رئیس كمیسیون كشاورزی :

مجلس از احیای مرغ نژاد آرین حمایت می كند

مجلس از احیای مرغ نژاد آرین حمایت می كند

رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت احیای مجدد مرغ لاین یا نژاد آرین در كشور تاكید نمود.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، «سیدجواد ساداتی نژاد» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اضافه کرد: متأسفانه مرغ لاین یا نژاد آرین به علل مختلف در کشور مورد غفلت و فرا موشی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: مرغ نژاد آرین بعنوان یک سرمایه ملی باید باردیگر احیا تا بتواند نقش خویش را در بازار ایفا کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران جزو معدود کشورهای دارنده مرغ لاین به نام «آرین» است که می تواند مبدا تولید گوشت مرغ در کشور باشد.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون امنیت غذایی کشور به شدت وابسته به خارج است، اضافه کرد: نهاده های دامی و کشاورزی از کشورهای وارد می شود که همسو با جمهوری اسلامی ایران نبوده یا کشورهای هستند که تحت نفوذ شدید دشمن قرار دارند.

ساداتی نژاد تصریح کرد: یکی از موضوعات محوری که در کمیسیون کشاورزی مدنظر است بعنوان اولویت اصلی بحث امنیت غذایی است یعنی بتوانیم حداکثر غذا مورد نیاز مردم را در داخل تولید نماییم.

وی اظهار داشت: با عنایت به تحریم ها خودکفایی در تولید مرغ لاین اهمیت بسیار زیادی دارد چونکه امروز مرغ اجداد وارداتی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم اضافه کرد: مرغ نژاد آرین بین ۱، ۶ تا ۱.۸ کیلوگرم و مرغ نژاد رأس انگلیسی ۲.۵ کیلوگرم وزن می گیرد.

وی تصریح کرد: وقتی مرغ وزن می گیرد میزان چربی آن بالا می رود که مورد استفاده نیست و دور ریخته می شود.

ساداتی نژاد اظهار داشت: این هم به دولت که تأمین کننده نهاده یارانه ای در بازار است ضرر می رساند و هم برای مصرف کننده ها از نظر سلامتی سفارش نمی گردد.

وی ادامه داد: وزن مرغ سایز و سالم بین ۱، ۶ تا ۱.۸ کیلوگرم است که در خیلی از کشورهای دنیا مورد مصرف قرار می گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که مرغ نژاد آرین مجدد بتواند احیا و نقش خویش را در بازار ایفا کند.

وی یادآورشد: نگاه وزیر جهاد کشاورزی نسبت به احیا و توسعه مرغ لاین یک نگاه حمایتی است در ضمن مجلس هم این مورد را تا رسیدن به یک سرانجام مطلوب و مقصود رها نخواهد کرد.


منبع:

1399/04/25
15:16:09
5.0 / 5
3157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم