۲۰ اردیبهشت؛ آخرین فرصت دریافت كد رهگیری

قاچاق لوازم خانگی به انتها خط می رسد؟

قاچاق لوازم خانگی به انتها خط می رسد؟

آخرین فرصت ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری گروه کالایی لوازم خانگی برقی و الکترونیکی اعلام شده است؛ موضوعی که سال قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) واعده داده بود تا حد زیادی می تواند جلوی قاچاق را بگیرد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اتاق اصناف ایران اعلام نموده که آخرین فرصت ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری گروه کالایی لوازم خانگی برقی و الکترونیکی، ۲۰ اردیبهشت خواهد بود؛ بدین سبب واردکنندگان کالاهای اعلام شده تا آن موقع فرصت دارند نسبت به اظهار موجودی اولیه کالا و دریافت شناسه رهگیری در سامانه جامع تجارت اقدام نمایند و اسناد اظهار واردات، برمبنای مستندات ارائه شده و استعلامات لازم از گمرک مورد صحت سنجی قرار خواهد گرفت.
همین طور در گزارش اتاق اصناف تاکید شده که بعد از تاریخ مذکور ارائه کد رهگیری به کالاهای فوق که پیش از یکم خرداد ۱۴۰۰ واردات آن انجام شده است، امکان پذیر نبوده و عواقب آن بر عهده واردکنندگان خواهد بود. برای کالاهای مجاز وارداتی نیز واردکنندگان موظفند از آن تاریخ شماره سریال کالاهای وارداتی را بصورت کامل و دقیق، پیش از اتمام تشریفات گمرکی در سامانه جامع تجارت وارد کنند.
سال ۱۳۹۸ پس از سه سال انتظار بالاخره بخشنامه شناسه و رهگیری کالا موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش لوازم خانگی اجرا شد؛ بطوریکه وزارت صمت به تمامی تولیدکنندگان و تشکل های صنعتی لوازم خانگی تولید داخل تا ۱۵ دی ماه فرصت داد که برای هشت گروه کالایی خود پروسه ثبت و ستاندن شناسه را انجام دهند و برای کالاهای خود شناسه دریافت نمایند و پس از ۱۵ دی ماه کالاهایی که دارای شناسه کالا نباشد در سطح بازار کالای قاچاق تلقی می شوند. اما این مهلت تا ۱۵ بهمن ماه تمدید گردید و طرح برخورد با لوازم خانگی بدون شناسه از چهارشنبه (۱۶ بهمن ۱۳۹۸) از طرف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شروع شد. البته نظارت بر اجرای این طرح در پی شیوع ویروس کرونا برای مدتی متوقف گردید.
این هشت گروه کالایی شامل کولر، یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباس شویی، ماکروویو، جاروبرقی و پکیج است، اما با تصویب و ابلاغ ضوابط تبصره ۴ الحاقی ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گروه کالایی لوازم خانگی، برقی و الکترونیک از طرف رئیس جمهور و الزامی شدن ضوابط تعیین شده در این مصوبه، برای گروه (ب) از مورخ ۱۴۰۰، کلیه کالاهای لوازم خانگی گروه ب شامل اتو برقی، اجاق گاز، آب میوه گیری، آبسرد کن، آسیاب، آون برقی، پنکه، تصفیه آب، جارو شارژی، چرخ گوشت، دستگاه چای ساز، سینمای خانوادگی، غذاساز، قهوه ساز، گوشت کوب الکترونیکی، مخلوط کن الکترونیکی، مخلوط کن الکترونیکی، همزن، بخارشوی، اتوپرس، آرام پز و زود پز، داکت اسپیلت، تصفیه هوا و تستر ملزم به دریافت شناسه رهگیری هستند.
البته سال قبل مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت از شروع جلسات پیگیری طرح بخشنامه اجرائی شناسه های کالا و رهگیری کالا آگاهی داده و گفته بود که شناسه کالا یک شناسه کلی برای کالا است، اما کد رهگیری، بارکدی است که مشخص می کند کالا در کدام کارخانه، چه روز و ساعتی و چگونه تولید شده است. درباره کالاهای وارداتی نیز شناسه کالا مبدا آنرا مشخص می کند و می تواند تا حد زیادی جلوی کالای قاچاق را بگیرد.
حالا باید دید اجرای این طرح تا چه حد می تواند قاچاق لوازم خانگی را کم کند.1400/02/10
13:22:55
5.0 / 5
1489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گل چرم