دلیل واردات نخود

دلیل واردات نخود

به گزارش گل چرم دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: ۹۰ درصد نخودی كه به كشور وارد می شود، نخود سیاه است كه برای تولید لپه مورد استفاده قرار می گیرد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، محمدرضا کلامی در پاسخ به اظهارات رئیس شورای ملی نخود که قیمت تمام شده نخود امسال را بیشتر از ۹۰۰۰ تومان و در سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰۰۰ تومان اعلام نمود و انتقادات مطرح شده درباره فروش ۹۰۰ گرم از همین محصول در بازار به قیمت ۲۰ هزار تومان اظهار داشت: نخود به اندازه کافی در کشور تولید می شود؛ به صورتی که تولید در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۸۰ هزار تن بوده و برآورد تولید سال جاری حدود ۳۰۰ هزار تن است. مصرف هم بر پایه سرانه حدود سه کیلو و ۲۰۰ گرم یعنی سالانه ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تن است؛ ازاین رو ۹۰ درصد نخودی که به کشور وارد می شود، نخود سیاه است که برای تولید لپه مورد استفاده قرار می گیرد.
وی نرخ نخود برای مصرف کننده در کف بازار را برای نخود فله ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام نمود و اظهار داشت که قیمت ۲۰ هزار تومانی مربوط به نخود بسته بندی است.
این مقام مسئول در پاسخ به اینکه چرا تفاوت نرخ نخود فله و بسته بندی منطقی نیست؟ توضیح داد: هم اکنون میانگین قیمت نخود در مزرعه در استان ها ۱۰.۵ تا ۱۲ هزار تومان بسته به کیفیت آن است. نمی گویم همه واحدهای بسته بندی عملکرد درستی دارند، اما اینکه مبنا را بر این بگذاریم که همه فعالان اقتصادی به دنبال تخلف هستند هم درست نیست. برای محاسبه قیمت بسته بندی باید هزینه حمل و نقل، وجود ضایعات، بالا بودن هزینه بسته بندی در کشور و سود خرده فروشی و عمده فروشی را در نظر بگیریم.
کلامی با اشاره به اینکه برداشت نخود از تیر تا اواسط شهریور انجام می شود، اظهار داشت: ازاین رو حجم زیادی از محصول در عرض دو ماه تولید و به بازار عرضه می شود؛ در حالیکه طی ۱۲ ماه مصرف می شود. از سوی دیگر این محصول بازار رقابتی دارد و دولت تلاش می کند حداقل دخالت را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه از خرداد ماه سال قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات حبوبات حذف گردیده است و نیمایی شدن ارز واردات همچون دیواری برابر واردات عمل می کند، اظهار داشت: بهای تمام شده این محصول با ارز دولتی حدود ۷۰۰۰ تومان بود اما هم اکنون نرخ ارز نیمایی به ۲۰ هزار تومان رسیده و هر کیلو نخود در بندر، بدون در نظر گرفتن انواع تعرفه ها و سود بخش های مختلف هم اکنون حدود یک دلار قیمت دارد.
واردات نخود چقدر است؟
به قول دبیر ستاد تنظیم بازار، طبق آمارهای عرضه شده در سال ۱۳۹۵ معادل ۹۴ هزارتن، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۲۰ هزار تن، در سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰ هزار تن و پارسال ۳۸ هزار تن نخود به کشور وارد شده و امسال هم میزان واردات تابحال نزدیک به ۲۰ هزار تن بوده است.

کلامی که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری سخن می گفت، در پاسخ به انتقادات در زمینه تخصیص ارز دولتی به حبوبات در گذشته هم با اشاره به اینکه در کشور ۹۰ درصد نخود تولیدی نخود سفید و ۱۰ درصد نخود سیاه برای تولید لپه است، اظهار نمود: ازاین رو ۹۰ درصد نخود وارداتی نوع سیاه برای تولید لپه است اما در سایر حبوبات متفاوت می باشد. مثلا ما سالانه ۲۱۰ هزار تن عدس مصرف و ۸۰ هزار تن عدس تولید می نماییم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون صادرات نخود ممنوع نیست و با عنایت به تأمین کافی این محصول برای این محصول نرخ مصوب هم در نظر گرفته نشده است، خاطرنشان کرد: بهای نخود وارداتی نزدیک به ۲۵ هزار تومان است که به نظر می آید صدمه ای برای نخود داخلی ندارد. همینطور امسال نسبت به سال قبل ثبت سفارش نخود ۶۴ درصد و ترخیص آن ۲۳ درصد کاهش داشته است.
این مقام مسئول در انتها با اشاره به اینکه بر مبنای بررسی های سازمان حمایت در عرضه نخود گران فروشی صورت نگرفته است، اظهار داشت: با عنایت به این که صادرات نخود به قیمت کیلویی یک دلار می تواند به کشاورزان کمک نماید، تشکل های تعاونی روستایی و اتحادیه های کشاورزی باید در حوزه صادرات فعال تر شوند.
منبع:

1399/06/14
11:05:56
5.0 / 5
2436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گل چرم