رئیس فراكسیون محیط زیست خبر داد

تشكیل كارگروه ساماندهی صید در دریاهای جنوب

تشكیل كارگروه ساماندهی صید در دریاهای جنوب

به گزارش گل چرم رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس از تشكیل كارگروه ساماندهی صید در دریاهای جنوب اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به این كه حجم زیادی از منابع آبزی توسط رویه های غلط در حال از بین رفتن است و نارضایتی مردم را به دنبال داشته ازاین رو از كارگروه می خواهیم در اسرع وقت كار خویش را انجام دهد تا رویه صحیح ایجاد شود.


سمیه رفیعی در گفت و گو با ایسنا، در مورد جلسه امروز (دوشنبه) فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: در جلسه امروز فراکسیون با حضور نبی الله خون میرزایی، رئیس سازمان شیلات، علی نیکزاد، نایب رییس مجلس، تعدادی از اعضای فراکسیون و کارشناسان مربوطه وضعیت صید مخرب ترال در بنادر جنوبی کشور بررسی گردید.
رئیس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی با اشاره به اینکه «این دومین نشستی بود که در این رابطه برگزار شد» اظهار نمود: در این جلسات اعضای فراکسیون سوالاتی را مطرح نمودند که به بعضی از آنها پاسخ داده شد و به تعداد زیادی پاسخ صحیح و منطبق با احقاق حقوق مردم داده نشد.
وی از تشکیل کارگروهی با عضویت کارشناسان مشاور فراکسیون محیط زیست در بخش شیلات، موسسه تحقیقات و سازمان شیلات، بخش خصوصی و نماینده ای از صیادان بومی و محلی اطلاع داد و اظهار داشت: این کارگروه به خاطر این است که نسبت به اصلاح روال ها اقدام عملیاتی صورت گیرد. با عنایت به این که حجم زیادی از منابع آبزی توسط رویه های غلط در حال از بین رفتن است و نارضایتی مردم را به دنبال داشته ازاین رو از کارگروه می خواهیم در اسرع وقت کار خویش را انجام دهد تا رویه صحیح ایجاد شود.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد روند کاری این کارگروه اظهار داشت: مجلس بر مصوبات این کارگروه نظارت می کند و سازمان شیلات هم آنها را پیاده سازی خواهد نمود. کارگروه هم بحث بهره برداری پایدار از منابع دریایی، احقاق حق مردم و رعایت عدالت در بهره برداری از منابع دریایی را پیگیری کند.
وی با اشاره به ظرفیت دریاهای ایران اظهار داشت: رویه هایی که تابحال در برداشت از این ظرفیت اعمال شده تا حدودی با درصد خطای قابل توجهی مواجه بوده و فراکسیون محیط زیست در تلاش است با عنایت به وظیفه نظارتی تا حدود زیادی آنرا اصلاح کند. دریا یکی از محورهای پیشرفت هر کشوری است. ما هم در جمهوری اسلامی از این موهبت بزرگ برخوردار هستیم ازاین رو باید پایداری در استفاده از آن لحاظ شود.
رفیعی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری مطمئن باید در دریاها اتفاق بیفتد، اظهار داشت: بحث عدالت بین عمده بهره برداران و صیادان و مردم بومی که بالغ بر ده ها هزار نفر هستند و به صورت مستقیم و مشخص از دریا ارتزاق می کنند رعایت شود و از طرفی مردم هیچگاه نادیده گرفته نشوند. متاسفانه برخوردهای ناظران و ضابطان قضایی بیشتر با خرده صیادان است و این روال ها و رویه ها باید اصلاح گردد و قطعا مجلس و فراکسیون محیط زیست نظارت خوبی را در این رابطه خواهد داشت.
رئیس فراکسیون محیط زیست در انتها اظهار داشت: با عنایت به این که وزیر جهاد کشاورزی اخیرا منصوب شدند و از بدنه تحقیقاتی هستند امیدواریم که رویه های غلط در مجموعه تحت مدیریت شان اصلاح گردد و سیاست های درستی را پایه گذاری و اعمال کنند.
منبع:

1399/05/14
14:23:52
5.0 / 5
2811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم