معاون وزیر جهاد اعلام كرد:

۲۲ هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاك كشاورزی هزینه شد

۲۲ هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاك كشاورزی هزینه شد

به گزارش گل چرم معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: در هفت سال اخیر حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاك در حوزه كشاورزی هزینه شده است.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، علی مراد اکبری در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت در حال برگزاری است، اظهارداشت: در دولت تدبیر وامید حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاک در حوزه کشاورزی هزینه شده است و در هیچ دولتی چه پیش از انقلاب و چه پس از آن چنین توجه ویژه ای به آب و خاک نشده بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در نتیجه این اقدام ۱.۱ میلیون هکتار سیستم های آبیاری تحت فشار در کشور ایجاد شده؛ ضمن اینکه ۶۰۰ هزار هکتار نیز شبکه های فرعی آبیاری به وجود آمده است.
وی همین طور از ایجاد ۳۰۰ هزار هکتار زهکشی زیرزمینی، بیش از ۳۵ هزار هکتار تجهیز و نوسازی شالیزارها و ۳۰۰ هزار هکتار تجهیز و نوسازی در آبخور شبکه های مدرن آگاهی داد و اظهار داشت: خروجی این اقدامات سبب شده راندمان از ۹۲۰ گرم به ازای مصرف هر متر مکعب آب به هزار و ۴۵۰ گرم به ازای مصرف هر متر مکعب آب برسد.
به گفته اکبری، راندمان آبیاری نیز از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد افزایش یافته و حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی شده است.
سیستم های آبیاری هوشمندسازی می شوند
این مقام مسئول با اشاره به هوشمندسازی سیستم های آبیاری کشور اظهار داشت: در همین زمینه ۱۰ پایلوت در کشور در دست اجرا داریم و رویکردمان این است که با کمک مردم و تکنولوژی تمام سیستم ها را هوشمند نماییم که بتوانیم برای مدیریت مصرف، ارتقای راندمان و کارآیی مصرف رصد و پایش انجام دهیم.
وی همین طور با اشاره به مصوب شدن سند تحویل حجمی آب اظهار داشت: حدود دو هفته قبل این سند مصوب و به استانها ابلاغ گردیده است.
به گفته اکبری، یکی از اهداف تحویل حجمی آب، استقرار ابزارهای اندازه گیری است.
در ۱۵ محصول کشاورزی کم آبیاری وجود دارد
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه در ۱۵ محصول کشاورزی کم آبیاری وجود دارد، اظهار داشت: در بعضی از این محصولات کم آبیاری بیش از ۵۰ درصد است و کسی نیز نمی تواند این مسئله را تکذیب کند.
وی با اعلان اینکه به روزرسانی سند ملی راندمان آب در دست انجام است، اظهار داشت: به زودی از این سند رونمایی می شود.
وی همین طور با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی اظهار داشت: به اعتقاد ما میزان مصرف آب در این بخش ۶۵ درصد است و اخیراً برمبنای اطلاعاتی که مرکز تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری ارائه کرده ۴۸ هزار میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می شود که حتی از ۶۵ درصد نیز کمتر است.
۱۰۷۹ پروژه آب و خاک در هفته دولت افتتاح می شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تعداد پروژه هایی که در هفته دولت رونمایی می شود، ۱۰۷۹ پروژه آب و خاک است، اظهار داشت: این پروژه ها با سرمایه گذاری ۱، ۱۳۴ میلیارد تومان افتتاح خواهند شد و برای ۸۷۸۲ نفر اشتغال در سراسر استان های کشور ایجاد می کنند. ضمن اینکه بیشترین پروژه ها به تعداد ۱۷۱ مورد در استان خوزستان افتتاح می گردد.
وی درباره چاه های غیرمجاز نیز با اعلان اینکه وزارت نیرو تعداد چاه های غیرمجاز را ۳۵۰ حلقه اعلام نموده است، اظهار داشت: به اعتقاد ما تعداد چاه های غیرمجاز بیشتر از این مقدار و حدود ۴۰۰ هزار حلقه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره مباحث مطرح شده در خصوص قاچاق خاک از کشور نیز اشاره کرد: از زمانی که بنده در این معاونت مشغول فعالیت هستم، هیچ گزارش و اطلاعاتی از اینکه خاک کشاورزی قاچاق می شود، به ما ارائه نشده است و سازمان های امنیتی و اطلاعاتی نیز این مسئله را تأیید کرده اند.
آیین نامه اجرایی قانون حفاظت خاک هفته آینده به دولت می رود
اکبری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینکه آخرین وضعیت تدوین بخشنامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به چه صورت است، اظهار داشت: تدوین این بخشنامه باید توسط چهار دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه با محوریت وزارت جهاد کشاورزی انجام می شد که به سبب شیوع ویروس کرونا مقداری با تأخیر مواجه گردید. هم اکنون تدوین آن به پایان رسیده و در دفتر حقوقی ما قرار دارد تا با قوانین تطبیق داده شود و در صورت عدم وجود مغایرت با قوانین تا هفته آینده به دولت ارسال می شود و با توجه به این که تمام نظرات کارشناسی در این بخشنامه لحاظ شده، به احتمال بسیار قوی در دولت نیز زمان تصویب آن زیاد طول نمی کشد.
وی همین طور از پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی به رئیس جمهور برای تشکیل شورای عالی خاک آگاهی داد و اظهار داشت: رئیس جمهور از چند تن از معاونان خود خواسته این مسئله را بررسی نمایند و درباره آن نظر بدهند که منتظر نظرات آنها هستیم.
اکبری با اشاره به اینکه در بحث خاک کشور غفلت شده است، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب نیز اعلام نموده اند که خاک با اهمیت تر از آب است، چون آب تجدیدپذیر است و خاک تجدیدپذیر نیست.
وی با اشاره به اینکه مواد آلی خاک های ما بسیار ضعیف هستند، اظهار داشت: مواد آلی ۶۰ درصد از خاک های کشاورزی کمتر از یک درصد است که ما برنامه های جدیدی برای این مسئله داریم و در سازمان برنامه و بودجه نیز پیگیری می نماییم تا برای آن ردیف اعتباری دریافت نماییم.


منبع:

1399/06/06
23:45:15
5.0 / 5
2732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گل چرم