یك مقام مسئول اعلام كرد:

پیش بینی تولید ۲۵ میلیون اصله نهال مثمر امسال

پیش بینی تولید ۲۵ میلیون اصله نهال مثمر امسال

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول اظهار داشت: 25 میلیون اصله نهال مثمر در نهالستان های مجاز کشور امسال برآورد تولید شده و آماده الصاق شناسه و توزیع هستند.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون کنترل گواهی نهال مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب اضافه کرد: این میزان تولید نهال مجوز دار نسبت به سال ۹۸ رشد ۷ تا ۸ درصدی را نشان میدهد.
عبدالرضا کاوند گفت: تا حالا نزدیک به ۱۰ میلیون اصله نهال مثمر که در نهالستان های مجاز امسال تولید شده از طرف این مؤسسه، شناسه دریافت کرده اند.
وی اظهار داشت: پروسه تهیه شناسه برای نهال های مجاز از نیمه آبان ماه شروع و تا فروردین سال آینده ادامه دارد.
کاوند افزود: نهال هایی که در طول دوران رشد در نهالستان های مجاز، توسط کارشناسان مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال یا از طرف کمیته فنی نهال استان های سراسر کشور مورد نظارت، پایش و تأیید قرار می گیرند، اجازه الصاق شناسه به آنها داده می شود.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۴۰۰ نهالستان از مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مجوز تولید دریافت کرده اند، اذعان داشت: سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد به نهالستان های مجاز کشور اضافه و به همین میزان از گردونه تولید خارج می شوند و بدین جهت در زمینه راه اندازی نهالستان های مجوز دار در کشور به نقطه تعادل رسیده ایم.
کاوند با اشاره به این که نهال های تولید شده در نهالستان های مجوز دار از نظر اصالت رقم، سلامت و عدم ابتلاء به بیماریهای قرنطینه ای تأیید شده اند، از متقاضیان و باغداران خواست نهال مورد نیاز خودرا فقط از نهالستان های مجاز تهیه کنند.
وی اضافه کرد: خرید نهال از نهالستان های غیر مجاز با ریسک هم راه است و باغدار ممکنست برای پنج تا ۱۰ سال خودرا گرفتار کند.
معاون کنترل گواهی نهال مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال اظهار داشت: متقاضیان نهال برای دسترسی به لیست نهالستان های مجاز کشور می توانند به سایت مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و یا به سازمان های جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه کنند.
وی در مورد شرایط جابجای نهال نیز اظهار داشت:: در فصل جابجایی نهال، تنها نهال هایی که دارای مجوز تولید هستند و شناسه و گواهی بهداشت دریافت کرده اند، اجازه جابجایی دارند.
کاوند اظهار داشت: اگر تشخیص داده شود نهالی به بیماری خصوصاً بیماریهای قرنطینه ای آلوده است، حتما باید توسط کارشناسان قرنطینه معدوم و از جابجایی آن جلوگیری شود.
وی از مراکز نیروی انتظامی و پلیس راهور خواست تا در مبادی ورودی و خروجی شهرها بر جابجایی محموله های حاوی نهال با کمک کارشناسان حفظ نباتات و قرنطینه نظارت کنند.
کاوند در همین حال خواهان همکاری مسئولان شهرداری ها، تعزیرات حکومتی و دادستانی ها در زمینه مدیریت ساماندهی تولید و توزیع نهال شد و اضافه کرد: افرادی که از مراجع معتبر در تهیه نهال نیستند نباید در مبادی ورودی یا خروجی شهرها مستقر و مبادرت به فروش نهال های غیر مجاز کنند و سبب ایجاد مشکلات برای باغبانی کشور شوند.
وی درباره زمان جابجایی نهال نیز بیان داشت: زمان جابجایی نهال به شرایط اقلیمی استانها بستگی دارد و عموماً با اولین خزان در پاییز و افت درجه حرارت، نهال به خواب می رود و امکان جابجایی آن وجود دارد.
کاوند اشاره کرد: اگر نهال ها پس از فعال شدن جوانه ها جابجا شوند، درصد افت بالا می رود، بدین سبب جابجایی نهال ها بعد از رشد جوانه ها ممنوع می باشد.
وی در مورد نهال های غیر مثمر نیز اظهار داشت: هر چند به سبب قانون، وظایف مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در حوزه کنترل و جابجایی نهال های مثمر است، اما با هدف ساماندهی تولید و جابجایی نهال در کشور، به نهال های غیر مثمر نیز توجه داریم.


منبع:

1399/11/06
14:38:57
0.0 / 5
1852
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم