شركت بازرگانی دولتی:

روغن خوراكی وارداتی با ارز ترجیحی بدون محدودیت در حال عرضه است

روغن خوراكی وارداتی با ارز ترجیحی بدون محدودیت در حال عرضه است

شرکت تجاری دولتی ایران بمنظور شفاف سازی در توزیع روغن وارد شده با ارز 4200 تومانی اعلام نمود روغن خوراکی مورد نیاز کشور در شبکه توزیع خانوار بدون محدودیت عرضه می شود.



به گزارش گل چرم به نقل از وزارت صمت، پیرو اخبار منتشره درباب بازار روغن نباتی کشور و بعضاً اعلام نیاز کارخانجات به روغن خام برای تولید بیشتر، شرکت مادر تخصصی تجاری دولتی ایران، اطلاعیه ای صادر کرد.
در این اطلاعیه آمده است: میانگین تولید و توزیع روغن نباتی کشور طی چهار سال قبل سالانه قریب به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن و میزان روغن خام تامین شده برای کارخانجات از شروع سالجاری تا حالا قریب به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است.
از ابتدای سال ۱۳۹۹ روغن خام مورد نیاز کارخانه های روغن نباتی برای توزیع در شبکه های خانوار و صنف و صنعت از چهار محل واردات بخش خصوصی، استحصالی دانه وارداتی، استحصالی دانه داخلی و ذخایر راهبردی تامین شده که با احتساب موجودی اول دوره میزان ۱۶۰۰ هزار تن روغن خام مورد نیاز تولید روغن نباتی کارخانجات تامین شده است و هم اکنون روغن موجود در مخازن کارخانجات و مخازن بنادر بخش خصوصی و دولتی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
تأمین کسری میزان واردات روغن خام از محل ذخایر راهبردی با تدابیر دولت
با توجه به تحریم های ظالمانه استکبار جهانی مقابل ملت بزرگ ایران و مشکلات مترتب بر تامین ارز کشور، واردات روغن خام طی ۱۰ ماهه سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۴ درصد (۴۵۴ هزار تن) کاهش داشته است که تدابیر دولت در مقابله با تحریم و حفظ و ارتقا ذخایر راهبردی کالاهای اساسی کشور سبب شد کسری میزان واردات از محل ذخایر راهبردی به میزان ۵۲۳ هزار تن از شروع سال جاری تا حالا تامین و توزیع گردد و بمنظور جبران تقاضاهای مضاعف موجود و نیازهای اختتام سال، برنامه توزیع ۳۰۰ هزار تن روغن خام مازاد بر توزیع قبلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ گردیده است که در حال اجراست.
تولید و توزیع نزدیک به ۱۶۰۰ هزار تن روغن مورد نیاز کشور
طی ۱۰ ماهه سال جاری با احتساب روغن استحصالی از محل دانه داخلی و موجودی ابتدای سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۶۰۰ هزار تن روغن مورد نیاز کشور تولید و توزیع شده که بیشتر از ارقام تولید متوسط دوره مشابه چهار سال قبل کشور است، این در حالیست که ذخایر روغن کشور و میزان روغن خام تامین ارز شده و در حال حمل به کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد و با لطف خدای متعال از وضعیت با ثبات و قابل اتکایی برخوردارست.
نکته قابل توجه در تحلیل مشکل پیش آمده در بازار روغن، آثار انتظارات تورمی ناشی از اطلاع رسانی گسترده و متراکم درباب آزادسازی نرخ ارز کالاهای اساسی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی طی بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ است که فشار بسیار سنگینی بر تقاضای بخش صنف و صنعت و خانوار به بازار تحمیل و عملاً بازار را از حالت تعادل خارج نموده است.
در آخرین جلسه تنظیم بازار کالاهای اساسی که در دفتر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد صراحتاً اعلام شد، دولت هیچ تصمیمی بمنظور تغییر ارز کالاهای اساسی همچون روغن خام را نداشته و امید است با کاهش انتظارات تورمی ناشی از این تدابیر در آینده نزدیک بازار روغن به آرامش برسد.

1399/11/07
13:25:23
0.0 / 5
1867
تگهای خبر: آرامش , بازار , تولید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گل چرم