روغن نباتی همچنان در صدر كاهش تولید

روغن نباتی همچنان در صدر كاهش تولید

جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که در هشت ماهه سال جاری، از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۹ کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل بین ۰.۵ تا ۳۱۲.۵ درصد افزایش یافته و بیشترین کاهش تولید در ارتباط با روغن ساخته شده نباتی بوده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در هشت ماهه سال جاری بیشترین افزایش تولید در ارتباط با الیاف اکریلیک است که با ۳۱۲.۵ درصد افزایش، تولید آن به ۳۱۰۰ تن رسیده است. کمترین افزایش تولید هم در ارتباط با کارتن با ۰.۵ درصد افزایش تولید بوده است.
پس از الیاف اکریلیک، بیشترین افزایش تولید در ارتباط با انواع تلویزیون و ماشین لباسشویی است که تولیدشان با ۶۲.۵ و ۵۸.۲ درصد در هشت ماهه سال جاری به ترتیب به ۸۰۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه و ۶۶۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه رسیده است. تولید این دو محصول در مدت مشابه سال قبل ۴۹۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه و ۴۲۰ هزار و ۴۰۰ دستگاه بوده است.
انواع لوازم خانگی؛ رتبه دوم افزایش تولید
تولید یخچال و فریزر هم در این زمان با افزایش ۲۹.۲ درصدی از یک میلیون و ۳۲ هزار دستگاه در هشت ماهه اول سال قبل به یک بیشتر از میلیون و ۳۳۴ هزار دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
البته با وجود افزایش چشم گیر تولید لوازم خانگی در سالجاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و اواخر شهریور ماه مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پاسخ به چرایی این روند گفته بود که برخی آمارها نشان داده است میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد. وقتی میزان نصب کمتر است یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریدند و در گوشه منازل احتکار کرده اند.
همینطور کمباین، لاستیک خودرو، انواع سواری و وانت کالاهایی هستند که در این زمان بیشتر از ۲۰ درصد افزایش تولید داشته اند و تولید آنها با ۴۱.۳، ۲۵، ۲۱.۳ و ۲۰.۴ درصد افزایش نسبت به هشت ماهه اول سال قبل به ۳۸۳ دستگاه کمباین، ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ تن لاستیک، ۵۴۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه سواری و ۵۲ هزار و ۸۲۸ دستگاه وانت رسیده است.
در این میان تولید داروی انسانی که در بیشتر ماه های سال قبل نسبت به سال ۱۳۹۷ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشت، در هشت ماهه اول سال جاری فقط ۲.۵ درصد افزایش داشته و از ۳۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون عدد در در هشت ماهه اول سال قبل به ۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون عدد در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
تولید کدام کالاها کاهش یافت؟
همینطور تولید ۹ کالا در مدت یاد شده کاهشی بوده که همانند ماه گذشته بیشترین کاهش تولید در ارتباط با روغن ساخته شده نباتی بوده که ۱۹.۸ درصد کاهش از حدود یک میلیون و ۱۶۸ هزار تن در هشت ماهه اول سال قبل به ۹۳۷ هزار و ۵۰۰ تن در مدت مشابه سال جاری رسیده است. کمترین کاهش تولید در مدت یاد شده هم در ارتباط با انواع کاغذ بوده که تولید آن ۳.۸ درصد کمتر شده است.
اواخر شهریورماه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه ها کم شد و قیمت آن هم افزایش پیدا کرد. کمتر از یک ماه بعد هم روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ به صورتی که این کالا یا در مغازه ها و فروشگاه های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. با اینکه بنا بر وعده مسؤلان مربوطه قرار بود از هفته گذشته روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود، اما به نظر می آید این وعده بخصوص در بخش روغن جامد هنوز به صورت کامل عملیاتی نشده است.
همینطور در این زمان تولید چرم، کولر آبی و الکتروموتور با کاهش ۱۵.۷، ۱۱.۲ و و ۱۱ درصدی روبرو شده است، به صورتی که تولید چرم در هشت ماهه اول سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار فوت مربع و ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار فوت مربع بوده است. همینطور تولید کولر آبی از ۸۵۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه در هشت ماهه اول سال ۱۳۹۸ به ۷۵۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
البته آمارهای جدید در مواردی اختلافاتی با گزارش های انتشار یافته قبلی داشت که علت آن افزایش جامعه آماری واحدهای منتخب عنوان شده است.
منبع:

1399/09/23
13:13:36
5.0 / 5
2327
تگهای خبر: بازار , تولید , چرم , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم