گزارش گل چرم؛

خشكسالی و نگرانی كشاورزان خراسان شمالی

خشكسالی و نگرانی كشاورزان خراسان شمالی

کاهش بارندگی در خراسان شمالی سبب خشک شدن خیلی از مراتع شده که این امر دامداران و کشاورزان استان را نگران کرده است؛ اما جهاد کشاورزی می تواند با اقداماتی مشکلات را کم کند.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها: نیمی از جمعیت خراسان شمالی در روستاها زندگی می کنند و شغل اصلی آنها کشاورزی و دامداری است.
هر کشاورز نیز در زمستان و ابتدای بهار چشمش به آسمان خیره است تا نعمت الهی نازل شود و سالی آباد را در پیش روی خود ببیند؛ اتفاقی که سال جاری رخ نداد؛ پس خیلی از کشاورزان و دامداران نگرانند که چطور دام های خودرا سیر کرده و یا بتوانند بوسیله کشاورزی معیشت خودرا تامین کنند.
سرپرست اداره تحقیقات هواشناسی کاربردی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: میزان بارش طی ۶ ماه نخست سال زراعی فعلی در خراسان شمالی ۸۶.۹ میلیمتر بوده که این میزان در قیاس با سال قبل ۳۹ درصد و در مقایسه با دوره آماری ۲۵ درصد کاهش یافته است.
علیرضا گلرخ افزود: پیش بینی هواشناسی نشان میدهد شاهد بارش قابل توجهی در اردیبهشت و خردادماه نخواهیم بود.
وی بیان داشت: تمام شهرستان های خراسان شمالی با کاهش بارندگی مواجه بوده اند پس شرایط برای تمام استان نامطلوب است.
زمین هایی که بر اثر خشکسالی کشت نشدند
وضعیت ماه های آتی مردم را بیش از پیش نگران می کند؛ یکی از کشاورزان استان در گزارش گل چرم به نقل از مهر اظهار نمود: سال جاری تقریباً بارندگی خاصی نداشتیم و این سبب شده امیدی به محصول پر بار نداشته باشیم.
وی اضافه کرد: عموم زمینهای کشاورزی ما در منطقه جاجرم دیم است و اگر یک سال بارش نداشته باشیم می توان گفت در آن سال درآمدی هم نداریم.
این کشاورز بیان داشت: امیدمان به خداست اما خیلی از زمین ها قابلیت کشت ندارند و بنا بر این گندم و جو کمتری نسبت به سالهای قبل در زمین کاشته ایم.
کشت ها نیازمند بارش هستند / احتمال صفر شدن برداشت حبوبات
پژمان شهابی، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این خصوص به مهر اظهار داشت: از مجموع دیمزارهای این استان ۹۶ هزار و ۲۵۰ هکتار گندم و ۱۹ هزار و ۱۵۲ هکتار جو است.
وی اضافه کرد: همین طور ۴۷ هزار و ۷۰۰ هکتار گندم آبی و ۲۳ هزار هکتار گندم دیم نیز کشت شده است که با توجه با کاهش منابع آبی، این کشتزارها نیز برای رشد مناسب نیاز به باران مؤثر دارند.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بیان داشت: چشم کشاورزان به آسمان است تا بارندگی رخ دهد در غیر این صورت میزان برداشت گندم و جو کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به کاهش شدید بارندگی ها در سال زراعی جاری اظهار داشت: حتی پیش بینی می شود برداشت محصول حبوبات دیم در بعضی از مناطق استان به صفر برسد.
شهابی اشاره کرد: علاوه بر آن کاهش بارندگی ها سبب شده تا کشت و کار بهاره در اراضی این استان به نصف برسد و کشاورزان در سال زراعی جاری در فصل بهار نسبت به کشت تعدادی از محصولات زراعی که هر ساله طبق تقویم می کاشتند تجدید نظر کنند.
این کاهش بارندگی تأثیر مستقیمی بر علوفه ها نیز دارد؛ علوفه هایی که بنا بود خوراک دام ها شود اما اینک خبری از آن نیست. این مسئله دغدغه مهمی را برای دامداران ایجاد کرده است برای اینکه می دانند در صورتیکه طی روزهای آتی شاهد بارشی نباشیم مجبورند دام های خودرا با نهاده ها سیر کنند و در صورت عدم توانایی مالی آنها را به فروش برسانند.


فروش الزامی دام به سبب گرانی نهاده ها
سعید مختاری، یکی از دامداران روستاهای اطراف بجنورد به خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه به شدت میزان علوفه کم است و این مسئله ما را نگران کرده است.
وی اضافه کرد: اگر باران نیاید از حدود یک ماه دیگر مجبوریم خوراک دام خودرا خریداری نماییم و این مسئله موجب می شود نتوانیم تمام آنها را نگهداری نماییم پس به اجبار باید برخی از آنها را به فروش برسانیم.
مختاری به وضعیت آشفته بازار نهاده های دامی اشاره داشت و اظهار داشت: قیمت ها به شدت بالاست و دامدار نمی تواند نهاده مد نظر خودرا به آسانی تامین کند برای اینکه سهمیه ای که جهاد کشاورزی به دامدار می دهد کافی نیست.
این دامدار بیان داشت: دام ها به سبب کمبود علوفه لاغر هستند و صرفه اقتصادی بالایی ندارند که این مسئله موجب فروش سریع دام خواهد شد.
وی در آخر اظهار داشت: جهاد کشاورزی باید نهاده دولتی بیشتری در اختیار دامداران استان قرار دهد؛ این دامداران شغلی مولد دارند و ارزش افزوده بالایی برای استان تولید می کنند پس نیاز به حمایت بیشتری دارند.
سهمیه اختصاصی سازمان جهاد کشاورزی پاسخگو نیاز نیست
اما سازمان جهاد کشاورزی برای حل این مشکلات چه چاره ای دارد؟ آیا تا حالا اقدامی در این عرصه رقم خورده؟
محمد محمدزاده، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار نمود: مقدار سهمیه نهاده های خام اختصاصی وزارت جهاد کشاورزی برای دام های سبک و سنگین پاسخگوی نیاز روزانه دام های روستایی استان نیست؛ بدین سبب شرایط موجود سبب نگرانی و نارضایتی دامداران شده است.
وی اضافه کرد: با توجه به این که سهمیه نهاده های خام جو و ذرت اختصاص یافته از وزارت جهاد کشاورزی به استان برای هر ماه کم است و این دو نهاده خام با یکدیگر به استان ارسال نمی شوند، بدین سبب سازمان جهاد کشاورزی استان در تعامل با کارخانجات تولید خوراک دام استان برنامه تبدیل نهاده های خام دامی به کنسانتره بمنظور یکسان سازی خوراک دامی برای تمامی واحدهای دامی استان را از فروردین ماه امسال در دستور کار قرار داده است.
محمدزاده بیان کرد: بر همین اساس، در استان برای ۳۱ روز فروردین ماه امسال سهمیه کنسانتره هر رأس دام سنگین روستایی ۷۰ کیلوگرم و سهمیه کنسانتره هر رأس دام سبک روستایی نیز بین پنج تا ۱۰ کیلو گرم مشخص و توزیع شد.
افزایش سهمیه نهاده دولتی در اردیبهشت
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: در عین حال، در فروردین ماه امسال، سازمان جهاد کشاورزی استان با مکاتباتی که با وزارت جهاد کشاورزی انجام داد، موفق شد تا ۸۰۰ تن جو و ۷۰۰ تن ذرت مازاد بر سهمیه ماه را دریافت کند؛ بدین سبب سهمیه کنسانتره اردیبهشت ماه جاری هر رأس دام سنگین روستایی استان از ۷۰ کیلوگرم به ۱۳۰ کیلوگرم و هر رأس دام سبک روستایی استان نیز بین پنج تا ۱۰ کیلوگرم خواهد شد.

وی در آخر از مکاتبه سازمان جهاد کشاورزی استان با این سازمان در سطح کشور بمنظور تامین تسهیلات برای دامداران آگاهی داد و اظهار داشت: منتظر پاسخ سازمان هستیم.
سازمان جهاد کشاورزی می بایست امسال که کشاورزان و دامداران با مشکلات فراوان مواجهند، تدبیر بیشتری کرده و هر طور شده نهاده های دامی مورد نیاز را تامین کند؛ در غیر این صورت خراسان شمالی که یکی از قطب های دامپروری کشور شمرده می شود با قاچاق، فروش الزامی و ذبح دام مولد مواجه خواهد شد.

1400/02/05
13:23:38
5.0 / 5
1516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گل چرم