نگاهی به آمار واردات، ترخیص و توزیع نهاده های دامی

نگاهی به آمار واردات، ترخیص و توزیع نهاده های دامی

به گزارش گل چرم برپایه آمار انتشار یافته، توزیع كنجاله سویا از آغاز سال حدود ۱.۳ میلیون تن و نیاز كشور به كنجاله سویا هم از آغاز سال ۲.۴ میلیون تن بوده است. ۱۷۰ هزارتن كنجاله سویا در مردادماه توزیع شده و این در حالیست كه نیاز كنجاله سویا در مرداد ماه حداقل ۵۰۰هزارتن  بوده است.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، برپایه آمارهای اعلام شده از جانب انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران انباشت ذرت در بنادر ایران در هفته آخر شهریور ۱.۵ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده است. جوی دامی هم به میزان ۳۴۰ هزارتن در هفته آخر شهریور در بنادر انباشت شده است. این مقدار انباشت در مدت مشابه سال قبل ۵۵۸ هزارتن بود. همینطور انباشت کنجاله سویا در بنادر در پنج ماهه سالجاری ۲۳۶ هزارتن و در در مدت مشابه سال قبل ۷۲۳ هزارتن بوده است. انباشت دانه های روغنی در پنج ماهه سالجاری ۲۵۵ هزارتن و در مدت مشابه سال قبل ۲۲۱ هزارتن بوده است.

براساس این گزارش، ثبت سفارش ذرت دامی از آغاز سالجاری تا ۲۱ شهریور ۱.۴۵ میلیون تن و در مدت مشابه سال قبل ۱.۸ میلیون تن بوده است که کاهش ۱۹ درصدی را نشان داده است. همینطور ارز تخصیص یافته برای واردات ذرت دامی امسال ۱.۳میلیارد دلار و پارسال یک میلیارد دلار بوده که تخصیص ارز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد بیشتر شده است.

تامین ارز ۴۲۰۰تومانی برای واردات ذرت دامی هم امسال یک میلیارد دلار و پارسال ۹۸۷ میلیون دلار بوده که سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش داشته است و ترخیص وزنی ذرت دامی نسبت به مدت مشابه سال قبل هم ۲۱ درصد بیشتر شده است.

براساس آمارهای اعلام شده قیمت مصوب هرکیلو ذرت دامی ۱۴۵۰ تومان و قیمت بازار غیر رسمی ذرت در روز پنجشنبه(۲۷ شهریورماه) ۳۸۰۰ تومان بوده است.

همچنین در این گزارش آمده است که ثبت سفارش کنجاله سویا در پنج ماهه سال جاری ۹۵۰ هزارتن و در مدت مشابه سال قبل ۹۱۴ هزارتن بوده که سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴درصد بیشتر شده است. تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات سویای دامی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد بیشتر شده و ترخیص وزنی سویا هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد کاهش یافته است.

توزیع کنجاله سویا در کشور از آغاز سال حدود ۱.۳ میلیون تن و نیاز کشور به کنجاله سویا هم از آغاز سال ۲.۴ میلیون تن بوده است. ۱۷۰ هزارتن کنجاله سویا در مردادماه توزیع شده و این در حالیست که نیاز کنجاله سویا در مرداد ماه حداقل ۵۰۰هزارتن بوده است.

قیمت مصوب کنجاله سویا هم ۲۹۰۰ تومان بود و قیمت غیررسمی آن در روز چهارشنبه( ۲۶ شهریورماه) به ۱۴ هزارتومان هم رسید.

همچنین ثبت سفارش جوی دامی از آغاز سالجاری تا ۲۱ شهریور ۱۴۵ هزارتن و در مدت مشابه سال قبل ۱.۲ میلیون تن بوده که سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۸ درصد کاهش نشان داده است. تخصیص ارز امسال هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹ درصد کاهش داشته و تأمین ارز هم سال جاری نسبت به سال قبل با کاهش ۷۱ درصدی روبرو شده است. ترخیص وزنی هم نسبت به سال قبل مدت مشابه ۲۳ درصد کاهش داشته است. قیمت مصوب جو دامی ۱۴۵۰ تومان و قیمت آن در بازار غیر رسمی ۳۱۰۰تومان است.منبع:

1399/07/02
10:27:52
5.0 / 5
3087
تگهای خبر: بازار , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گل چرم