هم كه در این كشور تجارت فرش دارد، ۶۰ تا ۷۰ هزار هكتار زمین در این كشور تملك كرده و در حال كشت ذرت است؛ اینها نمونه های موفقی از كشت فراسرزمینی هستند.
وی درباره صدور مجوزهای ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی تصریح كرد: برخی فكر می كنند ما از اینكه بگوییم گوجه فرنگی صادر نشود، رنج نمی بریم؟ خدا را شاهد می گیرم به علت این موضوع، بی خوابی می گیرم كه آیا صادرات این محصول را منع نماییم یا نه؟ اگر گوجه فرنگی ممنوع شود، صادركنندگان گوجه چه كار كنند؟ اگر ممنوع نشود، گوجه در تهران به كیلویی ۷۰۰۰ تومان می رسد؛ برای سایر محصولات مانند سیب زمینی هم این مشكلات وجود دارد.وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: امكان دارد آنچه امضا می كنم با آن مخالف باشم، اما شرایط آنرا به من تحمیل می كند؛ فكر نكنید در اوج عاج نشسته ام و از هیچ چیز خبری ندارم. در هفته گذشته و همینطور شب گذشته، با همه شركت ها و برندهای تولیدكننده لبنیات تا دیروقت جلسه داشتیم كه برای قیمت محصولات لبنی چه اقدامی انجام دهیم. از یكسو تولید شیر كاهش نیافته و از جانب دیگر، طی آماری كه گرفتیم، حدود ۱۷۰ دامداری صنعتی و نیمه صنعتی، ۸ تا ۱۰ درصد افزایش تولید شیر دارند. ما می دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اما برخی مسائل دست ما نیست. به صورت مثال شیرخشك امروز از كشور قاچاق می گردد در حالیكه تا دو سال پیش به كشور قاچاق می شد. نمی گردد برخورد چكشی هم داشت.
وی در مورد كارنامه صادرات تولید محصولات كشاورزی و دامی به روسیه تصریح كرد: كارنامه ما در بازار روسیه در مورد صادرات سبزی، شیر و قزل آلا روشن است. برای آنكه بتوانیم وارد بازار این كشور شویم، بارها جلسات مختلف در داخل و خارج از كشور گذاشتیم؛ نرم افزارها را آماده كردیم، كریدور سبز در داغستان راه اندازی كردیم و واردكنندگان روسی را به كشور آورده تا از كارخانه های لبنی و فرآوری آبزیان بازدید نمایند. با این همه ظرفیتی كه پوتین در اختیار ما گذاشت و دعوایی كه با ترك ها پیدا كرد، باز هم نتوانستیم به خوبی وارد بازار روسیه شویم.
حجتی درباره محصول گوجه فرنگی اظهار داشت: فردی را مأمور كردم كه هر روز قیمت گوجه را به من می دهد، تا اگر یك روز قیمت آن بالا رفت، بلافاصله خریداری كند.
وزیر جهاد كشاورزی تاكید كرد: همه ما یك خانواده هستیم، دشمن هم در صدد است و تحریم ها را شروع كرده است؛ اما فكر نمی كردیم بانك عامل بخش كشاورزی را هم تحریم كنند. از یكسو می گویند سوئیفت را برای غذا آزاد می گذارند و از جانب دیگر، بانك عامل بخش كشاورزی را تحریم می كنند كه این نشان داده است عجولانه یك طرحی را آماده كرده و نوشته اند.
وی با تاكید بر اینكه در بحث تأمین مواد غذایی كشور تا به امروز مشكلی نداشته ایم، اضافه كرد: البته اعتصاب كامیون داران، مشكلات كوچكی برای صنعت طیور و مرغداری ها یا كارخانه های قند و شكر به وجود آورد؛ اما هم اكنون دیگر مشكلی وجود ندارد.
حجتی درباره بحث پیمان سپاری های ارزی هم اظهار داشت: ما هیچ گاه به دنبال آن نیستیم كه سرمایه از كشور خارج شود؛ همه مقامات كشور اصرار دارند سرمایه و ارز باید به كشور برگردد، آن هم در شرایطی كه دشمن در حال وارد آوردن فشار است.

1397/08/17
23:08:57
5.0 / 5
5393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گل چرم