دعوای آمریكا و چین APEC را زمین گیر كرد

دعوای آمریكا و چین APEC را زمین گیر كرد

گل چرم: رهبران منطقه آسیا-اقیانوسیه برای اولین بار در تاریخشان به سبب اختلافات عمیق میان آمریكا و چین بر سر تجارت و سرمایه گذاری، موفق نشدند برای بیانیه نهایی اجلاس پاپواگینه نو به توافق برسند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، رقابت میان آمریكا و چین بر سر اقیانوسیه در اجلاس APEC مورد توجه قرار گرفت و آمریكا و متحدانش یك پاسخ هماهنگ به برنامه "كمربند و جاده" چین را به راه انداختند.

زمانی كه در كنفرانس مطبوعاتی پیتر اونیل، نخست وزیر پاپواگینه نو از وی سوال شد كدام یك از ۲۱ عضو گروه همكاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه نتوانستند به توافق برسند؟ پاسخ داد: می دانید دو غول در یك اتاق هستند.

اونیل كه ریاست اجلاس APEC را برعهده داشت اظهار داشت: مسئله اصلی این بود كه آیا باید از سازمان جهانی تجارت و اصلاحات احتمالی آن در بیانیه رهبران ذكری به میان آورده شود یا خیر.

گروه APEC هیچ منشوری درباب سازمان جهانی تجارت ندارد و مسائل مذكور می تواند در خود این نهاد جهانی مطرح شود.

نظم تجارت چندجانبه ای كه APEC در سال ۱۹۸۹ برای حمایت احداث كرد، در حال فروپاشی است چونكه نفوذ چین در اقیانوسیه و تعرفه های آمریكا بر روابط در این منطقه تاثیر منفی گذاشته و شكاف به وجود آورده است.

بیانیه رهبران APEC از سال ۱۹۹۳ هر سال سپس دیدار رهبران این گروه صادر گردیده است.

نخست وزیر پاپواگینه نو گفت بعنوان میزبان APEC بیانیه منتشر خواهدنمود اما به زمان آن اشاره نكرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا و همین طور همتای روسی وی ولادیمیر پوتین در این اجلاس حضور نداشتند اما مایك پنس، معاون رییس جمهور آمریكا به جای ترامپ شركت كرد.

شی جین پینگ، رییس جمهور چین روز پنج شنبه وارد پاپواگینه نو شد و مورد استقبال مقامات این كشور قرار گرفت. وی بعد از آنكه روز جمعه كوشش كرد مقامات این كشور را به ابتكار "كمربند و جاده" جلب نماید، نگرانی آمریكایی ها را برانگیخت.

آمریكا و متحدانش شامل ژاپن، استرالیا و نیوزیلند روز یكشنبه با یك برنامه ۱.۷ میلیارد دلاری برای تامین برق و اینترنت برای پاپواگینه نو، تلاش كردند با گسترش نفوذ چین مقابله كنند.

نمایش اقیانوسی

وانگ شیااولانگ، یك مقام اقتصاد بلندپایه هیات چین در APEC اظهار نمود: ناكامی در توافق روی بیانیه مشترك، مشكل میان هیچ كشور خاصی نبود.

اكثر اعضا بر پایبندی خود برای حفظ سیستم تجارت چندجانبه و پشتیبانی از سازمان جهانی تجارت تاكید نمودند اما اگر بخواهیم صریح صحبت نماییم، ما در مراحل اولیه این مذاكرات هستیم و كشورهای مختلف، ایده های متفاوتی برای پیش برد این روند داشتند.

یك دیپلمات آگاه از این مذاكرات به رویترز اظهار داشت: تنش میان آمریكا و چین در طول هفته وجود داشت و زمانی كه وانگ یی، دیپلمات بلندپایه چین به دو پاراگراف در سند تدوین شده اعتراض كرد، به اوج خود رسید.

مایك پنس، معاون رییس جمهور آمریكا روز شنبه در یك سخنرانی رك و صریح اظهار نمود تا زمانی كه چین روش خودرا تغییر ندهد، روند تعرفه ها روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار كالای چینی تغییر نخواهد كرد.

پنس به خبرنگاران اظهار داشت: چینی ها بودند كه با شیوه های تجاری، تعرفه ها و سهمیه ها، انتقال الزامی فناوری و سرقت مالكیت معنوی جنگ را شروع كردند.

وی حتی به ابتكار "كمربند و جاده" چین باز اشاره نمود و در سخنرانی خود اظهار داشت: كشورها نباید بدهی را بپذیرند كه حاكمیت آنها را به خطر می اندازد.

بر اساس گزارش رویترز، ابتكار "كمربند و جاده" برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ برای گسترس ارتباطات زمینی و دریایی میان آسیا، آفریقا و اروپا عنوان شد و چین میلیاردها دلار سرمایه گذاری زیرساخت تحت این برنامه را اعلام نمود.
1397/08/28
13:44:59
5.0 / 5
5608
تگهای خبر: كالا , كمربند , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم