گزارش ماهانه فائو نشان داد

تداوم روند افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

تداوم روند افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

به گزارش گل چرم سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود: قیمت جهانی مواد غذایی در اوت برای سومین ماه متوالی افزوده شد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در اوت به ۹۶.۱ واحد در مقایسه با ۹۴.۳ واحد در ژوییه رسید.

فائو که مقر مرکزی آن در شهر رم قرار دارد، اعلام نمود برداشت جهانی غلات همچنان در راه ثبت یک رکورد سالانه در سال ۲۰۲۰ قرار دارد.

شاخص قیمت غلات فائو در اوت ۱.۹ درصد نسبت به ماه قبل از آن رشد کرد و هفت درصد در مقایسه با اوت سال ۲۰۱۹ بالاتر بود. در بین غلات مهم، سورگوم یا ذرت خوشه ای، جو و برنج بیشترین افزایش قیمت را داشتند. ذرت هم تحت تاثیر نگرانی نسبت به دورنمای تولید آمریکا بعد از لطمه اخیری که محصول آیووا دید، رشد شایان توجهی داشت.

شاخص قیمت روغن های خوراکی فائو ۵.۹ درصد رشد ماه به ماه داشت و به سطح ثبت شده در زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در ابتدای سال ۲۰۲۰ رسید. قیمت روغن پالم با پیش بینی کندی تولید در کشورهای تولیدکننده بزرگ به همراه تقاضای جهانی بالاتر برای واردات که به موجودی کمتر منتهی خواهد شد، تقویت شد.

شاخص قیمت شکر در اوت ۶.۷ درصد نسبت به ژوییه رشد کرد که منعکس کننده پیش بینیها از کاهش تولید به سبب شرایط جوی نامساعد در اتحادیه اروپا و تایلند بود. همین طور تقاضای واردات بالا در چین هم موجب بالا رفتن قیمتها شد.

در مقابل شاخص لبنیات تغییر چندانی نداشت و کاهش قیمت پنیر و پودر شیرخشک با قیمت بالاتر کره و شیر بدون چربی جبران شد.

فائو پیش بینی خود از تولید غلات در فصل زراعی ۲۰۲۰ را به سبب انتظار برای تولید کمتر ذرت در آمریکا، به میزان ۲۵ میلیون تن کم کرد اما با توجه به این بازنگری، همچنان انتظار دارد تولید امسال به ۲.۷۶۵ میلیارد تن بالغ شود که سه درصد بالاتر از سطح سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، فائو پیش بینی نمود استفاده جهانی از غلات در فصل زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به ۲.۷۴۶ میلیارد تن می رسد که دو درصد بالاتر از سطح فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ خواهد بود. همین طور موجودی جهانی غلات تا اختتام فصل در سال ۲۰۲۱ حدود ۸۹۵.۵ میلیون تن خواهدنمود که ۳۳.۴ میلیون تن از ژوییه کمتر خواهد بود.

منبع:

1399/06/14
17:29:23
5.0 / 5
2302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گل چرم
گل چرم