قیمت گذاری واقعی محصولات كشاورزی راهكار افزایش سودآوری

قیمت گذاری واقعی محصولات كشاورزی راهكار افزایش سودآوری

رئیس هیئت مدیره شركت مادر تخصصی صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش كشاورزی، توسعه كسب و كارهای در رابطه با بخش كشاورزی و قیمت گذاری واقعی بر روی محصولات كشاورزی را راه افزایش سودآوری و همینطور افزایش میل و رغبت به سرمایه گذاری در بخش كشاورزی دانست.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، جانعلی بهزادنسب در نشست خبری که امروز برگزار شد، اظهار نمود: از آغاز شروع فعالیت سال ۱۳۸۳ تا آخر تیرماه سال جاری تعداد ۱۵۴ صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی در سطوح مختلف تشکیل شد. سرمایه این صندوق ها بالغ بر ۲۲ هزار میلیارد ریال و حداکثر سهم مشارکت دولت در سرمایه این صندوق ها ۴۹درصد و حداقل سهم بخش غیردولتی ۵۱ درصد است. همینطور تعداد سهامداران این صندوق ها ۷۹۹۶ سهامدار حقوقی (در قالب تشکل ها، تعاونی های فعال در بخش کشاورزی) و تعداد ۱۱۸ هزار و ۲۸۱ سهامدار حقیقی (تولیدکنندگان و بهره برداران این بخش) است.
وی افزود: کل اعتبار پرداختی عاملیت ها از جانب صندوق ها به بهره برداران بخش های مختلف از سال ۱۳۸۷تا آخر تیر ۱۳۹۹ مبلغ ۵۸ هزار و ۶۷۳ میلیارد ریال بوده که مبلغ ۹۱۲۳ میلیارد ریال آن از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ و مبلغ ۴۹ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال آن از سال ۱۳۹۲ تا آخر تیر سال جاری پرداخت شده است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق های پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری افزود: رویکرد برنامه های این شرکت تقویت و بهینه سازی فرآیند تأمین و تخصیص منابع صندوق ها، فراهم کردن زمین های قانونی لازم برای اعمال نقش حاکمیتی مادرتخصصی در ارتباط با صندوق ها، کمک به توسعه کشاورزی فناورانه و دانش بنیان، تحقق زنجیره های تولید و ارزش و کشاورزی قراردادی، مستندسازی و اطلاع رسانی، اصلاح و به روز رسانی آئین نامه ها و دستورالعمل های جاری صندوق ها، آموزش و توانمندسازی مورد نیاز در شرکت مادرتخصصی و صندوق ها است.
بهزادنسب همینطور افزود: از آغاز تأسیس صندوق ها تابحال بیشتر از ۱۳۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات با هدف تأمین بخشی از سرمایه در گردش به جامعه هدف در جهت تقویت تکمیل زنجیره اعطا شد که مبلغ ۱۱۵ هزار میلیارد ریال آن مربوط به زمان دولت تدبیر و امید است. همینطور تسهیلات در اختیار سهامداران این صندوق ها به حدود ۸۰۰۰ تشکل و تعاونی بعنوان سهامدار ورودی و بیشتر از ۱۱۸ هزار تولیدکننده و بهره بردار بعنوان سهامدار حقیقی قرار داده شده است. بالغ بر ۷۸ درصد از تسهیلات مذکور به صورت قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد و مابقی آن از منابع بانکهای کشور با عنایت به تفاهم نامه منعقده تأمین شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از فعالیت های اصلی این صندوق ها عرضه تسهیلات بانکی برای فعالیت کشاورزان است اظهار داشت: یکی از خصوصیت های تسهیلاتی که عرضه می شود سریع و آسان بودن آن است. یعنی یک هفته از درخواست تا دریافت تسهیلات بیشتر زمان نمی برد. همینطور دیگر مزیت این تسهیلات ارزان بودن آن است که با کارمزد چهار درصد اعطا می شود و از سویی ضمانت های آن هم آسان است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق های پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری همینطور از امضای تفاهم نامه میان شرکت مادر تخصصی صندوق های پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری و معاونت علمی ریاست جمهوری به منظور عرضه خدمات به بخش کشاورزی اطلاع داد.
به قول بهزادنسب بخش کشاورزی هشت درصد در تولید ناخالص ملی و کمتر از پنج درصد در سرمایه ملی دارای سهم است. یکی از طریق های افزایش سهم بخش کشاورزی در تشکیل سرمایه ملی، افزایش سرمایه صندوق های بخش کشاورزی است.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا میل و رغبت برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کم است، اظهار داشت: بازدهی در بخش کشاورزی نسبت به بازدهی در بخش های صنعت و خدمات پایین تر است، ازاین رو وقتی یک واحد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی انجام می شود، نسبت سودآوری آن با یک واحد سرمایه گذاری در بخش صنعت و خدمات یکسان نیست. بخش دیگر هم به سرکوب قیمت ها باز می گردد. باوجود اینکه قیمت نهاده های کشاورزی به شکل بی سابقه ای بالا رفته است و هزینه های بخش کشاورزی از سال قبل بیشتر شده اما قیمت های محصولات در حد پایین نگه داشته می شود. از طرفی کشاورزی را همواره در تولید محصول خلاصه کرده ایم. خلاصه کردن کشاورزی در تولید محصول سبب می شود درآمدزایی در کسب وکارهای کشاورزی کمتر شود و از سویی سرمایه گذاری هم کمتر در آن صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق های پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری افزود: راه برون رفت از این شرایط توسعه کسب وکارهای در رابطه با تولید نهاده های کشاورزی، ارتقای دانش و فناوری، برداشت و نظایر آنها است. باید به سمتی حرکت نماییم که محصولات کشاورزی با قیمت واقعی تری به فروش بروند. اگر قیمت محصولات کشاورزی به صورت واقعی بر کشاورز ادا شود و کسب وکارها رونق یابد شاهد این خواهیم بود که سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سودآور و رغبت سرمایه گذاری هم بیشتر خواهد شد.
منبع:

1399/05/30
11:19:46
5.0 / 5
2394
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم