طی جلسه ای در اتاق بازرگانی تبریز

مشكلات تجارت با جمهوری آذربایجان احصا شد

مشكلات تجارت با جمهوری آذربایجان احصا شد

به گزارش گل چرم آذربایجان شرقی جلسه احصای مشکلات تجارت با جمهوری آذربایجان با حضور مسؤلان دولتی و فعالان بخش خصوصی در اتاق تبریز برگزار گردید.سومین جلسه از سلسله جلسات احصای مشکلات تجارت با جمهوری آذربایجان با حضور فعالان حوزه صادرات استان در سه بخش محصولات پتروشیمی، مواد شیمیایی، پلیمر و پلاستیک برگزار شده و فعالان این حوزه به بیان مشکلات و دغدغه های خود در مبحث تجارت با جمهوری آذربایجان پرداختند.

ابوالفتح ابراهیمی، نایب رییس اتاق بازرگانی تبریز در ابتدای این جلسه، ضمن عرضه توضیحات کلی در مورد دو جلسه قبلی برگزار شده، بازخورد جلسات را مثبت ارزیابی کرده و بر پیگیری مشکلات مطرح شده توسط فعالان حوزه صادرات به جمهوری آذربایجان تاکید نمود.

در ادامه این جلسه فعالان صنعت پتروشیمی مشکلات خویش را در تجارت با جمهوری آذربایجان در مواردی چون نقل و انتقال پول، حمل و نقل، هزینه دوزبولاغ در ورود به جمهوری آذربایجان، وجود رقبا در بازار همچون روسیه و رقبای داخلی مانند پتروشیمی اراک، پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی تخت جمشید مطرح نمودند.

همچنین فعالان حوزه مواد شیمیایی هم مشکلاتی را در مورد نقل و انتقال پول، صادرات اسید استیک، زیاد بودن زمان تایید اداره استاندارد، تولید بیشتر از مصرف داخلی اسید سولفوریک و اسید کلریدریک، مجوزهای دوگانه مورد نیاز (در دو کشور) برای صادرات اسید کلریدریک، تفسیرپذیر بودن بخشنامه های گمرک، کمبود امکانات در گمرک آستارا، تفاوت در عرض ریل راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان، اجرای مفاد تفاهمنامه تبادل اسناد گمرکی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، سختگیری در دریافت مجوزها از جهاد کشاورزی و محدودیت بوجود آمده برای صادرات محصولات شیمیایی مطرح نمودند.

در ادامه این جلسه فعالان حوزه پلیمر و پلاستیک هم مهم ترین مشکلات این حوزه را در مواردی مانند بالا بودن تعرفه گمرکی بالا برای محصولات پلاستیکی وارداتی از ایران به جمهوری آذربایجان، رقابت نابرابر با ترکیه، اشتباه در ارزش گذاری پایه گمرکی و نقل و انتقال پول عنوان کردند.

به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، پیش از این هم اتاق تبریز میزبان فعالان حوزه صنعت فولاد، لوازم خانگی، ماشین آلات، محصولات کشاورزی، خشکبار و همینطور چرم برای احضای مشکلات این صنایع در تجارت با جمهوری آذربایجان بوده است.
1400/03/20
23:00:09
5.0 / 5
974
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم