اونس طلا در معرض ریزش تا مرز ۱۶۰۰ دلار

اونس طلا در معرض ریزش تا مرز ۱۶۰۰ دلار

گل چرم: اولین هفته مارس برای طلا پرضرر بود و قیمت این فلز باارزش به پایین مرز 1700 دلار سقوط کرد. حالا سوال اصلی که در ذهن همه وجود دارد این است که طلا تا چه میزان دیگر کاهش پیدا خواهدنمود تا به کف قیمت برسد؟به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اونس طلا از شروع سال ۲۰۲۱ تا حالا بیش از ۲۰۰ دلار ریزش قیمت داشته و الان سرمایه گذاران طلا می خواهند بدانند روند نزولی طلا در کدام نقطه تمام می شود. بهای اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا دو دلار و ۲۰ سنت معادل ۰.۱ درصد کم شد و در ۱۶۹۸ دلار و ۵۰ سنت بسته شد و کاهش هفتگی ۱.۸ درصد را به ثبت رساند.

عامل اصلی نزول قیمت طلا، رشد بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله بوده است که موجب قویتر شدن دلار شد و قیمت طلا را تحت فشار کاهشی قرار داد. پیام هفته گذشته جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا که نگرانیهای تورمی و رشد بازده اوراق قرضه را کم اهمیت شمرد هم به این وضعیت کمکی نکرد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA اظهار نمود: امتناع پاول برای پرداختن به رشد اخیر بازده اوراق قرضه، درخشش را از طلا گرفت و دورنمای کوتاه مدت دلار را تقویت کرد. ما یک هفته و نیم هیچ اظهارنظری از طرف بانک مرکزی آمریکا نخواهیم داشت که دوره خاموشی آنها تا زمان برگزاری نشست سیاست پولی بعد در ۱۷ مارس است. شاهد حرکت آزادانه بازار اوراق قرضه خواهیم بود و هم اکنون اندکی فشار کوتاه مدت وجود دارد که طلا را لطمه پذیر نگه خواهد داشت.

پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکو متالز به کیتکونیوز اظهار داشت: بازارها نگران رشد یکباره بازده اوراق قرضه هستند. این انتظار وجود داشت که پاول به برنامه ای برای جلوگیری از رشد بیشتر بازده اوراق قرضه اشاره کند. در واکنش به نرخهای بهره بالاتر و دلار قویتر، بازارهای سهام و مجموعه کالاها با ریزش روبرو شدند.

با این حال مفسرین همچنان انتظار دارند هنگامی که نرخ بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله به ۱.۷۵ درصد صعود کرد، سرانجام بانک مرکزی مداخله کند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز اظهار نمود: صعود بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله به دو درصد، زنگ هشدار را به صدا درخواهد آورد. بازارهای سهام واکنش منفی نشان خواهند داد. این امر ایده فضای پولی باثبات را برهم می زند. آنچه که بانک مرکزی آمریکا به دنبال آنست، بازده اوراق قرضه نیست بلکه وضعیت بازار مالی به شکل گسترده است. زمانی که بانک مرکزی روشن کند که خط قرمزی برای بازده وجود خواهد داشت، می توانیم شاهد بهبود قیمت طلا باشیم.

طلا در مقطع حساسی بسر می برد

در شرایطی که توجهات به رشد بازده اوراق قرضه و دلار معطوف مانده است، وضعیت طلا در کوتاه مدت چطور خواهد بود؟ هاگ اظهار داشت: طلا ممکنست در معاملات هفته جاری حمایت در سطح ۱۶۸۵ دلار را امتحان کند. انتظار دارم طلا از این محدوده بهبود پیدا کرده و در ۱۷۰۰ دلار معامله شود که سطح روانی بااهمیتی است. سطح مقاومت بعدی در ۱۷۲۵ و بعد از آن در ۱۷۵۰ دلار است.

با این حال میلک با اشاره به ضرورت شفافیت بانک مرکزی آمریکا درباره این که بالاخره چه زمانی به مداخله و کنترل روند رشد بازده اوراق قرضه خواهد پرداخت، معتقد می باشد ریسک نزول به سطح ۱۶۶۰ دلار و حتی پایینتر از آن وجود دارد. انتشار آمار اقتصادی مطلوب در هفته جاری روند نزولی به کانال ۱۶۶۰ دلار را تسهیل خواهدنمود.

به گفته شون لاسک، یکی از مدیران والش تردینگ، اگر طلا نتواند حمایت در سطح ۱۶۷۵ دلار را حفظ کند، تا سطح ۱۶۱۰ دلار عقب نشینی خواهدنمود.

مویا هم پیش بینی نمود اگر سطوح حمایت کلیدی شکسته شوند طلا تا مرز ۱۶۰۰ دلار ریزش خواهدنمود و احیانا این کف قیمت طلا خواهد بود. وی همچنان نسبت به قیمت طلا در بین مدت خوش بین است و اشاره کرد تدابیر محرک مالی به این زودی خاتمه پیدا نمی کنند و بانک مرکزی آمریکا قصد معکوس کردن سیاست پولی خودرا تا سال ۲۰۲۲ ندارد.

میلک هم نسبت به قیمت طلا تا آخر سال ۲۰۲۱ خوش بین بوده و پیش بینی نمود قیمتها در سال ۲۰۲۲ بالاتر خواهند رفت. میزان زیادی بدهی و نگرانیها نسبت به کاهش ارزش پول وجود دارد و دولت چاره ای به بجز نقد کردن همه این اوراق ندارد. ما تورم خواهیم داشت و زمانی که بازار متوجه تورم شود، خریداران به سمت طلا برمی گردند.

تحولات اقتصادی هفته جاری

آمار اقتصادی در هفته جاری همچنان بهبود خواهد داشت و همه به نظاره پیشرفت روند تصویب لایحه بسته کمک کرونائی ۱.۹ تریلیون دلاری نشسته اند.

ادوارد مویا به کیتکونیوز اظهار داشت: احتمال این که با ادامه بهبود دورنمای اقتصادی، خوش بینی بیشتری را مشاهده نماییم وجود دارد. تگزاس بازگشایی خواهد شد و این اتفاق برای بازار کار و فعالیت اقتصادی، بسیار مثبت است. آمار اقتصادی بهبود نشان می دهند و این اتفاق بازده را بالاتر می برد. اما جهشهای ویروس کرونا و تاثیر آن بر آمریکا موضوعی است که همچنان زیر نظر قرار دارد برای اینکه روند احیای اقتصادی را می تواند از مسیرش خارج کند. اگر جهش های ویروس در آمریکا به یک مشکل جدی تبدیل گردد، ممکنست ایده بازگشایی را تغییر دهد و بازده اوراق قرضه پایین آمده و قیمت طلا بالاتر رود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، آمار تورم آمریکا هفته جاری مهم خواهد بود و بازار انتظار دارد آمار شاخص قیمت مصرف کننده در فوریه ۱.۴ درصد باشد.

بعلاوه بانک مرکزی کانادا روز چهارشنبه و بانک مرکزی اروپا روز پنج شنبه نشست سیاست پولی خواهند داشت اما انتظار نمی رود تغییری در نرخهای بهره صورت بگیرد. معامله گران همین طور منتظر انتشار آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری آمریکا در روز پنج شنبه و آمار شاخص قیمت تولیدکننده در روز جمعه خواهند بود.

منبع:

1399/12/17
13:26:12
0.0 / 5
1841
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گل چرم