در گزارش گل چرم عنوان شد

صادرات شیرخشك منجر به گرانی شیرخام می شود

صادرات شیرخشك منجر به گرانی شیرخام می شود

به گزارش گل چرم یك تولیدكننده صنعت لبنیات اظهار داشت: مازاد شیرخام در كشور وجود ندارد و صادرات شیرخشك در وضعیت كنونی ضربه زدن به منافع كشور است.یك فعال صنعت لبنیات در گفتگو با خبرنگار مهر وسوسه صادرات شیرخشك توسط برخی افراد را ناشی از تفاوت نرخ ارز دانست و اظهار داشت: به علت چند نرخی بودن نرخ ارز برخی افراد با فشار به دولت و عرضه اطلاعات نادرست به دنبال صادرات شیرخشك در شرایط كنونی اقتصاد كشور هستند و در حالیكه شیرخشك بعنوان ماده اولیه خیلی از محصولات صنایع لبنی می تواند تضمینی برای پیشگیری از گرانی و كمبود مواد اولیه در كشور باشد.
وی كه خواست نامش در خبر ذكر نشود، اضافه كرد: صادرات شیر خشك در شرایط كنونی منجر به افزایش قیمت شیر خام و در نتیجه گران تر شدن محصولات لبنی در شرایط سخت اقتصادی كشور خواهد شد و عملاً باید شاهد كاهش مصرف لبنیات در كشور باشیم.
این صادركننده محصولات لبنی درباره تصمیم دولت در خصوص صادرات ۱۰ هزار تن شیر خشك و سهمیه بندی آن بین كارخانجات لبنی اظهار داشت: سهمیه بندی صادرات شیرخشك بین تولیدكنندگان اقدامی غیركارشناسی است چونكه خیلی از تولیدكنندگان توان و تخصص صادرات را ندارند و همین مساله منجر به سهمیه فروشی و ایجاد بازار سیاه برای خرید و فروش سهمیه ها خواهد شد و صادركنندگان واقعی از این وضعیت متضرر شده و بازارهای صادراتی با خطر مواجه می شوند.
به گفته وی معلوم نیست از حدود ۳۲ هزار تن شیر خشك موجود در كشور چه میزان دارای استانداردهای لازم برای صادرات است و بیم آن می رود اجرای این تصمیم غلط، منجر به ایجاد نابسامانی و اختلال در بازار صادراتی شده و اعتبار شركتهای بزرگ ایرانی كه سال ها برای جلب نظر بازارهای هدف تلاش وسرمایه گذاری های هنگفت كرده اند به خطر افتد.
این تولیدكننده صنایع لبنی متذكر شد: سود حاصل از سهمیه بندی صادرات شیرخشك با عنایت به یارانه ای بودن نهاده های دامی و چند نرخی بودن نرخ ارز تنها به جیب چند نفر می رود و دولت نباید برای تحقق این امر، نظام عرضه و تقاضای شیرخام و بازار محصولات لبنی در داخل و اعتبار شركتهای خوشنام و موفق صنایع لبنی در خارج را به چالش بكشد.
وی برخی تصمیمات غیركارشناسی دولتمردان را بزرگترین معضل صادركنندگان در كشور عنوان نمود و اظهار داشت: تصمیم گیری های جزیره ای و پشت درهای بسته و بدون استفاده از نظرات صاحبنظران بخش خصوصی قطعا به ضرر كشور خواهد بود و مردم باید تاوان برخی تصمیمات غلط را بدهند.
این تولیدكننده صنعت لبنیات با اشاره به لزوم توجه دولت به زنجیره تأمین شیر تصریح كرد: ارز حاصل از صادرات شیر خشك باید با نرخ مشخصی به اقتصاد كشور برگردد و دولت تدبیری بیندیشد تا این ارز برای تأمین نیازهای زنجیره تأمین شیر مصرف شود.
وی اضافه كرد: یارانه ارزی باید متوازن و هدفمند باشد و تمام حلقه های زنجیره تأمین شیر از واردات علوفه، دامداران، صنایع لبنی و مصرف كنندگان و حتی صادركنندگان باید به صورت منطقی از آن بهره مند شوند و نباید این یارانه ها تنها به جیب یك بخش از زنجیره سرازیر شود.

1399/01/26
23:33:08
5.0 / 5
4316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم