امضای تفاهم نامه همكاری برای احیای ۳۰۰ قنات كشور

امضای تفاهم نامه همكاری برای احیای ۳۰۰ قنات كشور

معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرائی فرمان امام(ره) در امتداد احیای 300 قنات کشور تفاهم نامه همکاری امضا کردند.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح پروژه های آبرسانی با همکاری بنیاد برکت، وزارت جهاد کشاورزی و نیرو، اظهار نمود: ایران خاستگاه قنات است و قنوات با اهمیت ترین سازه های آبی کشور محسوب می شوند.
وی اضافه کرد: ۱۳ قنات ایران در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و این قنوات آب آشامیدنی و کشاورزی بخش هایی از کشور را تامین می کنند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۴۱ هزار رشته قنات به طول ۴۰ هزار کیلومتر در کشور وجود دارد، اذعان کرد: قنات ها شرایط خوبی ندارند و منابع اعتباری اندکی برای احیای آن اختصاص می یابد که بعد از ۸ سال از ۸ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
وی با اشاره به اینکه برای احیای قنوات به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، ابراز امیدواری کرد: این تفاهم نامه بتواند مشکلات آب در پایاب قنوات را برطرف کند.
اکبری با اشاره به اینکه قنات سازه مردمی است و توسط مردم بهره برداری می شود، عنوان کرد: سالانه حدود ۵ تا ۸ میلیارد متر مکعب آب از قنوات برداشت می شود و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور در پایاب قنوات کشور قرار دارد که این موارد از مصادیق بارز بهره برداری مردمی از قنوات است.
وی افزود: یکی از اشکالات این بخش، نبود اعتبار و ردیف ملی برای انتقال آب از قنات به اراضی است و علی رغم مشکلات زیاد در استانها، اعتباری به این بخش داده نمی گردد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت ذخیره سازی آب قنات پیشنهاد داد: لازم است بر روی ذخیره سازی و انتقال آب قنوات کار نماییم و در قالب یک تفاهم نامه این مطالبه مردمی را به سرانجام برسانیم.
وی اضافه کرد: پیشنهاد دیگر ما این است که روش اجرائی جدیدی برای مباحث قنوات از آبخیز تا جالیز تعریف نماییم.
اکبری افزود: قسمتی از سازه قنات وابسته به آبخیز بالا دست است و می توانیم با همکاری سازمان جنگلها و ستاد اجرائی فرمان امام (ره) با عملیات آبخیزداری شرایط را برای برداشت مناسب و بهینه از قنوات فراهم نماییم.
لزوم اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی
در ادامه این مراسم؛ محمد مخبر رییس ستاد اجرائی فرمان امام (ره) اظهار نمود: پراکندگی در کشورمان فوق العاده زیاد است و نبود آب مشکل اساسی در ایران شمرده می شود.
رئیس ستاد اجرائی فرمان امام با اعلان اینکه تمدن ها در کنار آب به وجود می آیند، اشاره کرد: طبق یک گزارش بین المللی از هر ۴ شغل، ۳ شغل مربوط به آب است اما کمتر توانسته ایم در بخش اجرا و سیاستگذاری از نعمت های آبی استفاده نمائیم.
وی افزود: در شرایطی که هم در شمال و هم در جنوب دریا داریم، معنا ندارد که تا این حد با کمبود آب مواجه شویم.
مخبر با اشاره به اینکه ما می توانیم الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی را تغییر دهیم، اشاره کرد: امروز شاهد آن هستیم که کشورهای همسایه توانسته اند حتی بیابان ها را سبز کنند و ما هم باید بتوانیم از ظرفیت های موجود استفاده نمائیم و این یکی از برجسته ترین خاصیت های کار در ستاد اجرائی فرمان امام است.
وی با اشاره به اینکه سیاست ما آبرسانی در بخش شرب و کشاورزی به مناطق جنوبی است، اشاره کرد: در گذشته توانستیم طرح آبرسانی به ۱۲۰۰ روستا را به اجرا برسانیم، در سال قبل آبرسانی به ۵۰۰ روستا شروع شد که از این مقدار، تا به امروز ۴۰۰ روستا آبرسانی شدند و امروز هم طی تفاهمنامه ای کار آبرسانی به ۵۰۰ روستا را شروع می نماییم.
مخبر اضافه کرد: با احتساب آبرسانی به یک هزار دهستان، در مجموع ۳۲۰۰ روستا و دهستان آبرسانی می شوند که این آبرسانی زندگی و اشتغال ۲ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.
آبرسانی به ۵۰۰ روستا با همکاری ستاد اجرائی فرمان امام (ره)
در ادامه این مراسم، حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور (آبفا)، با اشاره به پروژه آبرسانی به ۵۰۰ روستا که سال قبل عملیات آن شروع شد، اظهار نمود: ستاد اجرائی فرمان امام بعنوان اهرمی برای سرعت بخشی به این پروژه ها بود و اگر این همکاری بین وزارت نیرو و ستاد اجرائی فرمان امام وجود نداشت، با اتکا به قواعد اداری دولت نمی توانست این پروژه ها اجرائی شوند.
وی اضافه کرد: ۴۰۰ پروژه آبرسانی از ۵۰۰ پروژه تعریف شده به سرانجام رسیده اند و مراحل اجرائی آنها به اختتام رسید، ۱۰۰ پروژه دیگر هم در دست اقدام و اجرا است، همین طور در برنامه عقد تفاهم نامه امروز با ستاد اجرائی فرمان امام، آبرسانی به ۵۰۰ روستای دیگر را هدف گذاری کرده ایم.

1400/03/12
23:01:20
5.0 / 5
1352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم