گزارش گل چرم؛

وضعیت نامطلوب ترخیص و توزیع اقلام اساسی

وضعیت نامطلوب ترخیص و توزیع اقلام اساسی

به گزارش گل چرم بررسی آمار در ارتباط با واردات کالاهای اساسی نشان داده است وضعیت در این عرصه چندان مطلوب نمی باشد و اگر تدابیر لازم اتخاذ نشود با چالش جدی در این عرصه مواجه خواهیم شد.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، آمار واردات کالاهای اساسی و نهاده های دامی وضعیت نگران کننده ای به خود گرفته و آنگونه که این آمار می گویند واردات ذرت ۵۳ درصد و کنجاله ۶۸ درصد کاهش داشته است. در واقع، بررسی آمار و ارقام در ارتباط با واردات کالاهای اساسی در بازه زمانی ۱ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰، نشان دهنده آن است که وضعیت در این عرصه چندان مطلوب نمی باشد و اگر تدابیر و اقدامات لازم انجام نشود، مانند سال قبل با چالش جدی در تأمین و توزیع کالاهای اساسی مواجه می شویم که بخصوص زنگ اخطار آن در کاهش تولید مرغ و تخم مرغ و در پله بعدی، لبنیات به صدا درآمده است. ترخیص کالاهای اساسی ۵۳ درصد کاهش یافت به گواه این آمار، ترخیص کالاهایی مانند روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت از نظر وزنی ۵۳ درصد و از نظر ارزشی ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته؛ به نحوی که طی این مدت، یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۶۹ تن از این اقلام ترخیص شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۲ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۵۸۴ تن بوده است. کاهش ۳۰ درصدی جوجه ریزی اما این تمام ماجرا نیست بلکه به قول سادات نژاد، نایب رییس انجمن مرغداران گوشتی، جوجه ریزی هم به شدت کاهش یافته و اگر قرار باشد تطبیقی میان حقیقت و مصوبات ستاد تنظیم بازار در تحقق این امر داشته باشیم متوجه می شویم جوجه ریزی نسبت به هدف گذاری ۱۱۵ میلیون قطعه ای تفاوت قابل ملاحظه ای دارد و بعضی از عقب ماندگی ۳۰ درصدی نسبت به رقم مصوبه ستاد تنظیم بازار خبر می دهند؛ چونکه قیمت جوجه یک روزه واقعی نیست، بر این اساس کمبود جوجه ریزی در آینده ای نزدیک، تأمین مرغ را هم گرفتار می کند و قیمت این کالا را به بالای ۳۰ هزار تومان خواهد رساند. واردات دانه های روغنی ۹۴ درصد و ذرت ۴۵ درصد کاهش یافت در عین حال، ارزش روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت ترخیص شده امسال ۴۸۶ هزار و۳۹۶ دلار و در مدت مشابه سال قبل ۶۲۵ هزار و ۷۶۳ دلار بوده است؛ ضمن این که در بحث تأمین ارز این کالاها باآنکه در مجموع نسبت به سال قبل ۹۰ درصد رشد را شاهد می باشیم اما درباره کالاهایی مانند ذرت و دانه های روغنی به ترتیب ۴۵ و ۹۴ درصد کاهش را شاهد می باشیم. ا ین در حالی است که در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ معادل، ۳۳۸ هزار و ۴۲۳ دلار ارز برای واردات این اقلام تأمین شده و این رقم سال جاری به ۶۴۴ هزار و ۶۶۲ دلار رسیده است.

بر این اساس سال جاری کنجاله سویا و روغن خام بیشترین ارز و دانه های روغنی کمترین ارز را دریافت کرده اند؛ ضمن این که سال جاری برای واردات کنجاله سویا ۱۸۱ هزار و ۸۲۹ دلار و برای واردات روغن خام ۱۷۳ هزار و ۵۶ دلار تأمین ارز انجام شده است، این رقم برای ذرت ۱۶۳ هزار و ۶۷ دلار و برای جو ۱۲۵ هزار و ۷۱۷ دلار و برای دانه های روغنی ۹۹۳ دلار بوده است. ترخیص کند کالای اساسی دردسرساز شده است نکته حائز اهمیت آن است که باوجود تخصیص ارز به واردات برخی نهاده ها اما ترخیص دیرهنگام در گمرکات، دردسرساز شده و الان مشکلات بسیاری در مورد عدم ترخیص و توزیع نامناسب کالا بروز کرده چونکه بوروکراسی های اداری در وزارت خانه متولی، روند ترخیص کالا را کُند کرده است.

از طرفی، ترخیص قطره چکانی نهاده های دامی امسال این نگرانی را ایجاد کرده که وقایع سال قبل در این عرصه تکرار شود؛ همانطور که فعالان این حوزه مدعی هستند که همه مراحل تخصیص ارز و ترخیص کالای خویش را انجام داده اند اما فروش آن در سامانه ناقص بازارگاه، به سختی انجام می شود. به هر حال کمتر کسی از یاد برده است که بازار نهاده های دامی در سال گذشته، شرایط بسیار ملتهبی را پشت سر گذاشت که این نابسامانی ها در حالی صورت گرفت که از اواسط دیماه ۱۳۹۸ واردکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان صنعت دام و طیور درباره فرآیند تأمین و توزیع نهاده های دامی هشدارهای جدی داده و عواقب آنرا گوشزد می کردند. ارز ۴۲۰۰ تومانی، زنجیره تأمین و توزیع نهاده های دامی را گرفتار فساد کرد بر این اساس، عدم تخصیص بموقع ارز و واردات، عدم نظارت کافی بر حلقه های زنجیره تأمین و توزیع نهاده ها، ایرادات مختلف سامانه بازارگاه و مواردی از این قبیل باعث شد که باوجود تخصیص سنگین ارز برای واردات نهاده های دامی، بازار این اقلام با نابسامانی بی سابقه و تولیدکنندگان با کمبود جدی مواجه شوند. چون که رانت سنگین نهفته در ارز ۴۲۰۰ تومانی خیلی از حلقه های واقع در زنجیره تأمین و توزیع نهادهای دامی را گرفتار فساد کرد.

در کنار این، عدم اصلاح ایرادات سامانه بازارگاه و توزیع غیراصولی هم به این بحران ها دامن زد تا جایی که سال قبل قیمت مرغ در مقاطعی از سال تا ۴۰ هزار تومان هم صعود کرد و نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی باعث تشکیل صف های طولانی مردم برای خرید به نرخ مصوب دولتی شد اما از آنجائیکه نابسامانی یک ساله، منجر به افت شدید ساخته شده بود، در نهایت دولت برای متعادل کردن عرضه و تقاضا، ناچار شد به واردات روی بیاورد. نابسامانی بازار نهاده های دامی طی سال قبل فقط بازار مرغ را به لرزه نینداخت بلکه قیمت سایر محصولات پروتئینی همچون تخم مرغ و گوشت هم در طول سال قبل با نوسانات بسیار شدیدی همراه بود و حتی بعضی از این کالاها از سبد مصرف برخی دهک های درآمدی به صورت کامل حذف شد و الان مدتی است از فعالان بازار نهاده های دامی خبر می رسد که رویه های غلط گذشته سال جاری هم در حال تکرار است. دولت رویه سال قبل را پیش گرفته و اشتباهات خویش را تکرار می کند

دراین زمینه، مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره توقف تخصیص ارز به نهاده های دامی از اواخر اسفندماه سال قبل و تاثیر آن بر تأمین نهاده ها و تولیدات محصولات پروتئینی در ماه های آینده، اظهار داشت: تخصیص ارز به نهاده های مانده در گمرکات قطره چکانی است که این در شرایط حساس فعلی امر مطلوبی نیست و احتمال دارد در آینده ما را با مشکل مواجه کند. ازاین رو بنظر می رسد اگر دولتمردان از الان تدبیر جدی برای وضعیت پیش آمده در حوزه ترخیص و توزیع کالاهای اساسی نکنند، در آینده ای نزدیک با شرایطی بسیار دشوارتر از آنچه سال قبل شاهد بودیم، مواجه خواهیم شد و لازم است که مسؤلان مربوطه و متولیان امر با تعهد بیشتری به انجام وظایف خود و ساماندهی بازار بپردازند تا تولیدکننده و مصرف کننده گرفتار چالش نشوند. خبرگزاری مهر ۱۰ روز قبل هم در گزارشی با عنوان سناریوی قصور در مدیریت بازار نهاده های دامی تکرار می شود؟ از تداوم قصور متولیان در مدیریت بازار اطلاع داده بود.


منبع:

1400/02/30
22:57:15
5.0 / 5
548
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم