ضرر 6000 تومانی مرغداران

ضرر 6000 تومانی مرغداران

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ضمن اشاره به وضعیت تولید تخم مرغ در کشور از دولت درخواست نمود که برای پیشگیری از بروز مشکل در تولید تخم مرغ از مرغداران حمایت و مبادرت به ذخیره تخم مرغ کند.ناصر نبی پور در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به عرضه نهاده های ذرت و سویا در سامانه بازارگاه و تأمین ۷۵ درصدی سویا و ۱۰۰ درصدی ذرت مورد نیاز واحدهای مرغ تخم گذار، اظهار نمود: مرغداران مجبور هستند حدود ۱۸ کالای دیگر مانند ریزمغذی ها، کارتن، شانه، واکسن، دارو و... را از بازار آزاد با قیمت های بالا تهیه کنند که به تبع آن هزینه تولید هم افزایش می یابد.

وی افزود: اقلام ذکر شده به جز نهاده ها به صورت میانگین حدود ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پاسخ به این سؤال که قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ برای مرغداران چقدر است، اظهار داشت: قیمت تمام شده تخم مرغ با ۱۲ درصد سود برای مرغداران بالای ۱۸ هزارتومان است ولی امروز قیمت تخم مرغ در کشور به صورت میانگین ۱۰ هزار و۲۰۰ تومان شده است. یعنی یک شانه دو کیلویی درب مرغداری ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان خریداری می شود.

به گفته وی اگر سود مرغدار را در نظر نگیریم مرغداران حدود۶۰۰۰ تومان در فروش تخم مرغ ضرر می کنند و از جیب می گذارند.

نبی پور خاطرنشان کرد: زمانی که قیمت تخم مرغ بالا رفته بود نرخ مصوب رعایت می شد ولی حالا که تخم مرغ ارزان شده دیگر کسی هرکیلو تخم مرغ را با قیمت مصوب ۱۴ هزارتومان خریداری نمی کند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در ادامه اظهار داشت: با این ضرر و زیان مرغداران زیر بار بدهی می روند و دیگر توان تولید نخواهند داشت. حتی خیلی از آنها به علت عدم نقدینگی در خرید نهاده هایشان هم دست به دامن دلالان شده اند و دلالان هم به هر قیمتی که بخواهند نهاده ها را می فروشند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا صادرات نتوانسته بازار تخم مرغ را در تعادل نگه دارد، اظهار داشت: در یک و ماه و نیم اخیر حدود ۴۲۰۰ تن تخم مرغ صادر گردیده است و با وجود تعرفه ۳۵۰۰ تومانی برای صادرات تخم مرغ، به صورت کلی صادرات صرفه اقتصادی ندارد و صادرکنندگان هم تمایلی ندارند.

به گفته نبی پور تولید تخم مرغ خطی و ثابت است ولی مصرف آن در کشور کاهش یافته است. چونکه با گرم شدن هوا به صورت کل مصرف کم می شود و از سویی همیشه در ماه رمضان هم مصرف تخم مرغ کاسته می شود.

وی در مورد وضعیت تخم مرغ در یکی دو ماه آینده اظهار نمود: از دولت درخواست می نماییم که در این یکی دو ماه آینده از مرغداران حمایت کند تا مرغداران مرغ هایشان را به کشتارگاه نفرستند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در انتها اظهار داشت: با وجود این که با دستگاههای مربوطه در مورد وضعیت واحدهای مرغ تخم گذار مکاتبات کردیم ولی به صحبت های ما اعتنایی نمی گردد. پیشنهاد می نماییم که یا تعرفه صادرات برداشته شود و صادرات صورت گیرد یا خرید تضمینی صورت گیرد و یا این که دولت به مرغداران اجازه ذخیره تخم مرغ در سردخانه ها را دهد. اگر دولت امروز که قیمت تخم مرغ پایین آمده ذخیره نکند فردا که قیمت آن گران گردید نباید از مرغداران گله کند.
منبع:

1400/02/23
10:11:18
5.0 / 5
1494
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم