معاون وزیر جهاد خبر داد؛

بازار مرغ به ثبات رسید

بازار مرغ به ثبات رسید

معاون توسعه تجاری وزارت جهاد از ایجاد ثبات در بازار مرغ آگاهی داد و اظهار داشت: طبق مصوبه قرارگاه ساماندهی مرغ، از امروز مرغ قطعه بندی شده در مقادیری که در جلسه مصوب شد، به بازار عرضه خواهد شد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، امید گیلانپور معاون توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی شامگاه سه شنبه در حاشیه جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ در جمع خبرنگاران اظهار نمود: هفتمین جلسه قرارگاه ساماندهی بازار مرغ با حضور تمام اعضا انجام شد و در این نشست وزارت صمت گزارشی را در ارتباط با وضعیت بازار، جمع شدن صفوف در نقاط مختلف کشور و تثبیت قیمت در سطح کشور ارائه نمود.
وی اضافه کرد: بررسی های انجام شده حاکی از آنست که در بیشتر نقاط کشور وضعیت با ثباتی را در بازار داریم اما در ارتباط با مشکلات مقطعی برخی بخش های کشور در جلسه بحث های بسیاری مطرح و تصمیمات لازم گرفته شد.
گیلانپور عنوان کرد: ما در استان سیستان و بلوچستان با تقاضای مرغ زنده مواجه هستیم که باید تامین شود و در بعضی استانها نیز که با کمبود تولید مرغ مواجهند، استان هایی بعنوان استان معین نسبت به تامین مرغ آنها اقدام خواهند کرد.
وی اضافه کرد: استان های معین مشخص شده و تا انتهای این هفته به این استانها ابلاغ می شود که با چه برنامه ای نسبت به تامین مرغ استان های مورد نظر اقدام نمایند تا نگرانی از کمبود مرغ در بازار وجود نداشته باشد و مرغ با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار گیرد.
معاون توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این نشست، گزارشی در ارتباط با اقدامات انجام شده درباره برخورد با افراد متخلف در زمینه قیمت مرغ ارائه شد. امیدواریم با آرامشی که بازار پیدا خواهدنمود به سمت جریان مثبت در بازار حرکت نماییم و تخلفی در توزیع مرغ وجود نداشته باشد.
وی در ارتباط با ممنوعیت قطعه بندی مرغ اشاره کرد: یکی از مصوبات جلسه امشب این بود که به شرکت های دارای مجوز که کار اصلی آنها قطعه بندی مرغ است اجازه قطعه بندی داده شود و قرار شد مرغ آماده مصرف با قیمت های مصوب در اختیار این شرکتها قرار گیرد تا نگرانی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود نداشته باشند. در این خصوص سازمان پشتیبانی از تولیدکننده و مصرف کننده نیز قیمت های پیشنهادی خودرا ارائه نمود.
گیلانپور با اشاره به اینکه طبق مصوبه این قرارگاه از امروز، مرغ قطعه بندی شده هم در مقادیر مصوب شده عرضه خواهد شد، افزود: با اخلالی که در بازار به وجود آمده بود و با تقاضای بیش از حد ای که برای خرید مرغ از جانب واحدهای قطعه بندی مواجه بودیم، این مرغ با قیمت های چند برابر به بازار وارد می شد که با این روند مرغ قطعه بندی و مرغ کامل با قیمت های مصوب به دست مصرف کننده خواهد رسید.
وی تصریح کرد: در چند ماه گذشته با مشکل عدم وجود مرغ گرم با قیمت مصوب در بازار مواجه بودیم و واحدهای قطعه بندی مدعی بودند که مرغ را با قیمت بالا خریداری نموده اند و بنا بر این با قیمت بالا عرضه می کنند اما هم اکنون که قیمت مرغ گرم برای مصرف کننده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است، در جلسه امشب مصوب شد که متناسب با این قیمت، بتوانند مرغ دریافت نمایند و افزایش قیمت مرغ قطعه بندی شده برمبنای این قیمت باشد.
معاون توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی افزود: مرغ برای اصناف مختلف قابل تامین است و با تصویب آغاز به کار واحدهای قطعه بندی نشان میدهد از دسترسی کافی به مرغ اطمینان کامل داریم و شرایط به روال عادی بازخواهد گشت.
وی در ارتباط با افزایش مجدد قیمت مرغ در ماه رمضان اشاره کرد: قیمت های مصوب برمبنای هزینه های تولید محاسبه شده و تثبیت این قیمت در بازار برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد، بدین سبب تمام تلاش ما در این قرارگاه ثبات این قیمت خواهد بود.
حضور پررنگ تشکل ها در تامین نهاده های دامی در سال ۱۴۰۰
گیلانپور درباره تامین و تدارک نهاده های دامی و ثبت سفارش واردات این نهاده ها در سال ۱۴۰۰، با اشاره به اینکه در چند روز گذشته ثبت سفارش نهاده های دام و طیور به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است، اشاره کرد: ثبت سفارش واردکنندگان بخش خصوصی و دستگاه های مسئول در تامین ذخایر راهبردی کشور برای واردات نهاده های دام و طیور شروع شده است.
وی اضافه کرد: وجود انبارهایی از نهاده های دامی در بنادر کشور، اطمینان از یک بازار با ثباتی را برای نهاده ها فراهم می آورد و نگرانی های نوسانات در سال قبل را از میان خواهد برد.
معاون توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: وجود تحریم های ظالمانه مقابل کشور، دسترسی ما به ارز را سخت کرده است و بانک مرکزی با تلاش فراوان ارز مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار واردکنندگان قرار می دهد.
وی اضافه کرد: درست است که تحریم ها بصورت مستقیم غذا را تحت تأثیر قرار نمی دهد اما جابه جایی پول، حضور در بازارهای جهانی به شدت تحت تأثیر تحریم ها قرار دارد اما با تمهیدات اندیشیده شده مشکلی در تامین نهاده های دامی نخواهیم داشت.
گیلانپور در ارتباط با کیفیت نهاده های دامی وارداتی اشاره کرد: یکی از سیاست هایی که در سال ۱۴۰۰ اعمال خواهیم کرد این است که زنجیره های بزرگ تولیدکننده و تشکل ها بصورت مستقیم در واردات نهاده درگیر شوند، تا نهاده مورد نظر خودرا با کیفیت مناسب تهیه و توزیع آنرا با زمان بندی مورد نیاز خود اعمال کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: با این اقدام و کمک هایی که بخش تجاری کشور خواهد کرد، تولیدکنندگان دسترسی بهتری به نهاده ها داشته باشند.

1400/01/25
21:32:40
5.0 / 5
2042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم