در گزارش گل چرم اعلام شد:

ستادمبارزه با موادمخدر هنوز با كشت شاهدانه صنعتی موافقت نكرده است

ستادمبارزه با موادمخدر هنوز با كشت شاهدانه صنعتی موافقت نكرده است

به گزارش گل چرم مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد با اشاره به اینكه بخش خصوصی آمادگی كشت شاهدانه صنعتی را برای تأمین نیاز كشور دارد، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر هنوز با این كار موافقت نكرده است.حسین زینلی، مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه ستاد مبارزه با مواد مخدر مسئول صدور مجوز برای كشت گونه های خشخاش در كشور است، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر هم هنوز با این مورد موافقت نكرده است.
وی افزود: تلاش ها و همكاری هایی در حال انجام می باشد تا ببینیم آیا می توان در شرایط كنترل شده و به منظور تأمین نیاز كشور برای بعضی از شركت های بخش خصوصی این كار صورت گیرد یا خیر.
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه وزارت جهاد كشاورزی مشكلی با این مسئله ندارد، توضیح داد: مسؤلان ستاد مبارزه با مواد مخدر، كشت این محصولات را هم اكنون لازم نمی دانند و معتقدند كشت آن برای كشور خطرناك می باشد.
زینلی با اشاره به اینكه بخش خصوصی آمادگی دارد شاهدانه صنعتی را برای تأمین نیاز خود كشت كند، خاطرنشان كرد: وزارت جهاد كشاورزی مسئول صدور مجوز برای این كار نیست و ما هنوز نتوانستیم موافقت ستاد مبارزه با مواد مخدر را برای این منظور جلب نماییم.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: هم اكنون برپایه قانون هرگونه كشت خشخاش و گونه های آن در كشور ممنوع می باشد.
زینلی در پاسخ به این سؤال كه میزان نیاز سالانه كشور به شاهدانه صنعتی چه میزان است كه از راه واردات تأمین می شود، اظهار داشت: نیاز كشور رقم بالایی نیست و یكی از علل مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر با كشت آن در داخل كشور هم همین مسئله است؛ آنها می گویند با عنایت به حجم اندك نیاز كشور، بهتر است به جای پذیرش ریسك كشت در داخل، از راه واردات نسبت به تأمین آن اقدام نمود.
به گفته زینلی، بذر گونه های مختلف خشخاش همچون شاهدانه صنعتی مصرف روغنی دارند و روغن آنها در صنایع غذایی و دارویی استفاده می شود.

1398/11/07
13:27:33
5.0 / 5
5029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم