روند تولید در هشت ماهه سال جاری افزایشی است

روند تولید در هشت ماهه سال جاری افزایشی است

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از ۲۵ قلم کالای اصلی صنعتی و معدنی که تابحال اطلاعات آن استخراج شده است، ۱۷ محصول با رشد مثبت و ۸ محصول روند نزولی داشته است.


به گزارش گل چرم به نقل از شاتا، سعید زرندی در جلسه پایش آمار اضافه کرد: در هشت ماهه سال جاری انواع خودرو سواری با تولید حدود ۵۴۳ هزار دستگاه و رشد ۲۱ درصدی، تلویزیون ۷۹۷ هزار دستگاه با ۶۱ درصد رشد، کاتد مس ۱۹۲ هزارتن با افزایش ۹ درصدی، فولاد خام با بیشتر از ۱۹ میلیون تن و رشد بیشتر از ۸ درصدی، سیمان با تولید ۴۸ میلیون تن و رشد ۱۵ درصدی و لاستیک خودرو با تولید ۱۷۸ هزارتن با رشد ۲۵ درصدی را نشان داده است. تولید اتوبوس، مینی بوس و ون الکتروموتور، کاغذ، کنسانتره زغال سنگ و ظروف شیشه ای با کاهش تولید مواجه بوده اند.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان نمود: در این مدت۴۵۶۰ پروانه بهره برداری جدید صادر شد که در تعداد ۱۱ درصد و با ایجاد اشتغال مستقیم برای بیشتر از ۸۶ هزار نفر رشد ۳۵ درصد را در بخش اشتغال نشان داده است. صدور پروانه صنفی در این زمان نزدیک به ۵۰ درصد رشد داشته است.
به قول وی در حوزه تجارت الکترونیک هم صدور گواهی امضای الکترونیکی در این زمان ۵۳ درصد رشد را نشان داده است. پروانه اکتشاف معدن با صدور ۶۴۷ پروانه با رشد ۱۲ درصدی، گواهی کشف با ۳۳۹ مورد ۵ درصد و پروانه بهره برداری معدن با ۴۱۰ مورد ۶ درصد، رشد داشته است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تسهیلات به بخش صنعت و معدن هم اظهار داشت: از منابع پروژه رونق تولید به ۲۲۵۷ واحد به مبلغ بیشتر از ۵۹ هزار میلیارد ریال و از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه به ۸۲۹ واحد به ارزش ۴۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
گزارش واحدهای غیرفعال در سامانه بهین یاب
زرندی در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود: انتشار آمار بخش تولید و تجارت به صورت شفاف و منظم انجام می شود و همه اطلاعات مثبت یا منفی در اختیار عموم قرار می گیرد و در این خصوص ملاحظه ای را مدنظر نمی گیریم. اطلاعات کل گزارش واحدهای غیرفعال که شاید در گذشته ملاحظاتی برای انتشار عمومی بود را در سامانه بهین یاب برای دسترسی سرمایه گذاران قرار داده ایم.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: وقتی تصمیم به انتشار عمومی صنایع اشباع گرفتیم، برخی افراد نگران تبعات انتشار این فهرست بودن. اما تصمیم گرفته شد این صنایع به صورت عمومی هم اعلام گردد. سیاست ما در معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که همه اطلاعات، آمار و گزارش ها در دسترس عموم قرار گیرد و الان در این خصوص در میان سایر دستگاههای دولتی پیشتاز هستیم.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت همینطور اظهار داشت: در سامانه بهین یاب، بخشی بعنوان پایش فضای کسب و کار ایجاد کردیم تا صنعت گران، معدن کاران و تجار نظر خویش را در مورد موانع کسب و کار اعلام کنند. نتیجه این پایش را در خود سامانه قرار داده ایم که همگان از نتایج این نظرسنجی هم بهره مند شوند.
او همینطور در این نشست در مورد میز خدمت الکترونیک اظهار داشت: با عنایت به شیوع بیماری کرونا و ضرورت عرضه خدمات به صورت الکترونیکی و تکریم ارباب رجوع و عدم حضور مراجعان به وزارت خانه میز خدمت الکترونیکی در سامانه بهین یاب بوجود آمده و در مدت حدود یک ماه ۲۷۵ درصد درخواست واصل که به ۲۵۸ درخواست پاسخ داده شده است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در انتها بیان نمود: اغلب خدمات وزارت خانه، صدور مجوزها درخواست تسهیلات و... به صورت الکترونیکی است و میز خدمت الکترونیکی آماده عرضه به ذینفعان وزارتخانه است.
منبع:

1399/09/16
20:59:51
5.0 / 5
1618
تگهای خبر: تولید , خدمات , كالا , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم