استاندار مركزی عنوان كرد

سال ۹۹ سال اقتصاد بدون نفت

سال ۹۹ سال اقتصاد بدون نفت

به گزارش گل چرم ایسنا/مركزی استاندار مركزی اظهار داشت: بودجه سال آینده كشور بر اساس اقتصاد بدون نفت بسته خواهد شد و در واقع در سال 99 اقتصاد بی نفت عملیاتی می شود.


سید علی آقازاده امروز سه شنبه در اجلاس عمومی روسای اتحادیه های صنفی استان مركزی كه در اراك برگزار شد، با اشاره به راه اندازی ساختمان جدید اتاق اصناف مركز استان كه تمامی اتحادیه ها در آن تجمیع خواهند شد تا سهولت خدمات رسانی را رقم بزند، بیان كرد: این ساختمان با وسعت ۱۰ هزار مترمربع ظرف مدت سه سال با هزینه ۱۴ میلیارد تومان ساخته شد كه این امر نشان از تفاوت بخش دولتی و خصوصی دارد كه توانسته اند پروژه ای این چنینی را با این میزان هزینه، در حداقل زمان و كیفیت بالا راه اندازی كنند.
وی با تاكید بر اینكه باید كوشش كرد دولت كمتر متصدی باشد و امور در رابطه با مردم را به خود مردم واگذار كند، اضافه كرد: در سال های اخیر بحث تورم و گرانی مطرح گردیده است كه بیشترین فشار را به مردم و صنوف و كسبه وارد كرد و دولت یا هر نهاد دیگری را نمی توان علت بروز این شرایط دانست.
آقازاده با اشاره به اینكه لازم است بجای متهم یا مقصر پیدا كردن، برای رفع مشكلات تلاش شود، اشاره كرد: در سال ۱۳۹۵، رشد اقتصادی ایران به هشت درصد و درآمد ارزی كشور نیز به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید كه ۶۵ میلیارد دلار آن مربوط به فروش نفت بود و نرخ تورم كشور نیز كمتر از ۱۰ درصد بود.
وی با اشاره به اینكه طی دو سال اخیر به علت تحریم ها كه دولت، نظام و مردم مقصر آن نبودند، بانك ها و شركت های مختلف مورد تحریم قرار گرفتند، اضافه كرد: طی دو سال اخیر شركت های فعال كشورهایی مثل چین و روسیه از ترس جریمه شدن توسط آمریكا ارتباط خودرا با ما قطع كردند، بعد از آن نفت كشور تحریم شد.
وی اظهار نمود: طی سه سال اخیر روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشكه نفت صادر می شد، اما امروز صادرات نفت كشور به روزی كمتر از ۵۰۰ هزار بشكه رسیده و درآمد ارزی نیز از ۶۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ به كمتر از ۱۰ میلیارد دلار امسال رسیده است.
استاندار مركزی بیان كرد: اگر این شرایط در هر كشوری اتفاق می افتاد عملا دولت ساقط می شد، اما دولت و صنوف شرایط را مدیریت و تحمل كردند و مردم باوجود همه فشارها و مشكلات با دولت و نظام همكاری كردند. شاید به نحوه عملكرد قوا و مسئولان نقدهایی وارد باشد، اما زمانی كه درآمد كشور از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار تقلیل می یابد مسلما كار سخت می شود، جامعه با فشار مواجه می شود، خیلی از افراد فقیر می شوند، اما در این شرایط و با اشراف به این مسائل چرا باید از تریبون های مخلتف دولت را ضعیف خطاب كرد؟
وی با اشاره به اینكه دولت در ایجاد شرایط كنونی هیچ نقشی نداشته است، اظهار داشت: دولت برجام را بعنوان یك سند قابل دفاع با ۶ كشور امضا كرد كه یك كشور از این سند خارج شد و باقی كشورها به علت مراودات كلان با امریكا از این سند عقب كشیدند، در صورتیكه در سال ۱۳۹۵ چین، روسیه و اروپا اعلام نمودند كه ۱۵۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری خواهند كرد و اگر آنچه گفتند اجرا شده بود امروز رشد اقتصادی كشور ۱۰ درصد و نرخ تورم نیز كمتر از ۱۰ درصد شده بود.
آقازاده اشاره كرد: آمریكا با خروج از برجام منتظر خروج ایران از این سند بود و اگر چنین می شد عملا تمامی تحریم های شورای امنیت مقابل ایران بازمی گشت، در واقع این خروج آمریكا تله و فریب كاری از طرف آمریكا بود و دولتمردان و نظام هوشمندی كردند و از برجام خارج نشدند.
وی با اشاره به اینكه اتحادیه ها و صنوف كاملا در جریان نبض اقتصاد كشور و استان هستند، اظهار داشت: ضعیف خواندن دولت از تریبون های مختلف در واقع تسویه حساب شخصی یا اقدامی از سر ناآگاهی است در صورتیكه در شرایط كنونی باید وحدت را حفظ نموده و تلاش نماییم كه از منابع و امكانات موجود نهایت استفاده صورت بگیرد، باید واقعیات جامعه را در نظر داشت و از این شرایط سخت عبور كرد.
استاندار مركزی اشاره كرد: برای سال آینده اقتصاد كشور بر اساس اقتصاد بدون نفت بسته خواهد شد و باید در سال ۹۹ اقتصاد بدون نفت را اجرایی كرد. امروز بالاجبار باید اقتصاد را بدون نفت پیش برد و از این مقطع به سلامت و با دست پر عبور كرد، لازم است بجای مقصرتراشی و ناامید كردن مردم راهكار ارائه داد و با اتحاد و انسجام پیش رفت.
آقازاده درباب دو مطالبه اصلی اتاق اصناف مركز استان مركزی در خصوص انتقال صنوف آلاینده به شهرك صنوف آلاینده و ساماندهی میدان میوه و تره بار اراك بیان كرد: این مساله بارها مطرح شده و لازم است با تمركز بر كار مشكلات را حل كرد بر همین مبنا با تمامی مدیران مسئول در این راستا تشكیل جلسه خواهیم داد تا این مشكل درون استانی كه توان حل آن در این استان وجود دارد به سرعت رفع گردد.
منبع:

1398/09/26
19:05:14
5.0 / 5
5274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم