یك مقام مسئول اعلام كرد:

معرفی ۶ رقم جدید محصولات دیم در كشور

معرفی ۶ رقم جدید محصولات دیم در كشور

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور‏، از معرفی 6 رقم جدید محصولات دیم توسط این موسسه برای کشت در زمین های دیم کشور اطلاع داد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، صابر گلکاری اظهار داشت: با معرفی این تعداد، رقم های معرفی شده این مؤسسه به ۷۵ رقم افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: ۲ رقم گندم نان بهاره با اسامی کبیر و پایا، ۳ رقم جو به اسامی فراز، ماهنشان، آردا و اولین رقم از گیاه علوفه ای خلر به نام آراز برای کاشت در اراضی دیم امسال معرفی شده است.
این مسئول اظهار داشت: پروتئین بالای ۱۲.۵ درصد، تحمل خشکی، مقاومت مطلوب در بیماریهای مهم گندم، وزن هزار دانه بالا و کیفیت نانوایی مطلوب از خاصیت های مهم دو رقم گندم کبیر و پایا است.
رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با اعلان اینکه ارقام جو بهاره فراز و ماهنشان دانه درشت، دارای محتوی پروتئین دانه بیشتر، مقاوم به ریزش دانه و مقاوم به بیماریهای سفیدک پودری و اسکالد جو هستند، اظهار داشت: این دو رقم جو از ظرفیت بالای تولید در وضعیت آبیاری تکمیلی برخوردار می باشند و رقم جو زمستانه آردا بطور متوسط ۱۷ درصد عملکرد بیشتری در مقایسه با رقم تجاری آبیدر دارد.
وی افزود: این رقم زودرس است و از تحمل سرمای خوب و پایداری عملکرد در وضعیت دیم برخوردارست.
گلکاری با اشاره به رقم آراز که اولین گیاه علوفه ای خلر و مناسب برای کشت پاییزه در مناطق گرم و نیمه گرمسیر کشور است‏، بیان داشت: زودرس بودن، عملکرد بالای ۳ تُن علوفه خشک در هکتار و پروتئین بالای ۱۶ درصد را از خاصیت های خلر آراز است و توسعه کشت این رقم در گسترش تنوع محصولات دیم به ویژه علوفه دیم مؤثر خواهد بود.
وی اضافه کرد: این ارقام در مقایسه با ارقام تجاری موجود در کشور ۲۰ تا ۳۰ درصد برتری عملکرد، سازگاری بیشتر به شرایط اقلیمی و مقاومت مطلوب به تنش های زنده و غیرزنده محیطی برخوردار می باشند.
رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: پژوهشگران این مؤسسه برای معرفی هر یک از این ارقام ۱۰ تا ۱۴ سال کار تحقیقاتی و پژوهشی مستمر در بخش های مختلف این مؤسسه انجام داده اند.


منبع:

1399/10/15
13:57:41
0.0 / 5
1579
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم