رشد جهشی ظرفیت سازی و تولید واقعی زنجیره فولاد از سال ۹۲ تا ۹۸

رشد جهشی ظرفیت سازی و تولید واقعی زنجیره فولاد از سال ۹۲ تا ۹۸

به گزارش گل چرم طبق آمار سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، این سازمان توانسته است با طراحی و اجرای استراتژی جدید و در جهت سیاست های کلان دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، با مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه، رشد جهشی ظرفیت های تولید در این زنجیره فولاد را طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ رقم زند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر این اساس میزان ظرفیت سازی و تولید واقعی در زنجیره فولاد طی سالهای ۱۳۹۲ تا آخر ۱۳۹۸، حدودا ۶۶ تا ۱۰۰ درصد افزوده شده است. ایمیدرو با طراحی و اجرای استراتژی جدید و در جهت سیاست های کلان دولت و وزارت صمت با مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه، رشد جهشی ظرفیت های تولید در این زنجیره را بوجود آورده است.
در زنجیره فولاد، گندله سنگ آهن با رشد بیشتر از ۱۱۶ درصدی بیشترین جهش در ظرفیت سازی را پیدا کرده و بعد از آن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن با افزایش ۹۹.۷ درصدی در جایگاه دوم ظرفیت سازی قرار گرفته است.
طی مدت مورد بررسی، ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن از ۲۸.۷ میلیون تن به ۵۷.۶ میلیون تن رسیده و تولید این ماده معدنی از ۲۳.۸ میلیون تن به ۴۷.۳ میلیون تن ارتقا یافته است. این امر بدین معناست که رشد ۹۹.۷ درصدی در ظرفیت سازی و ۹۸.۶ درصدی در تولید کنسانتره سنگ آهن بوجود آمده است.
این حالی است که ظرفیت تولید گندله سنگ آهن هم با رشد ۱۱۶.۵ درصدی از ۲۲ میلیون تن به ۴۷.۶ میلیون تن افزایش ظرفیت تولید داشته و به صورت همزمان تولید آن هم با رشد ۱۰۰.۸ درصدی از ۲۰ میلیون تن به ۴۱.۷ میلیون تن رسیده است.
از طرفی ظرفیت تولید آهن اسفنجی هم رشد قریب به ۸۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۹.۶ میلیون تن به ۳۵.۳ میلیون تن افزایش یافته است. ضمن اینکه تولید این محصول هم با رشد ۷۳.۶ درصدی از ۱۵.۵ میلیون تن به ۲۷ میلیون تن افزایش یافته است.
همینطور در ظرفیت تولید فولاد خام (انواع شمش) هم رشد ۶۶.۶ درصدی دیده می شود؛ بطوریکه رقم ظرفیت سازی آن از ۲۲.۵ میلیون تن به ۳۷.۵ میلیون تن رسیده است. از آغاز سال ۱۳۹۲ تا آخر سال ۱۳۹۸، تولید فولاد خام کشور از ۱۶.۱ میلیون تن به ۲۷.۲ میلیون تن ارتقا یافته که نشان از رشد حدودا ۶۹ درصدی دارد.
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته و بر مبنای طرح های در دست اجرای سازمان ایمیدرو، از آغاز سالجاری تا آخر سال هم ظرفیت ها و تولید واقعی در این زنجیره بین ۳۱ تا ۶۷ درصد رشد را به خود اختصاص خواهند داد.
منبع:

1399/10/24
23:55:54
0.0 / 5
1510
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم