كشاورز به شایعه شیرهای سمی واكنش نشان داد؛

استانداردهای سختگیرانه محصولات غذایی در ایران

استانداردهای سختگیرانه محصولات غذایی در ایران

به گزارش گل چرم سرپرست وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه برای اطمینان از سلامت محصولات غذایی ایران، سختگیرانه ترین استانداردها طی می شود، اظهار داشت: مردم نگرانی بابت مصرف محصولات غذایی نگران باشند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، عباس كشاورز عصر امروز (سه شنبه اول بهمن ماه) در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی در بخشی از اظهاراتش با انتقاد از اطلاعات نادرست به جامعه در مورد آلودگی محصولات غذایی اظهار نمود: در این حوزه بررسی های مختلفی انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم كه محصولات كشاورزی در ایران از سلامت بسیار خوبی برخوردار می باشند و سختگیرانه ترین استانداردها در داخل كشور برای اطمینان از سلامت محصولات طی می شود.
وی همینطور با اشاره به اینكه میزان باقیمانده جیوه موجود در گندم ایران هم ۹ برابر سختگیرانه تر از اتحادیه اروپاست، تصریح كرد: جامعه بدون هیچ گونه نگرانی می تواند محصولات تولید شده در كشورمان را مصرف كنند.
كشاورز در ارتباط با ذرت های آلوده كه در گمرك باقیمانده بود، هم اظهار داشت: حتی یك كیلوگرم از این ذرت ها به كشور وارد نشد و نگرانی در این خصوص نداریم.
این مقام مسئول افزود: در گذشته مطرح می شد كه گوجه ها فرنگی هایی كه رگه های سفید دارند، نشان از باقیمانده سموم كشاورزی و نیترات است برای همین منظور ۱۲۰۰ مرتبه از این نوع گوجه ها را بررسی كردیم و مشخص شد كه حتی یك مورد آنها نیتراتی بالاتر از حد مجاز نداشتند اما برخی به دنبال نگران كردن جامعه هستند. رگه های سفید موجود در گوجه به خاطر شكل ژنتیكی آنها بود.
وی با اشاره به اینكه گندم تولید شده در كشورمان استاندارد ۷ برابر سختگیرانه تر از اروپا دارد، اظهار داشت: این در شرایطی است كه ما تنها ۲ برابر اروپایی ها گندم مصرف می نماییم و نیازمند استاندارد به این اندازه بالا نداریم.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینكه مسائل ناشی از جنگ اقتصادی مشكلی برای كشور ایجاد نكرده است اضافه كرد: هرچند كه شرایط كمی برای فعالین اقتصادی سخت تر كرده است اما در مجموع مشكلی برای كشور ایجاد نكرده است. در شرایط فعلی محدودیتی كه داریم برای انتقال دانش است.
وی خاطرنشان كرد: تنوع آفت كش ها در بخش كشاورزی پایین است كه این امر منجر به خسارت هایی شده است و فعالان اقتصادی و تولیدكنندگان این بخش انتظار می رود كه برای رفع این مشكل اقدام نمایند.
كشاورز با اشاره به ضرورت انتقال دانش تولید آفت كش های كشاورزی به كشور اظهار داشت: در صورتیكه بتوانیم تكنولوژی ها را بومی سازی نماییم هزینه ها هم كاهش خواهد یافت. در بخش سموم نیازمند ایجاد اصلاحاتی در بخش هایی مانند پاشنده ها، اصلاح زمان سمپاشی و اصلاح خود آفت كش ها هستیم همینطور لازم است آفت كش ها آب كمتری استفاده كنند و تولید سموم تخصصی مورد توجه قرار گیرد.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی اضافه كرد: اهمیت تولید آفت كش های كم خطرتر و كاراتر در بخش كشاورزی مورد اهمیت است و باید به سمتی برویم كه آفت كش های بیولوژیك و زیستی بیشتر تولید شود.
كشاورز با اشاره به مبحث نوسانات ارزی و تاثیر آن بر فعالیت فعالان اقتصادی این بخش اظهار داشت: با وجود نوسانات ارزی هم اكنون ارز اختصاصی به واردات آفت كش ها ۴۲۰۰ تومانی است. تشكل ها توانستند به خوبی قیمت ها را كنترل كنند و هم اكنون گزارشی از گران فروشی و عدم عرضه نداشته ایم.
كشاورز با اشاره به اینكه وضعیت تولید كودهای تولیدی در كشور ارتقای مناسبی یافته است اظهار داشت: در سال های ۹۱ و ۹۲ حداقل مصرف كود را در كشور داشتیم و همینطور این محصول به درستی استفاده نمی شد اما باید توجه داشت كه مصرف سم در بخش كشاورزی بسیار مورد اهمیت است و باعث افزایش عملكرد آن می شود؛ از سال ۱۳۹۶ به بعد اوضاع كیفیت كودها بسیار بهبود یافته و كودهای بهتری وارد بازار شده است.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی افزود: در سال های ۹۳ و ۹۴ وقتی كیفیت كودها را مورد بررسی قرار می دادیم نگرانی بسیاری داشتیم و به اسم كود موارد دیگری به كشاورزان تحویل داده می شد. در این راستا با شركت های بخش خصوصی و حتی دولتی برخورد به عمل آمد و در مواردی ارجاع قضائی داشتیم.
كشاورز تصریح كرد: در دو سال و نیم گذشته بحران كود را پشت سر گذاشتیم و در شرایط فعلی اگر كود تولیدی در كشور عدم تطابقی با استانداردها داشته باشد حداكثر ۷ تا ۸ درصد است اما این ارقام در گذشته بسیار بالاتر بود كه حالا به علت نگرانی جامعه نمی تواند عدد آنرا اعلام نماید.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون كمتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد كودهای كشاورزی با استانداردهای موجود مطابقت ندارد و از میزان و رقم عدد تطابق آنها فاصله بسیاری با اندازه استاندارد ندارد، اظهار داشت: سازمان تعزیرات حكومتی كمك زیادی برای پیشگیری از كودهای بی كیفیت داشته است؛ ضمن اینكه در یك سال و نیم گذشته هیچ موردی را به تعزیرات معرفی نكردیم كه این امر نشان داده است اوضاع بهبود یافته است.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی با تاكید بر اینكه تركیب كودهای استفاده شده در بخش كشاورزی هم مورد اهمیت است، اظهار داشت: گیاهان را با كود می تواند در مقابل سرما، گرما و خشكسالی محافظت كرد.
كشاورز اظهار داشت: استفاده از كود مناسب سبب شده است سیب های زرد بزودی داخل شان قهوه ای نشود و رنگ شادابی دارند؛ مصرف كودهای پتاسه در كشور افزایش داشته كه این امر جای قدردانی دارد.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در ارتباط با بالا بودن میزان فلزات سنگین در محصولات كشاورزی ایران اظهار داشت: زمانی كه عنوان شد میزان فلزات سنگین برنج در كشور بالا است در ۴۶۰ نقطه برنج های تولیدی را مورد آزمایش قرار دادیم كه مشخص شد كه تنها در دو نقطه میزان باقیمانده فلزات سنگین در آن بالا بود كه دلیل آن وجود دو كارخانه صنعتی در نزدیكی مزارع بود كه آب آنها به شالیزارها می رفت.

1398/11/04
16:03:36
5.0 / 5
5838
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گل چرم
گل چرم