وزارت صمت اعلام كرد:

صادرات ایران به ازبكستان افزایش یافت

صادرات ایران به ازبكستان افزایش یافت

به گزارش گل چرم حجم صادرات كالاهای غیرنفتی به ازبكستان در سال های اخیر روند رو به افزایشی داشته است و در جریان برگزاری هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای، هشت سند همكاری اقتصادی و تجاری میان ایران و ازبكستان مطرح خواهد شد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، رضا رحمانی «وزیر صنعت، معدن و تجارت» به همراه اسحاق جهانگیری «معاون اول رئیس جمهوری» در جریان سفر به ازبكستان، در هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای در مجموعه كوك سرای شهر تاشكند شركت كردند.
سازمان همكاری شانگهای سازمانی میان دولتی است كه در سال ۲۰۰۱ توسط كشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان برای همكاریهای چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی پایه گذاری شد و بعد از آن در سال های بعد، ایران، مغولستان، پاكستان، هند، افغانستان و بلاروس بعنوان عضو ناظر به این سازمان پیوستند.
بر همین اساس، عضویت هندوستان و پاكستان بعنوان عضو اصلی سازمان همكاری شانگهای كه در سال ۲۰۱۵ مورد تایید قرار گرفت، در سال ۲۰۱۷ در اجلاس سران كشورهای عضو این سازمان در كشور قزاقستان به تصویب رسید.
جمهوری اسلامی ایران همواره بر این باور است كه راه توسعه و رفاه كشورهای منطقه از مسیر همكاریهای اقتصادی و تجاری می گذرد و آمادگی دارد تا با ابتكارات منطقه ای در این زمینه همكاری لازم را داشته باشد.
موقعیت جغرافیایی ایران امكان اتصال ترانزیتی كشورهای مختلف در غرب و شرق و شمال و جنوب را فراهم می سازد و كشورمان علاقمند است تا از این موقعیت راهبردی برای كمك به توسعه پایدار و رشد كشورمان و همگرایی اقتصادی سایر كشورهای منطقه به بهترین نحو استفاده نماید.
در همین راستا، با سرمایه گذاری های عظیم، كریدورهای مختلف حمل و نقل و ترانزیت جاده ای و ریلی نظیر كریدور شمال – جنوب، كریدور خلیج فارس – دریای سیاه، كریدور شرق ایران با محوریت توسعه بندر چابهار، كریدورهای جاده ای و ریلی مصوب اكو و همینطور كریدورهای هوایی برای تسهیل حمل و نقل ترانزیتی بوجود آمده است.
گفتنی است، كشور ازبكستان از كشورهای مهم و اثرگذار شانگهای است و جزو كشورهای هدف صادراتی ایران هم است كه حجم صادرات كالاهای غیر نفتی به ازبكستان در سال های اخیر روند رو به افزایشی داشته است.
بر این اساس حجم صادرات غیر نفتی به ازبكستان در شش ماهه نخست امسال حدود ۱۰۸میلیون دلار برآورده شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل كه ۶۸ میلیون دلار بوده، افزایش ۶۰ درصدی داشته است.
همینطور مهمترین اقلام صادراتی ایران به ازبكستان شامل دستگاه سنگ شكن، سیمان، پلی اتیلن، الكیل بنزن خطی، قطعات ماشین آلات و لوله پروفیل و میلگرد است كه در ۶ ماهه نخست امسال بالاترین میزان اقلام صادراتی را دستگاه سنگ شكن با ۸.۵ میلیون دلار و لوله پروفیل و میلگرد با ۲ میلیون دلار به خود اختصاص داده اند.
شهرهای سمرقند و بخارا و اندیجان از عمده ترین شهرهایی هستند كه كالاهای ایرانی به آنها صادر می شود و عمده ترین واردات ایران از ازبكستان پنبه، ابریشم خام، سولفات آمونیوم، كلر پتاسیم و كربنات دی سدیم است.
شایان ذكر است كه در جریان برگزاری سیزدهمین كمیسیون مشترك همكاریهای تجاری و اقتصادی ایران و ازبكستان، ۸ سند همكاری در جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری تدوین شده است كه در این اجلاس مطرح خواهد شد. این سندها همكاری در حوزه های گمركی، گردشگری، بهداشت، صنعت، معدن و تجارت هستند.1398/08/11
20:52:07
5.0 / 5
5213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم