استانی كه چهار برابر وارداتش صادرات دارد

استانی كه چهار برابر وارداتش صادرات دارد

به گزارش گل چرم ایسنا/سمنان مدیركل گمرك استان سمنان از افزایش درآمدهای صادراتی در این استان با وجود فشار حداكثری و تشدید تحریم ها امسال آگاهی داد و اظهار داشت: امسال هم اقلام صادراتی و هم بازارهای هدف صادراتی در استان افزایش یافته است.


علی سعدالدین همزمان با 6 بهمن روز جهانی گمرك در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان اظهار نمود: از شروع سال جاری تا اختتام دی ماه بیشتر از 220 هزار تن كالا از گمرك این استان به ارزش بیشتر از 196 میلیون دلار به كشورهای مختلف صادر گردیده است.
وی از افزایش 42 درصدی ارزش دلاری صادرات گمركی سمنان در 10ماهه امسال آگاهی داد و اضافه كرد: كالاهای صادراتی استان در همین بازه زمانی از نظر وزنی 16 درصد كاهش داشته و این مهم گویای افزایش ارزش افزوده كالاهای تولیدی در این استان است.
مدیركل گمرك استان افزایش ارزش صادرات استان را نشانه ای از كاهش خام فروشی موادمعدنی ارزیابی كرد و افزود: شمش سرب، سودسوزآور، كابل مسی، هیدرات كربن ها، پروفیل آهن، سولفات سدیم، كاشی و... همچون صادرات این استان امسال بوده است.
وی از افزایش اقلام صادراتی این استان به 121 قلم كالا آگاهی داد و اظهار داشت: این اقلام صادراتی بوسیله 109 شركت صادراتی استان به 47 كشور دنیا و همچون عراق، افغانستان، تركیه، تركمنستان، امارات متحده، مالزی، اندونزی، هند، ایتالیا، انگلیس، اتریش، آلمان، ویتنام و... صادر شدند.
افزایش 68درصدی میانگین ارزش هر تن كالای صادراتی در استان
این مدیر مسوول از افزایش 68درصدی میانگین ارزش هر تن كالای صادراتی در استان آگاهی داد و اظهار نمود: ارزش میانگین هر تن كالای صادراتی این استان امسال به 882 دلار افزایش یافته و این در حالیست كه این رقم در سال قبل 520 دلار بوده است. این مهم نشانه دیگری از ارتقا ارزش كالاهای صادراتی در این استان است كه جای بسی خوشی دارد.
سعدالدین با اشاره به كاهش درآمدهای نفتی در كشور از صادرات غیرنفتی بعنوان یكی از مهمترین جایگزین ها برای جبران كاهش درآمدهای نفتی نام برد و اشاره كرد: باتوجه به تحریم های ظالمانه، مالیات و افزایش صادرات گمركی دو راه و گزینه مهم برای جبران قسمتی از كاهش درآمدها در حوزه های در رابطه با نفت و گاز در سطح كشور است.

وی بروزرسانی سیستم ها در حوزه گمركی را در امتداد فعال سازی بیشتر این بخش ارزیابی و افزود: كاهش زمان صادرات و واردات یكی دیگر از اقدامات مهم گمرك كشور و استان در امتداد تسهیل در روند صادرات و واردات است كه نسبت بسیار نویدبخشی است.
مدیركل گمرك استان از مثبت شدن تراز تجاری سمنان آگاهی داد و اظهار داشت: میزان صادرات استان مدت ها است كه از واردات پیشی گرفته است و هم اكنون صادرات این استان چهار برابر واردات استان است.
وی میزان واردات گمركی این استان را 17 هزار تن كالا به ارزش 48 میلیون دلار اعلام و اشاره كرد: عمده كالاهای وارداتی به گمرك استان شامل مواد اولیه كارخانه ها و ماشین آلات تولیدی است كه از قبل آن ارزش افزوده زیادی ایجاد و باردیگر به خارج صادر می شود.
افتتاح ساختمان گمرك سمنان در دهه فجر امسال
وی افزود: پنبه، اجزا و قطعات ماشین آلات برقی، اجزا و قطعات ماشین آلات ترانسفورماتور، قطعات خودرویی، ماشین آلات شیرینی پزی و بیسكویت سازی، ماشین آلات تولیدی ماكارونی، قطعات اتوبوس سازی و.. از مهمترین واردات گمركی این استان در 10 ماهه اخیر بوده كه این كالاها عموما از 20 كشور آلمان، تركیه، چین، اتریش، اسپانیا و... وارد گمركات سمنان شده است.
وی ارزش هر تن كالای وارداتی به استان را بیشتر از دو هزار و 800 دلار اعلام نمود و اظهار داشت: گمرك استان در 10 ماه گذشته در مجموع 27 میلیارد تومان درآمد داشته كه نشان از رشد پنج درصدی درآمد گمرك استان دارد.
مدیركل گمرك استان از افتتاح و بهره برداری از ساختمان گمرك استان در دهه فجر امسال آگاهی داد و اظهار داشت: این پروژه عمرانی كه عملیات اجرایی آن از سال 91 شروع شده در بنایی دو هزار و 400 مترمربعی و در دو طبقه راه اندازی شده است.
وی با اشاره به اعتبارات هزینه شده در این پروژه اضافه كرد: در مجموع هشت میلیارد تومان اعتبار برای ساخت این پروژه هزینه شده كه یك میلیارد و 700 میلیون تومان آن از محل اعتبارات استانی و 6 میلیارد و 300 میلیون تومان آن از محل درآمدهای اختصاصی گمرك تامین شده است.
رشد خیركننده صادرات در دفاتر گمركی گرمسار و شاهرود
مدیركل گمرك استانسمنان از رشد خیركننده صادرات در دو دفتر گمركی شاهرود و گرمسار آگاهی داد و اضافه كرد: گمرك استان علاوه بر مركز استان در دو شهرستان شاهرود و گرمسار دارای دفتر گمركی است كه هر دو دفتر امسال با رشد قابل توجه صادرات روبرو بودند.
سعدالدین از رشد 222درصدی صادرات در دفتر گمركی گرمسار آگاهی داد و اضافه كرد: 24 میلیون دلار از صادرات 196 میلیون دلاری گمرك استان در دفتر گرمسار انجام شده كه نشان از رشد 222درصدی دارد.
وی از رشد 161 درصدی صادرات در دفتر گمركی شاهرود آگاهی داد و اشاره كرد: دفتر گمركی شاهرود نیز در 10 ماهه امسال با 11 میلیون دلار صادرات با رشد 161 درصدی در صادرات روبرو بوده است.
منبع:

1398/11/06
13:19:28
5.0 / 5
4966
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم