معاون وزیر جهاد:

مراسم روز جهانی خاك ۱۷ آذرماه

مراسم روز جهانی خاك ۱۷ آذرماه

معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: مراسم روز جهانی خاك ۱۷ آذرماه جاری با شعار خاك را زنده نگه داریم و تنوع زیستی خاك را حفظ نماییم به صورت مجازی در سرتاسر كشور برگزار می گردد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری در هشتمین جلسه شورای راهبردی خاک کشور که در محل مؤسسه تحقیقات خاک و آب برگزار شد، با بیان این خبر اضافه کرد: برگزاری مستمر و مطلوب روز جهانی خاک در سالیان گذشته اثرات مثبت و خوبی در توجه به مسئله خاک در زمینه ملی و هم بین المللی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به اهمیت نقش ماده آلی خاک در افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک و رابطه آن با افزایش بهره وری آب کشاورزی لزوم دارد این مورد با مشارکت همه بخش های اجرایی و تحقیقاتی در چارچوب طرح کلان ملی در اولویت کاری قرار گیرد.
اکبری ضمن اشاره به این که میزان مطلوب و بهینه ماده آلی خاک در منابع مختلف خاک و در اقلیم های مختلف کشور به صورت اصولی و علمی تعیین و تبیین نشده است، اظهار داشت: استفاده از ظرفیت مالی بانک توسعه اسلامی در جهت کاهش گازهای گلخانه ای و هم منابع اعتباری صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح باید پیگیری شود.
در این نشست، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن اشاره به این که بر روی طرح های اجرایی در حوزه خاک کمتر کار شده است، عنوان کرد: در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ساختار عرضه طرح های جدید تحقیقاتی کاملاً تغییر کرده است و از این پس طرح های کلان پژوهشی و مسئله محور به منظور پاسخگویی به سوالات احصا شده در زمینه چالش های بخش کشاورزی بخصوص در حوزه خاک مد نظر قرار خواهد بود.
کامبیز تاجر افزود: طرح های تحقیقاتی زمانی از جامعیت برخوردار خواهد بود که با حضور نمایندگان بهره برداران، کارشناسان مسائل اقتصادی و اجتماعی، کارشناسان آموزش و ترویج و معاونت های ذیربط بررسی و تصویب شده باشد و در رسیدن به این مهم مشارکت همه زیر بخش های اجرایی و تحقیقاتی ضروری می باشد.

1399/09/04
11:59:09
5.0 / 5
1997
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم